Vizes Eb: nem jött össze zsinórban a hatodik arany, Hosszú 3. lett 200 vegyesen

2021.05.22. 18:14
Hosszú Katinka a harmadik érmét szerezte ezen az Eb-n (Fotó: Derencsényi István)
Ilyen több mint tíz éve nem volt! Nem Hosszú Katinkának hívják a női 200 m vegyesúszás Európa-bajnokát. A 32 esztendős sportolónő 13 századdal maradt el az első helyen célba csapó Anasztaszia Gorbenko mögött a Duna Arénában zajló vizes Európa-bajnokság úszószámainak hatodik versenynapján.     szombat délutáni program az úszók számára Duna Arénában, a budapesti vizes Európa-bajnokságon. Telegdy Ádám, Hosszú Katinka, Sebestyén Dalma és a 4x100 m mixed gyorsváltó is fináléra készülhet.

A délelőtt eseményeiről ITT OLVASHAT!

FÉRFI 800 M GYORS

A nap első döntői magyar érdekeltség nélkül vártak ránk. A sorban rögvest elsőként a 800 m gyors férfi fináléjával, ahová a legjobb idővel az ukrán Mihajlo Romancsuk kvalifikált. Ehhez képest a futam jelentős részében Gregorio Paltrinieri vezetett, és bár másfél-két másodperc körüli előnye is volt, az utolsó 100 métert alig kéttizedes fórból kezdhette meg ukrán riválisával szemben. Romancsuk a hajrát tökéletesen időzítve végül az utolsó előtti hosszon le is előzte Paltrinierit, ezzel megszerezte az aranyérmet. A szám harmadik dobogósa, a másik olasz finalista, Gabriele Detti lett.

NŐI 100 M GYORS

Élete első egyéni aranyérmét nyerte 50-es medencében a Duna Arénában a 34. életévében járó Femke Heemskerk. A holland második helyen fordult 50 méter után, majd 53.05-ös idővel csapott a célba, megelőzve a frnacia Marie Wattelt és a brit Anna Hopkint. A fordulásnál még vezető Ranomi Kromowidjojo végül negyedik lett.

FÉRFI 50 M MELL

Adam Peaty minden idők nyolc legjobb idejének büszke „tulajdonosa", papírforma győzelemmel, zsinórban negyedszer húzta be a szám Európa-bajnoki aranyát, 26.21-es idejével három tizedet vert a másodikra.

NŐI 200 M HÁT, KÖZÉPDÖNTŐ

Az első középdöntőben a selejtezőből egyéni rekorddal továbbjutó, csupán 18 éves Szabó-Feltóthy Eszter képviselte a magyar színeket, a Vasas úszója a délelőttinél erősebb idővel kezdett, az utolsó 50 méternek pedig a harmadik helyről vágott neki, s bár a hátrányán faragni tudott, a biztos döntőt érő első két hely valamelyikére nem tudott bejönni (a délelőttitől bő két tizeddel elmaradó) 2:09.97-es idejével.

A második futamban az a Burián Katalin indult, aki harmadik idővel jutott a legjobb tizenhat közé. Az első 50 után második, a másodikat követően fél másodperc feletti hátránnyal, de továbbra is stabil második helyen fordult. A biztos döntőt érő pozíció a harmadik fordulóra is megmaradt, és 2.08.89-es idővel célba csapva nem is engedte már ki kezei közül.

Szabó-Feltóthy hatodik helyen került a vasárnapi döntőbe.

Burián Kata vasárnap döntőt úszhat 200 háton (Fotó: Derencsényi István/MÚSZ)

50 M FÉRFI GYORS, KÖZÉPDÖNTŐ

A görög Kristian Kolomejev jutott a legjobb idővel a döntőbe férfi 50 gyorson, hét századdal megelőzve a francia Florent Mamaudout. A döntőhöz 35 századon belül kellett végezni a göröghöz képest.

50 M NŐI PILLANGÓ, KÖZÉPDÖNTŐ

Bordás Beatrix
tartalékként várhatta a délután, s végül lehetőséget is kapott a második középdöntős futamban a Duna Arénában. A magyar csúcs tartója a rendhagyó módon kilencfős futamban nyolcadikként csapott célba (26.69), mindössze négy századdal elmaradva a délelőtti idejétől. Összesítésben a 16. helyet szerezte meg a számban.

FÉRFI 100 M PILLANGÓ, KÖZÉPDÖNTŐ

Szabó Szebasztián és Milák Kristóf egyaránt a második futamban kapott helyet, utóbbi a legjobb idővel, Európa-bajnoki csúccsal, kvalifikált a tizenhat közé. Az első középdöntős versenyt a brit James Guy nyerte, 50.96-os idővel, jó három tizeddel elmaradva Milák reggeli idejétől.

A második futamot Minakov kezdte az élen, Milák harmadik helyen fordult, majd az utolsó 25 méterre robbantotta be a hajráját, és 50.62-es idővel elsőként csapott célba, újabb Európa-bajnoki csúcsot úszva. Szabó a harmadik lett 51.45-tel, ami hatodik pozíciót ért összetettben.

NŐI 50 MELL, KÖZÉPDÖNTŐ

Sztankovics Anna a második futamban úszott, 31.04-es új országos csúcsot ért el, ezzel egy századot faragott saját korábbi rekordjából, hetedikként csapott célba, összesítésben pedig a 13. lett. A 16 éves olasz, Benedetta Pilato új világrekordot úszva, 29.30-as idővel zárta élen a középdöntőt. Érdekesség, hogy a korábbi csúcs is Budapesten született, az amerikai Lilly King 2017-ben úszta (29.40).

FÉRFI 200 M HÁT

Telegdy Ádám a hármas pályán úszva az 5. helyen kezdte, majd a második fordulót követően is az 5. pozíciót tartotta a döntőben. Az utolsó 50 méternek Luke Greenbank vágott neki az élen, de az orosz Jevgenyij Rilov végül lehajrázta őt, ezzel összejött a címvédés (1.54.46). Telegdy három tizedre a dobogótól az 5. helyen csapott a célba (1.56.67)

Hosszú Katinka harmadik lett 200 vegyesen (Fotó: Derencsényi István)

NŐI 200 M VEGYES

Elérkeztünk a nap legjobban várt döntőjéhez: Hosszú Katinka 200 m vegyesen zsinórban a hatodik Európa-bajnoki címéért szállt harcba (a második legjobb idővel kvalifikálva). A fináléban ráadásul egy másik magyar, Sebestyén Dalma is ott lehetett.

Hosszú a 4. helyen kezdett, hattizedes lemaradásban Abbie Wood mögött, háton aztán feljött a második helyre, az izraeli Anasztaszia Gorbenko előnye három századra olvadt vele szemben. Az első öt szorosan együtt maradt a mellre, Hosszú visszacsúszott a 4. helyre. A gyorson jól hajrázott, de nem tudta ledolgozni a hátrányát, 2:10.12-vel, tizenhárom századdal elmaradva Gorbenko mögött a harmadik helyet szerezte meg. Ezzel 2010 óta először nem jött össze számára a győzelem egy Eb-n ebben a számban!

Sebestyén Dalma 2:12.42-vel a hetedik lett.

HOSSZÚ KATINKA A DÖNTŐ UTÁN

MIXED 4x100 M GYORSVÁLTÓ

A nap zárásaként a Németh Nándor, Bohus Richárd, Senánszky Petra, Gyurinovics Fanni összetételű magyar váltó a hatodik helyet szerezte meg. Az arany a britekhez került, a hollandok a 2., az olaszok a 3. helyen értek be 4x100 méteren. A mieink előtt végző dánokat végül kizárták, így ötödik lett a magyar csapat.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, BUDAPEST, DUNA ARÉNA
Középdöntők. A magyarok eredményei. Férfiak. 100 m pillangó:
1. Milák Kristóf 50.62, ...6. Szabó Szebasztián 51.45 – Milák és Szabó bejutott a döntőbe. Nők. 200 m hát: 1. Margherita Panziera 2:07.61, ...3. Burián Katalin 2:08.89, ...6. Szabó-Feltóthy Eszter 2:09.97 – Burián és Szabó-Feltóthy bejutott a döntőbe. 50 m mell: 1. Benedetta Pilato 29.30 – világcsúcs, régi: 29.40, Lilly King (USA), 2017, ...13. Sztankovics Anna 31.04 – országos csúcs, régi: 31.05, Sztankovics, 2018 – Sztankovics nem jutott be a döntőbe. 50 m pillangó: 1. Melanie Henique 25.53, ...16. Bordás Beatrix 26.69 – Bordás nem jutott be a döntőbe

Döntők. Férfiak. 800 m gyors. Európa-bajnok: Mihajlo Romancsuk (Ukrajna) 7:42.61, 2. Gregorio Paltrinieri (Olaszország) 7:43.62, 3. Gabirele Detti (Olaszország) 7:46.10. 200 m hát. Eb: Jevgenyij Rilov (Oroszország) 1:54.46, 2. Luke Greenbank (Nagy-Britannia) 1:54.62, 3. Roman Mityukov (Svájc) 1:56.33, ...5. Telegdy Ádám (Magyarország) 1:56.67. 50 m mell. Eb: Adam Peaty (Nagy-Britannia) 26.21, 2. llja Simanovics (Fehéroroszország) 26.55, 3. Nicolo Martnenghi (Olaszország) 26.68. Nők. 100 m gyors. Eb: Femke Heemskerk (Hollandia) 53.05, 2. Marie Wattel (Franciaország) 53.32, 3. Anna Hopkin (Nagy-Britannia) 53.43. 200 m vegyes. Eb: Anastasia Gorbenko (Izrael) 2:09.99, 2. Abbie Wood (Nagy-Britannia) 2:10.03, 3. Hosszú Katinka (Magyarország, klub: Iron Swim, e: Gelencsér Máté) 2.10.12, ...7. Sebestyén Dalma (Magyarország) 2:12.42. Vegyes csapatok 4x100 m gyorsváltó. Eb: Nagy-Britannia (Duncan Scott, Thomas Dean, Anna Hopkin, Freya Anderson) 3:22.07, 2. Hollandia (Stan Pijnenburg, Jesse Puts, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk) 3:22.26, 3. Olaszország (Alessandro Miressi, Thomas Ceccon, Federica Pellegrini, Silvia di Pietro) 3:22.64, ...5. Magyarország (Németh Nándor, Bohus Richárd, Senánszky Petra, Gyurinovics Fanni) 3:26.27