Fedett atlétikai Eb: hatvanon honfitársa győzte le az olimpiai bajnokot

2023.03.04. 19:56
Olasz siker született az isztambuli fedett pályás Eb 60 méteres sprintszámában (Fotó: Getty Images)
Két gátfutónk, Kerekes Gréta és Szeles Bálint továbbjutott a vasárnapi középdöntőbe, a legrövidebb sprinttávon a 23 éves olasz Samuele Ceccarelli legyőzte Lamont Marcell Jacobsot.

JÓL INDULT A GÁTFUTÁS a fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon, a férfi és a női mezőnyben is volt egy-egy továbbjutónk, Szeles Bálint eredménye várható, Kerekes Grétáé pedig borítékolható volt.

„Reggel az első előfutamba kerültem, amit nem szeretek annyira, kicsit izgultam is, mert továbbjutást vártam magamtól, de szerencsére jól ment a bemelegítés, és éreztem, a jó forma megmaradt
– mondta lapunknak a 8.04-gyel a középdöntőbe jutó Kerekes. – Az első futás a legnehezebb egy világversenyen, az eredményeken jól látszik, hogy állandóan erősödik a mezőny, négy évvel ezelőtt 8.03-mal lettem Eb-ötödik. A rajtom jó volt, viszont a második, harmadik lépésnél kicsit mélyen maradtam, de szerencsére nem volt akkora hiba, hogy ne tudjam korrigálni.”

A vasárnap reggeli középdöntőben a magyar gátfutó a második futamba került, ahol hét ellenfeléből hatnak jobb az egyéni csúcsa, de az idei formák alapján meglehet neki a továbbjutás. Bár idei legjobbját ugrotta (640), tizenkét centi híján nem jutott a női távolugrás döntőjébe Lesti Diana, és nyolcszázas középtávfutóink is lemaradtak a vasárnapi fináléról, Bartha-Kéri Bianka öt századdal végzett az olasz Eloisa Coiro mögött, a bátran versenyző Vindics Balázs pedig az utolsó helyre esett vissza középdöntős futamában.

A négyszáz métert a toronymagas esélyesek nyerték, férfiaknál a világcsúcstartó norvég Karsten Warholm, a nőknél a holland Femke Bol diadalmaskodott, mindketten viszonylag magabiztosan. A hatvan méteres síkfutás középdöntőiben Illovszky Dominik is elvérzett, aki azonban az előfutamából hét ezreddel és célfotóval még továbbjutott. A fináléban némi meglepetésre a 23 éves Samuele Ceccarelli legyőzte olimpiai bajnok, címvédő honfitársát, Lamont Marcell Jacobsot, így ő állhatott fel a dobogó tetejére.

„Szerettem volna megdönteni az idei legjobbamat, bemenni 6.70 alá, amire volt is reális esély. Maximalistaként ritkán vagyok elégedett magammal, a továbbjutásnak örültem, mert kettőt futhattam felnőtt világversenyen, ami a fejlődés és a tapasztalatszerzés miatt fontos. Az első futásom jobban sikerült, de a második hozzám képest sem volt jó, görcsös volt, főleg az első húsz-harminc méter után, márpedig csak lazán lehet igazán jót futni. Úgy érzem, a középdöntőben nem sikerült kihozni, ami bennem van, sokkal jobb eredményre vagyok képes, de mivel egy világversenyen csak néhány lövésünk van, ott és akkor kell összerakni a jó futást” – értékelt előfutama után Illovszky Dominik.

37. FEDETT PÁLYÁS ATLÉTIKAI EURÓPA-BAJNOKSÁG, ISZTAMBULFérfiak. 60 m. Európa-bajnok: Samuele Ceccarelli (Olaszország) 6.48,2. Lamont Marcell Jacobs (Olaszország) 6.50, 3. Henrik Larsson (Svédország) 6.53. Középdöntő: ...23. Illovszky Dominik (magyar) 6.77, nem jutott döntőbe.400 m. Eb: Karsten Warholm (Norvégia) 45.35,2. Julien Watrin (Belgium) 45.44, 3. Carl Bengtström (Svédország) 45.77. 800 m, középdöntő: ...12. Vindics Balázs (magyar) 1:48.16, nem jutott döntőbe. 60 m gát, férfiak, előfutamok: ...12. Szeles Bálint (magyar) 7.76, továbbjutott a középdöntőbe, ...28. Eszes Dániel (magyar) 8.03, nem jutott tovább.Nők. 400 m. Eb: Femke Bol (Hollandia) 49.85,2. Lieke Klaver (Hollandia) 50.57, 3. Anna Kielbasinska (Lengyelország) 51.25. 800 m, középdöntő: ...10. Bartha-Kéri Bianka (magyar) 2:03.36, nem jutott döntőbe.1500 m. Eb: Laura Muir (Nagy-Britannia) 4:03.40,2. Claudia Mihaela Bobocea (Románia) 4:03.76, 3. Sofia Ennaoui (Lengyelország) 4:04.06. 60 m gát, előfutamok: ...10. Kerekes Gréta (magyar) 8.04, továbbjutott a középdöntőbe, ...21. Tóth Anna (magyar) 8.20, nem jutott tovább. Távol, selejtező: ...12. Lesti Diana (magyar) 640, nem jutott döntőbe.Hármas. Eb: Tugba Danismaz (Törökország) 14.31,2. Dariya Derkach (Olaszország) 14.20, 3. Patrícia Mamona (Portugália) 14.16.Rúd. Eb: Wilma Murto (Finnország) 480,2. Tina Sutej (Szlovénia) 475, 3. Amálie Svábíková (Csehország) 470

VASÁRNAPI PROGRAM 8.12: távol, férfiak, döntő. 8.20: magas, nők, döntő. 8.35: 60 m gát, férfiak, középdöntő (Szeles Bálint). 8.55: 60 m gát, nők, középdöntő (Kerekes Gréta). 17.05: magas, férfiak, döntő. 17.10: 4x400 m váltó, férfiak, döntő. 17.18: rúd, férfiak, döntő. 17.25: 4x400 m váltó, nők, döntő. 17.40: hétpróba, 1000 m (utolsó versenyszám). 17.50: távol, nők, döntő. 18: 3000 m, férfiak, döntő. 18.22: 800 m, férfiak, döntő. 18.35: 800 m, nők, döntő. 18.55: 60 m gát, nők, döntő. 19.05: 60 m gát, férfiak, döntő