Szólóban mászni talán a legnehezebb. Az ember senkire nem számíthat, csak saját magára, vele szemben ott a hatalmas és erős hegy
Szólóban mászni talán a legnehezebb. Az ember senkire nem számíthat, csak saját magára, vele szemben ott a hatalmas és erős hegy
1. Expedíciós stílusA hegymászás hőskorában alkalmazott stratégia, de még ma is előfordul. Katonai jellegű vállalkozás.
Legtöbbször az expedíció mérete is indokolja a szigorú szervezési hozzáállást, előfordul, hogy csak az alaptábor megközelítéséhez
ezer teherhordó munkáját kell koordinálni.
A hegymászás során az expedíció vezetése határozta meg a taktikát és a mászók között szigorú alá-fölé rendeltségi viszonyt alakít ki a cél elérése érdekében.
Manapság a kereskedelmi expedíciók alkalmazzák ennek egy letisztult
verzióját. Komoly logisztika amellyel a serpa magashegyi munkások
kiépítik az útvonalakat, táborokat, a hegyivezetők úgy határozzák meg a taktikát, hogy ügyfelüket a legjobb lehetőséghez juttassák, és serpákkal támogatják a csúcsmászást.
Mára a legnagyobb hegyek megmászásában ez a stílus azt jelenti, hogy
táborláncot kell építeni az útvonal mentén, az esetleges nehezebb
szakaszokat rögzített kötelekkel kell biztosítani.
A legtöbb esetben az akklimatizáció megszerzéséhez is segítséget nyújt ez a stílus (a táborlánc és az útvonal kiépítése során le-fel ingázás a hegyen, alaptábori pihenőkkel).
2. Alpin stílusLényege, hogy folyamatos haladást jelent a hegyen, táborlánc kiépítése nélkül. Ez csak előzetes akklimatizációval lehetséges.
A mászó megfelelően akklimatizálódhat hegyen egy könnyebb, lefelé vezető útvonalon, vagy más, könnyebben mászható hegyeken. Lényeges, hogy az alpinista a cél magassága alatt 1000 méterrel legyen eltöltsön egy éjszakát, és hogy az akklimatizáció ne legyen „régebbi” három-négy hetesnél, mert idővel hatását veszíti.
Sportosabb, keményebb mint az expedíciós stílus, de a hegy megmászása ezzel a taktikával rövidebb ideig tart, így ebből a szempontból biztonságosabb.
Sokkal kevesebb csapatmunkát és szervezést igényel. Kisebb csapatok viszonylag gyorsan, nagy nehézségű feladatokat gyűrhetnek így le, a nehezebb terepeken egymást biztosítva, ritkán alkalmazva a rögzített köteles módszert.
A csúcs mászáshoz és a visszatéréshez szükséges felszereléssel, élelemmel megterhelten kell haladni.
3. SzólómászásAz egyedül mászás nagy hegyekben főképpen az alpin stílusban logikus, kellő rutinnal így lehet a leggyorsabban haladni. Mint a hegymászás többi ágában, itt is nagy ön ismeret szükséges.
Az is szólómászás, ha egy csapat tagjai biztosítás nélkül haladnak. A gyorsaság miatt expedíciókban gyakran alkalmazott stílus, de tudni kell, biztonsági szempontból hol van a határ (ahonnan kötéllel kell biztosítani a mászót).
A fenti stílusok sokszor az éppen szükséges improvizáció szerint keveredhetnek.