December közepén ért véget a Bundesliga őszi idénye, és alig hat hét elteltével, pénteken a Dortmund–Bayern meccsel folytatódott a bajnokság. Bár a szakértők szerint lehetett volna jobb az őszi játék, nem panaszkodhatunk: a tavasz még jócskán tartogat izgalmakat…
Elég volt a m?esésekbôl! ? mondják a szakértôk. Willy Sagnolt (piros mezben) azonban valóban durván a földre vitték Dortmundban
Elég volt a m?esésekbôl! ? mondják a szakértôk. Willy Sagnolt (piros mezben) azonban valóban durván a földre vitték Dortmundban
A német szakírók nem bántak kesztyűs kézzel hazájuk labdarúgásával, nem fukarkodtak a peszszimista megjegyzésekkel az őszi fordulók értékelésekor. Írásaikból nem elsősorban a boszszúság, inkább az aggodalom volt érezhető, és kiderült: a szerzők nem látják borúsan a Bundesliga helyzetét, csupán féltik szeretett sportágukat. A vezérfonal mindenütt közös: a remekül sikerült hazai rendezésű világbajnokság után a látottaknál többet vártak, többre vágytak…
Minderről egy igazi bennfentest, a Kicker című német sportújság főszerkesztő-helyettesét, Klaus Smenteket kérdeztük, és egyben biztattuk, ossza meg velünk, mit gondol az elmúlt fél évről, illetve milyen reményekkel tekint az előttünk álló időszakra.
„Természetes, hogy nagyok voltak az elvárások a világbajnokság után – szögezte le már az elején Klaus Smentek. – A nézők nagyon fellelkesültek a válogatott szereplésén, de ők a bajnokságban is a mérkőzéseken való személyes jelenlét élményét igényelték, nem a tökéletes játékot. A nyári torna találkozóit sem a magas technikai színvonal, a rafinéria és a fineszesség jellemezte, hiba lett volna ezeket a Bundesliga mérkőzésein keresni. Nem mindig az a fontos, mi zajlik a zöld gyepen. Csodálatos stadionjaink vannak, amelyeket színültig megtöltenek a szurkolók: családosok, egyedülállók, idősek, fiatalok – mind-mind szórakozásra vágynak.” No és persze olyan kedvencekre, akikért érdemes hétről hétre kimenni a stadionokba. Mert bizony nem mindig elég a sör és a virsli, játék és eredmény is kell.
„A financiális lehetőségek korlátozottak, ám törekedni kell minőségi labdarúgók szerződtetésére – mondta a főszerkesztő-helyettes arra a felvetésünkre, hogy közepes képességű légiósok özönlötték el a Bundesligát. – A másik járható út a saját nevelésű fiatalok csatasorba állítása. Bebizonyosodott, erős a német utánpótlásképzés. Tehetségeink azonban gyakran elkallódnak, az eredménykényszer miatt nincs bátorságuk az edzőknek szerepeltetni őket, pedig a szurkolók a fiatal honi játékosokkal könnyebben azonosulnak. Be kell látni: globalizálódott a labdarúgás, az európai határok eltörlése a futballpályákon is sokszínűséget eredményezett.”
Diego, Roy Makaay, Lincoln, Mario Gomez – a Werder, a Bayern, a Schalke és a Stuttgart üdvöskéi. Ám Klaus Smentek nem őket emeli ki, hanem arra buzdít: vegyük észre a kevésbé látványosan futballozó labdarúgókat is.
„Torsten Frings, Per Mertesacker és Tim Borowski is kiérdemelte, hogy beszéljünk róluk – kezdte a felsorolást az újságíró. – Idetartozik még Philipp Lahm is, ám nem véletlenül említettem először a Werder Bremen válogatott játékosait. Az őszi szezon legnagyobb meglepetése a brémai csapat volt közönségcsalogató támadójátékával. És bár a Bayernnel mindig számolni kell, a bajnokságot a Werder nyeri meg, mert megérdemli. Kellemes csalódás volt az újonc Aachen és a biztos kiesőjelöltként emlegetett Arminia Bielefeld játéka is. Kiábrándulást jelentett azonban a Hamburg teljesítménye, és hogy a játékosok egyre többször próbálják megtéveszteni a játékvezetőket, illetve becsapni a nézőket. Soha ennyi csalás, átverési kísérlet, műesés nem volt a német bajnokságban, mint most. Szigorúbban kellene ezeket a labdarúgókat büntetni, sárga lap helyett rögtön kiállítással. Mert csak a tiszta játék a jó játék.”
3kérdés - 3válasz: Réthy Béla a ZDF magyar származású sportriportere
A német közszolgálati adó, a ZDF magyar származású riportere, Réthy Béla le sem tagadhatja, hogy mindig tűzközelben van. A Bundesligával kapcsolatban nem csak általánosságokban tud beszélni, hiszen a mérkőzéseken túl rálátása van olyan eseményekre is, amelyek a színfalak mögött történnek. – A Kicker élesen kritizálta az őszi szezon színvonalát, és azt írta – talán túlzottan is pesszimistán –, hogy minél több a néző a lelátókon, annál rosszabb a játék a pályákon… Igaz ez? – Naivitás volt azt gondolni, hogy a világbajnokság hatására javul majd a játék színvonala a német bajnokságban – reagált Réthy Béla. – Én nem panaszkodom, inkább derűlátó vagyok, hiszen ami eddig is jellemző volt a Bundesligára, az megmaradt: az izgalom! Szerencsére a nézőkre eddig sem lehetett panasz, mindent elárul, hogy a Hamburg–Bayern München felkészülési mérkőzésre több mint ötvenezren voltak kíváncsiak. – Mit gondol arról, hogy Franz Beckenbauer, a bajorok elnöke mégis úgy gondolja, lehetne jobb is a játék, ha nem lenne annyi idegenlégiós a csapatokban? – Ami a légiósok számát és minőségét illeti, a klubok kényszerpályán mozognak. Korábban Stuttgartban vagy Dortmundban elfogyott a pénz, így saját nevelésű fiatalokra kezdték építeni a csapatot. Jelzem, ez lenne a járható út. Aztán amikor jöttek az eredmények, ahelyett, hogy a jövőre gondolva a megkeresett pénzt befektették volna, inkább külföldi labdarúgókra költötték, akik kiszorították a fiatalokat a csapatból, mégsem jelentettek erősítést. A nézőknek olyan játékosok kellenek, akik a látványos futball művelői. – Például az olyan egyéniségek, akiket a Nemzeti Sport állandó szakértője, Miriuta László is hiányolt félévi értékelésében? – A nagy egyéniségek elvesztek a múlt homályában. Megváltozott a futball, felgyorsult az iram, előtérbe került a fizikai teljesítmény, az atletikus képzettség. Nincs idő dédelgetni a labdát, mert azonnal odarúgnak. Emlékszik például nagy egyéniségre a világbajnokságról? Ronaldinho észrevétlen volt, és Zinedine Zidane neve is csak az emlékezetes „fejese” miatt ugrik be. A csapatok egységként működnek, aki megpróbál kitűnni, arra máris két embert állítanak az ellenfelek. Ma már csak az lesz sztár, akiből azt csinálnak…