Erdei Zsolt: Harminckét éves koromra nemes bölcsesség szállt meg

Vágólapra másolva!
2007.02.08. 01:52
Címkék
Erdei Zsolt január 27-én Düsseldorfban a nyolcadik menetben kiütötte az amerikai Danny Santiagót, s ezzel hetedjére védte meg a WBO félnehézsúlyú világbajnoki övét. Sikerével a Nemzeti Sport hagyományos szavazásán januárban ő érdemelte ki A hónap legjobb sportolója címet.
Erdei Zsolt láthatóan jó erőben
Erdei Zsolt láthatóan jó erőben
Erdei Zsolt láthatóan jó erőben
Erdei Zsolt láthatóan jó erőben
Erdei Zsolt láthatóan jó erőben
Erdei Zsolt láthatóan jó erőben
Egy esztendő híján évtizedes a történet: a Nemzeti Sportcsarnok lelátóján ültünk, Erdei Zsolt citromsárga zakójában, bekötött kézzel nyilatkozott nekem, mint az egyik egyetemi lap ügybuzgójának. Amatőr világbajnokként ugyanolyan készségesen felelgetett a kérdésekre, mint most, amikor a profik között is a legjobbak közé verekedte magát. Az akkor 23 éves fiatalember mérnököket idéző precizitással beszélt terveiről, egyebek közt arról, hogy a hivatásosok táborában is világelső szeretne lenni, hogy idővel családot alapítana, hogy egyszer majd edzőként adná tovább mindazt, amit a ringben megtanult, hogy…

Egy esztendő híján évtizedes a történet: a Nemzeti Sportcsarnok lelátóján ültünk, Erdei Zsolt citromsárga zakójában, bekötött kézzel nyilatkozott nekem, mint az egyik egyetemi lap ügybuzgójának. Amatőr világbajnokként ugyanolyan készségesen felelgetett a kérdésekre, mint most, amikor a profik között is a legjobbak közé verekedte magát. Az akkor 23 éves fiatalember mérnököket idéző precizitással beszélt terveiről, egyebek közt arról, hogy a hivatásosok táborában is világelső szeretne lenni, hogy idővel családot alapítana, hogy egyszer majd edzőként adná tovább mindazt, amit a ringben megtanult, hogy…

– A Nemzeti Sportcsarnokban mesélt nekem a legendás KSI-s törülközőjéről, amely afféle kabalaként hosszú éveken át a sporttáskája mélyén lapult. Megvan még?
– Hogyne lenne! – büszkélkedett a talán legismertebb magyar „Madár”. – Bár ma már nem hordom magammal, éppen a napokban nyugtáztam, hogy jó helye van otthon, a polcon. Jó volt ránézni, eszembe jutottak az emlékek. Régebben már csak babonából is vittem mindenhová, manapság azonban már inkább az elvégzett munkában hiszek. Ennek megfelelően kabalám sincs, a felkészülést becsülettel végigcsinálom, és nyugodtan lépek a ringbe.

„Ennek a gazdának szép kocsija van. Szép kocsija előtt két jó lova van…” (Erdei Zsolt ezt énekli kisfiának, Viktornak)
– Szakértők állítják, ez a nyugalom tükröződik a teljesítményén.
– Ahogy az évek múlnak, úgy leszek egyre tapasztaltabb, s ezáltal higgadtabb; látja, ennyi előnye feltétlenül van az öregedésnek… A szorítóban úgy érzem magam, mint hal a vízben, szinte lubickolok. Amúgy több okból sincs miért aggódnom. Egy: a rengeteg munkának már eddig is volt eredménye, és bízom benne, hogy ezután is lesz; kettő: örök optimista vagyok; három: nem félek senkitől és semmitől. Persze egy nagy pofonba bármelyik pillanatban beleszaladhatok, ám ez benne van a bokszban. Szóval az észrevétel helytálló, harminckét éves koromra nemes bölcsesség szállt meg. No jó, némi izgalom minden meccs előtt van bennem, de vagyok olyan rutinos, hogy ezt ügyesen leplezzem.

– Hogy van Viktor fia?
– Köszönöm, jól. Három és fél hónapos és makkegészséges. Érdekes, mostanában kevesebbet látom, mint a január végi címvédésem előtt. A felkészülés alatt napi két edzésem volt, a kettő között mindig haza tudtam ugrani. Most, hogy itthon vagyunk, rohangálok összevisz- sza, és bár így is sok időt töltök vele, belőle sosem elég. Csuda pofa, állandóan mosolyog, főleg, amikor dúdolgatok neki.

– Gondolom, a Szállj el, kismadár a sláger.
– Az odébb van. Egyelőre különböző gyereknótákat hallhat tőlem, például: „…Ennek a gazdának szép kocsija van. Szép kocsija előtt két jó lova van. De hogyha a hegynek hajtja, csipkebokor megakasztja, akkor mondja: gyí-gyí hopp!” Aztán szereti nagyon a Bóbita, Bóbitát és a Micimackót is. Miközben énekelek, fülig ér a szája, én meg elolvadok…

– Mesélni szokott Viktornak?
– Ahhoz szerintem még kicsi.

– Akkor nekünk meséljen! Mi A kis tűzmadár története?
– Mielőtt a kisfiam megszületett volna, azon töprengtem, hogy írok egy mesekönyvet. Komolyra akkor fordult a dolog, amikor az ötletemmel a klubomban is előálltam. Az Universum vezetői roppant segítőkésznek bizonyultak, kerítettek egy írónőt, aki az én elmondásom alapján papírra vetette a kis tűzmadár regéjét, majd számos rajzzal – természetesen egy profi grafikus közreműködésével – illusztráltuk is a könyvet, és ma már ott tartunk, hogy kiadót keresünk. Örülnék nagyon, ha találnánk, mert a bevételt jótékony célra fordítanánk.

– Ha a riválisairól kellene megemlékeznie, kit tüntetne fel a legjobb színben?
– Nehéz a választás, mert kevés olyan ellenfelem volt, aki számomra ne lett volna szimpatikus.

– Arra számítottam, hogy legutóbbi vetélytársát, Danny Santiagót emeli ki: miután elintézte, úgy nyilatkoztak egymásról, hogy egyesek már a Nobel-békedíjat is önöknek ítélték volna.
– Ó, nem kell ezt felfújni. Mindössze arról volt szó, hogy nem ellenséges szándékkal közeledtem felé, nem akartam leharapni a fejét, nem nagyképűsködtem, ő pedig vette a lapot.

– Ez szokatlan az ökölvívásban?
– Nem hinném, hogy az volna. Csak vannak olyan bunyósok, akik szeretik felhívni magukra a közvélemény figyelmét azzal, hogy a mérkőzést felvezető sajtótájékoztatón a másik torkának ugranak. A többségre azonban nem ez jellemző.

– Ki volt az, akit örömmel küldött padlóra?
– Hugo Hernán Garaynak túl nagy szája volt, nem volt szimpatikus számomra. Aki nagylegény, az a ringben legyen az, ne azon kívül. Garayt kétszer vertem meg, igaz, előbb kínkeservesen, utóbb meg nyögvenyelősen. De dupla öröm volt a legyőzése…

– Mikor és hol nyerhet legközelebb?
– Na, ettől a kérdéstől féltem… Amióta hazajöttem, mindenki erről faggat, kicsit fárasztó is azt ismételgetni, hogy nem tudom.

– Téma lezárva. Viszont árulja el, mikor nyit Erdei Zsolt boksziskolája?
– Remélem, néhány évig még a szorítóban lesz dolgom, aztán jöhet a suli. Nagy céljaim vannak ezen a téren is, tudom, hogy sok gyereket vonz a bunyó, ezt szeretném kihasználni. Az edzői diplomát mindenesetre már megszereztem.

– Milyen tréner lesz önből, olyan, mint Szántó Öcsi bácsi?
– Inkább azt mondom, milyen akarok lenni. Egyrészt olyan, aki érti a szakmáját, másrészt olyan, aki megérti a tanítványait. Gyerekekről lévén szó, a lelkükbe kell látni, fontos tudni, miért viselkednek úgy, ahogy. A bizalom a legfontosabb ebben a viszonyban, a gyereknek tudnia, éreznie kell, hogy az edzőjéhez bármikor fordulhat. Mint ahogy én anno Klein Csabához, Öcsi bácsihoz vagy mostanság Fritz Sdunekhez.

– Három éve őrzi a Bokszvilágszervezet világbajnokának járó övet, címét hetedszer védte meg. Sdunek mester szolgálhat még önnek újdonsággal?
– Hogyne! Habár nem biztos, hogy újat mond, mert huszonhat győzelem ide, díszes öv oda, harminckét évesen már feledékeny vagyok…

Januári TOP 10

1. Erdei Zsolt (ökölvívás)25 pont
A WBO félnehézsúlyú világbajnoka hetedik alkalommal védte meg a címét, miután a nyolcadik menetben kiütötte az amerikai Danny Santiagót.
2. Gál Gyula (kézilabda)20 pont
A vb-n kilencedik helyezett magyar válogatott legjobb és (43 góljával) legeredményesebb játékosa volt a beállós.
3. Puljezevics Nenad (kézilabda)16 pont
A világbajnokság előtt honosított kapus az első két csoportmeccsen parádézott, utána sérülése hátráltatta, de a védési hatékonyság alapján
így is a vb ötödik legjobb kapusa volt.
4. Knoch Viktor (rövid pályás gyorskorcsolya)12 pont
Két ezüstérmet szerzett a felnőtt Eb-n (1500 méteren és váltóban), összetettben az ötödik lett, míg a junior-vb-n a harmadik helyen végzett (1500 méter).
5. Ocskay Gábor (jégkorong)10 pont
Az Interliga elődöntőjében és fináléjában is kiválóan játszott a győztes Alba Volán hokisa, s ő lett a sorozat MVP-je is.
6. Díaz Ivo (kézilabda)8 pont
A németországi vb-n a kilencedik helyen végző magyar válogatott egyik kulcsembere volt. Az egy egy elleni játékban a világ legjobbjai közé tartozik, emellett kiváló átlövésekkel és bejátszásokkal emelkedett csapattársainak többsége fölé.
7. Férfi párbajtőr-válogatott (Kovács Iván, Imre Géza, Boczkó Gábor, Kulcsár Krisztián)6 pont
A kuvaiti Világkupa-versenyen aranyérmet szereztek.
8. Galambos Gábor (rövid pályás gyorskorcsolya)4 pont
Egy ezüst- (váltó) és egy bronzérmet (500 méter) nyert az Eb-n, összetettben nyolcadik lett.
9. Rövid pályás gyorskorcsolya váltó (Knoch Viktor, Galambos Gábor, Darázs Péter, Tamus Márton)2 pont
A váltó az Európa-bajnokságon 5000 méteren a második helyen végzett.
10. Szász Emese (vívás)1 pont
Második lett a budapesti párbajtőr Vk-versenyen.
---- A ---- E
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik