Forr a levegő az olasz labdarúgásban az utóbbi időben. A nyári világbajnokság előtt kirobbanó bundabotrányt még a válogatott aranyérme sem tudta igazán feledtetni, s ezek után a 2007-es esztendőben az ország futballhangulata még nagyobb mélységbe zuhant.
Fájdalmasan kevés szurkoló elôtt ünnepelhették góljaikat a hazaiak
Fájdalmasan kevés szurkoló elôtt ünnepelhették góljaikat a hazaiak
A február másodiki, pénteki Catania–Palermo szicíliai derbit követő szurkolói összecsapásokban több mint százan megsérültek, egy rendőr meghalt. Ezután az Olasz Labdarúgó-szövetség (FIGC) bizonytalan időre felfüggesztette a különböző bajnoki küzdelmeket, a szombati és vasárnapi mérkőzéseket már le sem játszották.
A pénz azonban nagy úr. A következő fordulót már megrendezték, sőt a gyorsan elfogadott törvényi szigorítások alapján bizonyos stadionokba már be is engedték a nézőket. Több arénában hatalmas erőkkel megkezdődtek a felújítási munkálatok, hogy minél előbb megtelhessenek a még üres lelátók. Milánóban Barthos Zoltán kollégánk a helyszínen tekintette meg az Internazionale–Valencia (2–2) BL-összecsapást, és az ő beszámolójából fény derült arra, hogyan is áll a Giuseppe Meazza Stadion.
„Az Internazionale–Valencia nyolcaddöntő első felvonása a spanyoloknak kedvező 2–2-es döntetlennel zárult. Mi másfél órával a kezdés előtt érkeztünk a létesítményhez, s meglepő látvány fogadott: nem volt tömeg, több rendőrt láttunk, mint ahány szurkolót – írta beszámolójában Barthos Zoltán. – Eltűntek a stadion környékét soha el nem hagyó jegyüzérek is, az ő idejük valószínűleg lejárt. Az arénán kívül, körben új biztonsági zónát építenek: ez egy előszűrő, itt kezdődik a beléptetés. A körülbelül négy méter magas kerítés körben áll, a Valencia elleni meccs előtt a beengedő kapukat szerelték. Aki itt túljut, az eléri az eddig is használt kapukat, ahol a jegyellenőrzés zajlik. Az olasz labdarúgásban érezhetően megváltozott a hangulat: csönd van. Füredi Gábor szerint – ő az olasz ultrák lelkiállapotáról írta a szakdolgozatát – a fanatikusok élnek-halnak kedvenceikért, de a mostani olasz futballközeggel nem tudnak azonosulni. Tüntetnek az elfogadott új törvények ellen, méltánytalannak tartják, hogy egy rabló vagy bűnöző kevesebb büntetést kap, mint egy huligán, aki meggyújt egy görögtüzet a mérkőzésen. A drukkerek úgy érzik, az emberektől elvették azt, amiről ez a játék lényegében szól: a sport szeretetét. A szerdai BL-mérkőzés kezdetekor mindössze 22 600 néző volt a lelátón, és ez bizony szomorú látvány a nyolcvanezer embert befogadni képes létesítményben. Csak a bérletesek léphettek be a stadionba, de azoknak is alig több mint a fele élt ezen kiváltságos jogával. Ezt teszi hát a balhé a futballal: a jóérzésű emberek elfordulnak a sportágtól.”
Zárójelben jegyezzük meg, hogy a 29. percben a hazai ultrák azért csak meggyújtottak egy görögtüzet, akkor, amikor Esteban Cambiasso vezetést szerzett az Internek. A lefújás után már nem volt ekkora az öröm, hiszen a Valencia döntetlent ért el Milánóban. Keservesen nehéz visszavágó vár az Interre Spanyolországban...