Öt évvel ezelőtt még a mona cói atlétikai gála is a Golden League-sorozatban szerepelt, ám 2003-tól kezdve három éven át a hercegség adott otthont az újonnan bevezetett világdöntőnek, s ezt követően nem került vissza a „nagyok” közé.
Az idei gála rajtlistája alapján érthető is ez a besorolás, egyes számokban a korábbiaknál szerényebb mezőnyöket láthatott a közönség. Volt azonban jó néhány világsztár, akit sikerült idecsábítania a szervezőknek, s ők ki is tettek magukért.
Blanka Vlasic például ismét fölényesen győzött. A horvát magasugró négy nappal korábban Madridban a 210 centis világcsúcson tett biztató kísérleteket, mégis azt nyilatkozta a monacói gála előtt, hogy még nem számít rekordra.
„Jól sikerült a felkészülésem – mondta Vlasic. – Nem voltam sérült, örülök, hogy a korábbinál magasabb színvonalon versenyzek. De nem gondolok másra, csak élvezni akarom a viadalokat, úgy vélem, a könynyedség és a nyugodtság a titka annak, hogy eredményes legyek.”
Nos ezúttal 203 centiméterig mindent elsőre vitt, a 206 centis egyéni csúcsán azonban nem sikerült túljutnia. Mögötte a svéd Kajsa Bergqvist 2 métert teljesített.
Tatjana Lebegyeva az elmúlt nyolc napban elképesztő sorozatot produkált. Egy héttel a monacói viadal előtt Retimnóban 686 centivel nyerte meg a távolugrást, szombaton Madridban 715 centiméterrel diadalmaskodott, egy nappal később Tallinnban 687 centiméternél landolt. Monacóban hármasugrásban indult, s egy ilyen fárasztó túra végén 15.10 méterrel lett első. Az orosz atléta hármasban vezeti a világranglistát, távolban a második helyen áll.
„Az idén mindkét számra készültem – mondta Lebegyeva.– Az olimpián duplázni szeretnék, s úgy érzem, az oszakai világbajnokság ennek jó próbája lehet.”
Remekeltek a férfi nyolcszázasok. Hárman is 1:44 percen belül értek célba, holott idén ez eddig nem sikerült senkinek. A leggyorsabb a dél-afrikai Mbulaeni Mulaudzi (1:43.74) volt.
„Semmi mást nem akartam, csak győzni – mondta a Mulaudzi. – Nehéz időszakon
vagyok túl, előbb januárban, majd májusban sérültem meg, alig tudtam edzeni. A jó időm ráadás az első helyhez.”
Női 3000 méteren is a világ idei legjobbja született, Mariem Szelszuli 8:29.52 perccel lett első.
A verseny lapzártánk után ért véget.