A világ legjobbjának (2005) megválasztott Sterbik Árpád ajánlatot kapott és fogadott el a spanyol szövetségtől és klubjától, a BL-győztes Ciudad Realtól, hogy vegye fel a spanyol állampolgárságot.
Meggyesi Bálint
A veszprémi közönség hajdani kedvence, Sterbik Árpád a jövôben spanyol címeres mezt viselhet
Meggyesi Bálint
A veszprémi közönség hajdani kedvence, Sterbik Árpád a jövôben spanyol címeres mezt viselhet
– A spanyol már a harmadik útleve lesz. Hány szív dobog önben? – Büszkén vallom, hogy Zentán születtem, Adán nőttem fel, vagyis ízig-vérig vajdasági magyar vagyok, ugyanakkor válogatott játékosként szerb színekben értem el a legfényesebb eredményeimet – válaszolta Sterbik Árpád. – Amikor Veszprémben védtem, magyar útlevelet is kaptam, vagyis az anyaország papíron is elismerte, hogy magyar vagyok, s ez életem egyik legboldogabb pillanata volt.
– Ezek szerint a spanyol ajánlatot csak üzleti értéke miatt fogadta el? – Így is lehet fogalmazni, de a lényeg, hogy rendkívül jó körülmények között élhetek és védhetek a Ciudad Realban, s ezért cserébe nem nagy ár, ha még egy ország útlevelét a magaménak mondhatom, illetve segíthetek klubomnak, majd talán a spanyol válogatottnak is.
– A hármas állampolgárságnak nincs jogi akadálya? – A nyáron teszek spanyol állampolgári esküt, de azt egyelőre nem tudom megmondani, hogy lehet-e három útlevelem. Ezt a kérdést az ügyvédemre bízom.
– Miként került szóba az újabb honosítása? – Megkerestek a spanyol szövetség vezetői, és némi gondolkodás után elfogadtam az ajánlatot.
– Ez ilyen egyszerű? – Nem egészen, mert azért akadt némi előzménye is. Tavaly a csehek ellen elbukott világbajnoki selejtező első mérkőzésén még pályára léptem a szerb gárdában, de a visszavágón már nem. Az idén januárban sem játszottam az Európa-bajnoki selejtezőkön. Tavaly még Veszelin Vujovics volt a szövetségi kapitány, akinek elmondtam, hogy magánéleti programom van, Milorad Krivokapics barátom esküvőjén tanú leszek, ezért nem szerepelhetek a vébéselejtező második meccsén. Közben lemondott Vujovics, és a helyére kinevezett Jovica Elezoviccsal ugyanezt közöltem. Kiestünk a csehekkel szemben, és el kellett gondolkodnom a folytatásról. A keretet átalakították, és jobbnak láttam, ha visszalépek a szerb válogatottságtól. Ebben az időben kaptam a spanyol ajánlatot, ami persze befolyásolta a döntésemet.
Sterbik Árpád
Született: 1979. november 20., Zenta (Vajdaság) Állampolgársága: magyar és szerb Nevelőegyesülete: Potisje Ada Előző klubjai: Potisje Ada (szerb), Jugovics Kacs (szerb), Fotex KC Veszprém Egyesülete: Ciudad Real (spanyol) Edzője: Talant Dusebajev Kiemelkedő eredményei: 2x vb-3. (1999, 2001), olimpiai 4. (2000), Bajnokok Ligája-1. (2006), BL-2. (2002), Challenge-kupa-1. (2001), 3x magyar bajnok (2002, 2003, 2004), 3x MK-győztes (2002, 2003, 2004)
– Hajdan mindig boldogan ment, ha hívta a szerb kapitány. – Ezt a jó érzést kiölte belőlem Vujovics, akivel sehogy sem jöttem ki. A spanyolok meggyőztek, hogy a Ciudadnak is jobb lenne, ha spanyol lennék, mert így egy európai uniós játékos helye felszabadulna a keretben, ugyanis a számuk korlátozva van az ottani bajnokságban.
– A spanyol válogatottban viszont biztos a helye David Barrufetnek és Javier Hombradosnak. – Barrufet várhatóan abbahagyja a pekingi olimpia után, és nekem jó lehetőségem kínálkozhat a jövőben, hogy kiemelkedő eredményt érjek el a világversenyeken. Az említett két kapus helyére nem török, eszembe se jut fúrni őket, valamint a szabályok szerint ki is kell várnom három évet a legutóbbi szerb válogatottságomtól számítva. Ha viszont hívnak a keretbe, és a nemzetközi szövetség megrövidíti a kivárási időt, akkor nem mondok nemet.
– Mindenki elfogadta a döntését? – Aki nekem fontos, az megértette az indokaimat. Azt pedig mindenki láthatta, hogyan romlott a helyzet az utóbbi években a szerb kézilabdában. Nekem már nem hiányoztak a belharcok, a torzsalkodások, inkább kiléptem ebből a körből.
– A magyar válogatottba nem hívták? – Annak idején, amikor Veszprémbe kerültem, szóba jött ez a kérdés, majd a későbbiekben elhalt, mert akkoriban még ragaszkodtam a szerb csapathoz. Most pedig a spanyolok szakmailag és anyagilag is szinte felülmúlhatatlan ajánlatot tettek.
– Mit ígért a Ciudad Real? – Röviden szólva biztos jövőt. Ebben a klubban, amelyhez 2014-ig szóló szerződés köt, kitűnően érzem magam, semmi okom sem volt, hogy nemet mondjak egy újabb visszautasíthatatlan ajánlatra. Pályafutásom befejezését követően is a klubban maradhatok, de arról még nyilván korai beszélni, pontosan milyen pozícióban számítanak rám.
NS-vélemény: Választás
Korábban, még jóval Nenad Puljezevics honosítása előtt, többször is szóba került Sterbik Árpád meghívása a magyar válogatottba. Erről ő előbb azért nem tárgyalt, mert azt mondta, az akkor (2001-ben) vb-bronzérmes szerb csapatban több esélye lehet újabb kiemelkedő eredmények elérésére. Érthető érv. Aztán változtak az idők, és változtak a körülmények. Veszprém után a Ciudad Realt erősíti Sterbik, vagyis minden tekintetben más világba csöppent. Ezután már szóba sem jött a magyar válogatottsága, hiszen talán a tárgyalások megkezdéséig sem jutott az ötlet megvalósítása. Sterbiknek tehát választania kellett, de nem három, csupán két lehetőség közül. A szerb ajánlat az ő szempontjából és igényei szerint valójában komolytalannak nevezhető, a spanyolon meg nem is kellett sokat töprengenie.