Nem volt sok kérdés afelől, hogy a 21 éves Tóth Lili Annából akadályfutó válik, hiszen a dombóvári nevelőedzőjének, Fazekas Gáspárnak ez a szám állt a legközelebb a szívéhez:Tóth Lili Annából akadályfutó válik, hiszen a dombóvári nevelőedzőjének, Fazekas Gáspárnak ez a szám állt a legközelebb a szívéhez:
„Dombóváron nőttem fel, tíz évig edzettem ott. Az egyesületben rengetegen választották az akadályfutást, hiszen a mester is erre specializálódott. Nekem azt mondta, jó futó válhat belőlem. Kisebb korcsoportban még 1500, aztán 2000, végül 3000 méteren bizonyítottam, és mindig úgy tűnt, fekszik nekem a hosszútáv. Az országos erőpróbákonrendre jól szerepeltem (Lili 58 magyar bajnoki címmel büszkélkedhet− a szerk.), és nagyon megszerettem”− meséli az ifjú.
Az immár a Budapesti Honvéd színeiben versenyző atlétanő a 2014-es, nandzsingi ifjúsági olimpiai játékokon bronzérmet nyert a fő számában, 2013-ban aranyat szerzett a hollandiai Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, míg a 2016-os, lengyelországi junior-világbajnokságon a 10. helyen zárt. A legszebb eredményének mégis a 2017-es, somorjai junior mezei futó Európa-bajnokságon elért ezüstérmét tartja:
„Amiatt, mert egyáltalán nem számítottam rá, hogy ott lehetek a legjobbak között− hihetetlenül meglepődtem. A többi versenyen tudtam, hogy labdába rúghatok, de Szlovákiában még csak nem is sejtettem. A mezei futást egyébként imádom: vidéki lány vagyok, mindenem a természet. Később is tervezek hasonló megméretéseken indulni. Kár, hogy nem szerepel az olimpia programjában. Azért különösen izgalmas, mert a nyolcszáz méteres futóktól a félmaratoni távot űzőkig indulnak a sportolók, így nagyon vegyes mezőny gyűlik össze. Persze mindig az akadály élvezi nálam a prioritást, ez amolyan hasznos, egyben élvezetes kiegészítés.”
A tokiói olimpia egyéves halasztása néhány utánpótláskorú magyar atlétának is kedvezhet, és résnyire nyithatja az ötkarikás játékok kapuját előttük. Megkeresésünkrea hazai szövetség szakmai vezetése hat olyan versenyzőt nevezett meg, akik még − a realitás talaján maradva − gondolhatnak a tokiói szereplésükre− így Lilit is.
A nemzetközi szövetség azonban április 6-tól november 30-ig felfüggesztette a kvalifikációs időszakot, vagyis a szintteljesítés lehetőségét. A teljes kvalifikációs időszak egyébként 2019-ben vette kezdetét, összességében tehát négy hónappal hosszabb lesz, mint az eredetileg tervezett (azok a versenyzők, akik már teljesítették a szintet, jogosultak maradnak a július 23-án rajtoló játékokon való részvételre − a szerk).
„Négy évvel ezelőtt, a Rio de Janeiró-i olimpiára 9:45.00 perc volt a szint 3000 méter akadályon. Csakúgy, mint a legtöbb számban, úgy ebben is lejjebb vitték a határt: 9:30.00 perccel lehet egyenes ágon kijutni− ez brutális. Viszonyításképpen: az egyéni csúcsom 9:52.67. Negyvenöten lehetnek ott a japán fővárosban, a 9:30-at húsz-huszonketten futják meg maximum, a fennmaradó helyekről pedig a világranglista dönt, amelynek az elszámolásábaegy 2000-es és két 3000 méteres eredmény tartozik bele.”
Tóth nem titkolja, valóban lehet sansza a kijutásra:
„Bizakodó vagyok: ha 9:40 és 9:45 között tudnék futni kétszer, emellett 2000 méteren körülbelül 6:18 percet érnék el, úgy reális esélyem lehetne a kvótaszerzésre. De nem ez az elsődleges célom, hanem az augusztusra tervezett, párizsi felnőtt Európa-bajnokság, amelyen meg szeretném dönteni az egyéni csúcsomat. Atavalyi évemben elég sok maradt, az idén remélem, ősszel még lesznek hazai versenyek, mert azt tervezem, hogy az enyém lesz az U23-as országos rekord. Nem tudom, miként alakul a járványhelyzet, de utolsó éves U23-asként − még ha a jó eredmények nem is számítanak bele a lefagyasztott kvalifikációba− a korosztályos csúcsokat most van az utolsó lehetőségem elérni.”
Lili egyébként a veszélyhelyzet idejére hazaköltözött Dombóvárra, ahol rengeteget készülhet a sportpályán vagy az erdőben. A karanténidőszakot egészen jól viseli, hiszen tudja, formában tudja tartani magát. A Mol Alapítvány öt éve segíti őt, a klasszisprogramba tavaly került be először: a támogatást sportórára, vitaminokra, táplálékkiegészítőre, valamint sportfelszerelésekre fordította.
További korosztályos hírekATLÉTIKÁBANa sportági aloldalunkon.