Az angol futballisták szakszervezete ellenzi a szigorításokat

Vágólapra másolva!
2008.11.11. 19:56
Címkék
Mint korábban beszámoltunk róla, az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) és a UK Sport szigorítaná a Premier League-ben szereplő játékosok doppingellenőrzését a következő évtől, amely során szúrópróbaszerűen is vizsgálhatnák a futballistákat. Az angol labdarúgók szakszervezetének elnöke drasztikus lépésnek nevezte a tervezetet.
Rio Ferdinandnak 2004-ben már meggyűlt a baja a doppingellenőrökkel
Fotó: Action Images (archív)
Rio Ferdinandnak 2004-ben már meggyűlt a baja a doppingellenőrökkel
Rio Ferdinandnak 2004-ben már meggyűlt a baja a doppingellenőrökkel
Fotó: Action Images (archív)
Rio Ferdinandnak 2004-ben már meggyűlt a baja a doppingellenőrökkel

Korábban beszámoltunk róla, hogy az FA és a UK Sport szigorítani akarja a profi futballisták doppingellenőrzését. A tervek szerint harminc Premier League-ben szereplő játékost vizsgálnának, akiktől szúrópróbaszerűen, akár az otthonukban vagy a nyaralásuk alatt felkeresve vennének mintát.

FERDINAND MÁR MEGJÁRTA

Az elmúlt évek leghíresebb doppingügyét Rio Ferdinand, a Manchester United klasszis középhátvédje szolgáltatta. A védő 2003-ban nem jelent meg egy doppingvizsgálaton, 2004 januárjában pedig ezért nyolchónapos eltiltást és 50 ezer fontos pénzbüntetést kapott. Ferdinandet „doppingvizsgálat megtagadásáért” ítélték el.
A UK Sport – amely az Egyesült Királyság sportjának fejlesztéséért felelős szervezet – a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) szabályzatainak alkalmazása keretében szigorítaná az angol élvonalban játszó futballisták ellenőrzését.

Természetesen nem maradt visszhang nélkül a hír a játékosok részéről. A Profi Futballisták Szövetségének (PFA) elnöke azonnal szembeszállt a tervezettel. Gordon Taylor szerint drasztikus lépés lenne az egyéni sportoknál már alkalmazott ellenőrzések bevezetése.

„Úgy gondoljuk, hogy túl nagy lépés lenne, ha az ellenőrök betörhetnének a futballisták otthonába – mondta Taylor. – Persze, ha panaszkodni kezdünk a doppingellenőrzések miatt, akkor az emberek azt gondolják, rejtegetni akarunk valamit. Ám a labdarúgás eredményei nagyon jók, az utóbbi évtizedekben alig fordult elő visszaélés teljesítményfokozó szerekkel.”

„Tisztában vagyunk vele, hogy a labdarúgást nagyon sok szurkoló követi nyomon, és szeretnénk együttműködni – folytatta az elnök. – Ám a futballt nem szabad úgy kezelni, mint az egyéni sportokat, amelynek sok problémája van a doppingolással például az atlétikában, a kerékpározásban és a súlyemelésben.”

A UK Sport persze egészen más állásponton van ebben az ügyben. A szervezet szerint a futballistákat a holtszezonban könnyen „szem elől téveszthetik”, így fontos lenne szigorítani a szabályokon.

„Nem vitatom, hogy tisztán sportolnak, de amikor Anglia nem jutott ki az Eb-re, akkor a játékosok akár hat hétre eltűnhettek az alapozás előtt – mondta Andy Parkinson, a doppingmentes sportért kampány vezetője. – Ezalatt bármit tehettek, de az új szabály szerint akár Barbadoson is ellenőrizhetjük őket. Nem szabályhozó szörnyek vagyunk, akik nehezíteni akarják a labdarúgók életét, hanem védeni szeretnénk a sportjukat.”

Egyelőre úgy tűnik, hogy sokáig vitaalapot fog szolgáltatni az angol futballisták doppingellenőrzése a játékosok és a szövetség között, de ne legyen kétségünk afelől, hogy az FA keresztülviszi a tervezetet.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik