Fizess, hogy játszhass!

Vágólapra másolva!
2007.07.29. 10:06
Címkék
Tóth Norbert játszott az Újpest ellen, és ezért félmillió forintot kellene fizetnie. A lila-fehérek vezetői szerint ugyanis Tóth Norbert egyfajta reklámarc, aki csak kötbér ellenében népszerűsíthet konkurens terméket. Persze vélhetően csak arról van szó, hogy kevesebb adót és járulékot kell utalni, ha egy játékos – kerülő úton – számlára, nem pedig alkalmazottként kapja fizetését.

Tóth Norbert játszott az Újpest ellen, s emiatt fizetnie kell.

Furcsa történet ez az elejétől a végéig.

A lila-fehérek korábbi csapatkapitánya tavaly bontott szerződést a klubbal, mert szerinte a Megyeri útiak megszegték a megállapodást. Ezt az MLSZ-ben meg is állapították, és az Újpestet a szabályoknak megfelelően egymillió forintra megbüntették. Akkor született az a – határozatlan időre szóló! – megállapodás, amely szerint ha Tóth Norbert a lila-fehérek ellen futballozik, fizetnie kell.

A csavar a történetben, hogy a szerződést nem az Újpest FC Kft.-vel, hanem egy reklámcéggel kötötte a játékos.

Jogos a kérdés: hogy kerül a képbe ez a vállalkozás?

Magyarországon speciális helyzetben vannak a klubok, amelyeknek alkalmazottként kell felvenniük a játékosokat. Korábban mindegyikük vállalkozó volt, vagyis minden hónapban számlát adtak a szolgáltatásokról. Ezt követően kapták meg a fizetésüket, amely után befizették az áfát és a járulékokat is. Most azonban már a futballcégeknek kell fizetniük a közterheket, vagyis ha egy szerződés a játékosok teljes bérét feltüntetné, két út kínálkozna a klubok előtt. Az egyik szerint vállalnák, hogy versenyképes béreket adnak, amelyek után jóval többet fizetnek az adóhatóságnak, ám jelen gazdasági viszonyok között napok alatt tönkremennének. A másik pedig az, hogy egy, a klubtól független céggel kötött megállapodás alapján a vállalkozás hasznosítja a játékos reklámjogait, amit a sporttörvény „arculatátviteli” szerződésként fogalmaz meg. Ez az eljárás legális, még a topligáknak nevezett bajnokságokban is. Tóth Norbert – aki talán túl optimistán bízott abban, hogy az Újpest után külföldre szerződik – kiemelt „reklámhordozó” volt, ám nem lett légiós, hanem egy másik magyar klub alkalmazottjává vált, előbb a REAC, majd pedig a ZTE csapatához került. Rákospalotai futballistaként nem is játszott az Újpest ellen, ám egerszegiként igen – s vélhetően szerződést szegett.

Kétségünk sem lehet afelől, hogy nem egyedi esetről van szó. Információink szerint több élvonalbeli sportvállalkozás – és most ne csak a futballklubokra, hanem más sportágak élcsapataira is gondolhatunk – él ezzel a törvényes, ám kétségtelenül furcsa lehetőséggel, hiszen lehetetlen kigazdálkodni a sportolók bruttó fizetését.

Egy ilyen szerződést kötni tehát – a sporttörvény alapján – legális, és a napi életből átvett párhuzamokat látva (sok tévésről hallhattunk, aki csak a megállapodás lejárta után, avagy súlyos kötbért fizetve „igazolhatott át” egyik csatornától a másikra) még érthető is, ám kétségtelen, a magyar futballban egyelőre meglehetősen szokatlan ez az eljárás.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik