Egyetlen kapott gól, férfi vízilabdázóink lelépték Dél-Afrikát

2021.07.29. 02:50
Vámos Márton négyszer köszönt be a dél-afrikaiaknak (Fotó: Árvai Károly, archív)
A magyar férfiválogatott rendkívül fölényes, 23–1-es győzelmet aratott Dél-Afrika felett az olimpiai vízilabdatorna csoportkörének harmadik fordulójában.

TOKIÓ 2020
FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
A-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–DÉL-AFRIKA 23–1
(4–0, 5–0, 8–0, 6–1)
Tokió, zárt kapuk mögött. V: Daners (uruguayi), Moller (argentin).
MAGYARORSZÁG: Nagy V. – MANHERCZ K. 5, PÁSZTOR 4, Hosnyánszky 1, Mezei 1, ERDÉLYI 3, VÁMOS 4. Csere: Vogel Soma (kapus), Angyal 2, Zalánki, Jansik Sz. 2, Hárai 1. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
DÉL-AFRIKA:
Madi – Badenhorst, Stone, Rodda 1, Margro, Mayman, Stewart. Csere: Neill, Card, Rezelman, Laurenson, Evezard. Szövetségi kapitány: Paul Martin
Gól – emberelőnyből: 8/6, ill. 6/1. Gól – kettős emberelőnyből: 1/1, ill. 1/0. Gól – ötméteresből: 1/1,
ill. –.
Kipontozódott:
Laurenson (18. p.), Jansik Sz. (28. p.)

Vízilabdában minden világversenyen van egy olyan mérkőzés, amelyen csak egyszerűen túl kell lenni – a férfiválogatottnak Tokióban a Dél-Afrika elleni összecsapás volt ilyen. Märcz Tamás szövetségi kapitány jó előre kihirdette, hogy a csapatkapitány Varga Dénes lesz a kimaradó, egyrészt, hogy véletlenül se járjon úgy, mint a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon, amelyen a hasonló erőt képviselő Új-Zéland ellen sérült meg visszaúszás közben, másrészt meg neki többet ér a rendes edzés és a normális pihenés, mint a dél-afrikaiak elleni úszkálás.

Az ellenfél három és fél percig tudott meccsben maradni, de addig sem azért, mert túl sok mindent mutatott volna a sportág szépségeiből, hanem mert a kinti idő szerint reggel 10-kor kezdődő találkozó elején még összevissza lövöldöztek a mieink. Akik aztán állítottak az irányzékon, és a folytatásban tetszés szerint lőtték a gólokat, bár néhány kapufa így is becsúszott.

Nagy Viktor a félidőben úgy ülhetett ki a kispadra, hogy nem kapott gólt – a kapitány másik előre bejelentett húzása a félidei kapuscsere volt. A magyar válogatott az utolsó két negyedben még jobban kitömte az egyre inkább fáradó dél-afrikaiakat, akiknek annyi sikerélmény legalább jutott, hogy nem lőtt gól nélkül voltak kénytelenek kimászni a medencéből.

A magyar válogatott 23–1-re győzött, és olyan apróságoknak azért örülhettünk, hogy nem sérült meg senki, illetve hogy már minden mezőnyjátékosunknak van gólja az olimpián. A legeredményesebb játékosunk Manhercz Krisztián volt, aki öt lövésből öt gólt ért el. Folytatás szombaton, magyar idő szerint 7 órakor az amerikaiak ellen.

4. NEGYED

32. perc: EZ A VÉGE! A magyar válogatott talán a vártnál is simább, 22 gólos győzelmet aratott Dél-Afrika felett.

32. perc:
Pásztor gyors egymásutánban másodszor is betalál, 23–1.

32. perc: Pásztor szerzi meg a huszonkettediket, 22–1.

31. perc:
Manhercz emberelőnyből állítja vissza a húszgólos differenciát, 21–1.

30. perc: MEGVAN AZ ELSŐ DÉL-AFRIKAI GÓL!
Hosnyánszky áll ki végleg cserével, Rodda talál be jobbról. 20–1

30. perc:
Vámos tüzel kapásból, megvan a huszadik gólunk – neki a negyedik. 20–0

29. perc:
emberelőnynél időt kér a dél-afrikai kapitány. Jansik kipontozódott.

28. perc:
Vámos szerzi meg maga harmadik, csapata tizenkilencedik gólját. 19–0

27. perc:
emberelőnyben tetszetős támadást vezet a dél-afrikai válogatott, azonban Card kísérletét Vogel hárítja.

26. perc:
némi adogatás után Pásztor dönt a lövés mellett, meg is van a tizennyolcadik. 18–0

25. perc: jön az utolsó negyed,
ismét mi vezetjük az első támadást, ám Hárai ezúttal nem tud betalálni centerpozícióból.

3. NEGYED

24. perc: vége is a harmadik negyednek.

23. perc:
megúszik Erdélyi a jobb szélen, finom ejtéssel fejezi be. 17–0

22. perc: Angyal ezúttal egyenlő létszámnál talál be, 16–0.

22. perc:
sakk-matt a magyar támadás vége, a kapu közvetlen előteréből Erdélyi eredményes. 15–0

21. perc:
Vámos szerzi meg a második gólját Margro kiállítása után. 14–0

20. perc: kettős előnyből sem megy a gólszerzés ellenfelünknek, a Nagy Viktort váltó Vogel nyeli le a labdát a dél-afrikai akció végén. A túloldalon Mezei szerzi meg az első gólját Tokióban – 13–0.

19. perc:
megvan a tizenkettedik is, Manhercz szerzi az újabb magyar gólt. 12–0

18. perc:
kettős emberelőnybe kerülünk, Laurenson ráadásul ki is pontozódik. Jansik gyorsan befejezi az akciót – 11–0.

17. perc: folytatjuk a második félidővel!
Körbeadjuk a labdát, végül Erdélyi vágja be a tizedik magyar gólt. 10–0

2. NEGYED

16. perc:
Madi véd még egyet, le is zárja a negyedet ezzel – vége az első félidőnek!

16. perc:
egy dél-afrikai lövés távolról, Rodda kísérlete meg is pattan, így igyekeznie kell Nagy Viktornak. De odaér a magyar kapus, továbbra sem kaptunk gólt.

15. perc:
ötméterest dobhatunk, az olimpián eddig gólt nem szerző Jansik Szilárd vállalja. Be is dobja, 9–0.

14. perc:
Manhercz szökik meg emberétől, közel viszi a labdát Madi kapujához, és ki is használja a ziccert. 8–0

13. perc:
nem jut lövésig ellenfelünk, a túloldalon Pásztor viszont megszerzi első mai gólját. 7–0

12. perc:
dél-afrikai időkérés.

12. perc:
az első magyar kiállítás szép dél-afrikai akciót eredményez, de Card közeli kísérletét Nagy Viktor bravúrral hárítja!

10. perc:
meg sem várja Hosnyánszky, hogy a kiállított Margro kiússzon, hanem azonnal a kapuba vágja a labdát. 6–0

9. perc: folytatjuk a második negyeddel.
Gyorsan felérünk, Vámos szerzi meg az ötödiket. 5–0

1. NEGYED

8. perc:
felérünk az utolsó másodpercekre, Zalánki lövését védi Madi kapus. Marad nagyjából egy másodpercünk, a hálóba juttatjuk a labdát, de némi videózás után kiderül, hogy már lejárt az idő, mire betaláltunk. Azért így is megleszünk – kezdésnek 4–0, vége az első negyednek!

7. perc:
Angyal kapja meg középen a labdát, s ha már ott van, bevágja a negyediket. 4–0

6. perc:
néhány másodperccel később majdnem ugyanaz a forgatókönyv, csak a vége más: Erdélyi ezúttal leteszi a labdát Manhercznek, aki kíméletlenül a kapuba bombázza a harmadik gólt. 3–0

6. perc:
lemarad egy dél-afrikai játékos, kihasználhatnánk a kiállítás nélküli emberfórt, de Erdélyi lövése a kapufán csattan.

5. perc:
kihasználjuk az emberelőnyt, Hárai szerzi meg a második gólunkat. 2–0

3. perc: itt az első!
Manhercz szélről érkező lövését nem háríthatta Madi, vezetünk 1–0-ra.

2. perc:
csak nem akar összejönni az első gól, ezúttal Vámos téveszti el a jobb felső sarkot.

2. perc:
Hosnyánszky tüzel távolról, a blokkról azonban levágódik a labda.

1. perc: KEZDÜNK!
Manhercz el is hozza a labdát az első ráúszásnál.

ELŐZMÉNYEK

A magyar férfi vízilabda-válogatott harmadik csoportmeccsén Dél-Afrika lesz Märcz Tamás csapatának ellenfele. Meglepő lenne, ha válogatottunk nem zárná fölényes győzelemmel a mérkőzést – az afrikai csapatot nem megbántva is kijelenthető, hogy nincs egy súlycsoportban a két alakulat. A szövetségi kapitány még a Japán elleni találkozót követően úgy fogalmazott, örül, hogy a dél-afrikaiak is részt vesznek az olimpián és színesítik a mezőnyt, de ezen a találkozón egyszerűen csak túl kell lenni.

Mai ellenfelünk harmadszor jutott ki az olimpiai vízilabdatornára, amelyen a legjobb helyezése egy 9. hely még 1960-ból – ekkor szerepelt a csapat legutóbb az ötkarikás játékokon. A világbajnokságokon már tízszer is részt vettek, e versenysorozatban az ország legjobb eredménye a 12. hely, amelyet kétszer is elért.

A válogatott balkezese, Zalánki Gergő így nyilatkozott a waterpolo.hu-nak a meccs előtt: „Teljesen jó a falu, szabadon tudunk mozogni, nem vagyunk bezárva. Egyedül a maszkot kell viselnünk 0–24-ben, ennyit kérnek tőlünk. A kaja rendben van, ami nekünk szerintem a legfontosabb, de a szobák is megfelelőek. Vannak közösségi terek játékokkal, konditerem, ahová le tudunk menni mozogni, ha nem akarunk bemenni az uszodába. Szóval telnek a napok, telik az olimpia. Még hat meccs! A lényeg hátravan, és szerintem jók lehetünk a végére.”

Fontos még tudni, hogy a mai mérkőzésen az egyik legnagyobb klasszisunk, Varga Dénes nem került be a keretbe, így ő biztosan nem játszik – alighanem nélküle is rendben leszünk. Az előző meccsen pihenő Mezei Tamás ezúttal ott lehet a medencében.