Újra magyar éremesély

Vágólapra másolva!
2008.05.29. 00:41
Címkék
A sportág legutóbbi magyar olimpiai aranyérmét egy hölgy szerezte, Kovács Ágnes sydneyi győzelme (200 méter mell) óta viszont csak két férfi (Gyurta Dániel és Cseh László) állhatott fel a játékokon a dobogóra. Pekingben remélhetőleg változik a helyzet, hiszen ismét van olyan női versenyzőnk, aki éremmel térhet haza.

Megszűnt Kovács Ágnes egyeduralma, s nemcsak azért, mert Sydney olimpiai bajnoka néhány hónappal ezelőtt bejelentette visszavonulását, hanem azért is, mert beérett egy újabb generáció, amelynek tagjai képesek arra, hogy a világversenyeken odaérjenek a legjobbak közé.

Kovács Emese, Verrasztó Evelyn, Szepesi Nikolett, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka és Mutina Ágnes az elmúlt hónapokban érmeket szállított a debreceni rövid pályás Európa-bajnokságról és a márciusi nagymedencés kontinensviadalról is. A hat lányon kívül egyedül Boulsevicz Beatrixnak van A-szintes ideje (200 méter pillangón), amit azt is jelenti, hogy egyelőre ők azok, akik szinte biztosan ott lesznek Pekingben. Július közepéig persze még csatlakozhatnak hozzájuk mások is, ám egyelőre az sem dőlt el: csak az A- vagy a B-szintesek is utaznak az olimpiára?

A biztos olimpiai indulók között akadnak olyanok, akiktől az igazán jó eredményeket már korábban is várhattuk (volna), de ilyen-olyan okokból adósok maradtak velük. Ám van valaki, aki első felnőttvilágversenyén, Debrecenben ezüstéremmel mutatkozott be, aztán Eindhovenben is a dobogó második fokára állhatott.

Kovács Emese és a 200 méteres pillangóúszás. Ettől a „párostól” sokat várhatunk. S várunk is – a pekingi olimpián szintén.

„Világcsúcsot szeretnék úszni Pekingben” – mondta a Jövő SC fiatal versenyzője a március kontinensviadal után. Eindhoveni időeredményét (2:06.71 perc) látva a cél (2:05.40) egyáltalán nem elérhetetlen. A bökkenő csak az, hogy ugyanezt gondolhatja a lengyel Otylia Jedrzejczak és a francia Aurore Mongel is, hogy a világcsúcstartó ausztrál Jessicah Schipperről már ne is beszéljünk. S még rajtuk kívül is sokan pályáznak jó eséllyel ezen a távon a dobogóra, vagyis könnyen elképzelhető, hogy Kovács Emese betartja ugyan ígéretét, és megdönti az aktuális világcsúcsot – ám többedmagával.

Ettől függetlenül persze a fiatal reménység elszántsága mindenképpen tiszteletre méltó, ráadásul edzői szerint mentálisan is jól bírja a terhelést. Tudjuk azonban azt is, hogy a női lélek a maga kifürkészhetetlensége mellett még kiszámíthatatlan is, így aztán azt, hogy Kovács Emese akár dobogóra is állhat Pekingben, legtöbben csak óvatosan emlegetik.

Jakabos Zsuzsannától és Hosszú Katinkától jó szereplés várható 400 méter vegyesen, s akkor magyar szempontból máris jól indulhat az olimpia, hiszen a táv döntője lesz az első női finálé a pekingi játékokon. A két lány közül Hosszú Katinka az, aki az eindhoveni Európa-bajnokságon szerzett ezüstérmével is bizonyította: valóban képes lehet a legjobb nyolc közé kerülésre, sőt a pontszerzésre is. Ám nem szabad leírni Jakabos Zsuzsannát sem, hiszen ő tavalyi hullámzó teljesítménye után az idén egyre inkább magára talál, s bár ez még érmekben nem mutatkozott meg, a felkészülés alatt úszott idői alapján ő is ott lehet a fináléban.

Ugyancsak „dupla” döntőben reménykedhetünk 200 méter háton, bár az egyelőre bizonytalan, hogy Szepesi Nikolett néhány héttel ezelőtti kéztörését követően hogyan bírja majd a terhelést s az edzéseket az olimpiáig hátralévő időben. A Kőbánya SC úszójának mindenesetre erőt adhat, hogy Eindhovenben végre (bronz)érmet nyert ezen a távon – erre már nemcsak ő maga, hanem az edzők is régóta vártak. Verrasztó Evelynben is évek óta „benne volt” a jó eredmény, ám az első sikert csak Debrecenben érte el, ahol a Jövő SC-ben sportoló lány 200 méter vegyesen bronzérmes lett. A márciusi nagymedencés Eb-n aztán még eggyel feljebb léphetett a dobogón ezen a távon, ám az olimpián talán mégis inkább 200 méter háton érhet oda a pontszerző helyek valamelyikére. Ennek ellenére azért nem tetszik lehetetlen küldetésnek az sem, hogy 200 vegyesen is bejusson a legjobbak közé.

Verrasztó 200 méter gyorson is indul Pekingben, mégpedig klubtársával, Mutina Ágnessel. A mezőny ezen a távon nagyon erős (bár hol nem az?), így bármelyikük fináléba kerülése kiváló eredménynek számítana. Az egyéni számok mellett a hölgyek a váltóversenyek során is szerephez juthatnak, ám az, hogy ez így lesz-e, csak július 15-én, a világranglista zárásakor derül ki.

Még négy-négy hely kiadó mindhárom váltónál, az első tizenkettő ugyanis már a tavalyi, melbourne-i világbajnokságon kvalifikálta magát a pekingi játékokra – a fennmaradó helyekről pedig az olimpia előtt három héttel záruló világranglista dönt majd (egészen pontosan a 2007. március 15. és 2008. július 15. közötti idők számítanak majd).

A pekingi szereplésre női vonalon legnagyobb eséllyel a 4x200 méteres gyorsváltó pályázik valószínűleg a márciusi, eindhoveni Európa-bajnokságon hatodik helyezett Mutina Ágnes, Tompa Orsolya, Verrasztó Evelyn, Hosszú Katinka összetételben.

PROGRAM

Pekingben 17 számban avatnak bajnokot: 13 aranyérem talál gazdára egyéniben, valamint további három váltóban (4x100 és 4x200 méter gyors, 4x100 méter vegyes). Az 50 méteres medencén kívül egy számban vetélkednek a hölgyek – a 10 kilométeres úszásban. A selejtezők augusztus 9-én megkezdődnek, másnap két női döntőt (400 méter vegyes és 4x100 méteres gyorsváltó) rendeznek. A küzdelmek (selejtezők, elődöntők és döntők) augusztus 17-ig tartanak. A 10 kilométeres távon augusztus 20-án avatnak bajnokot.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik