Amikor mindenki rájuk figyeltOlimpiai reményeinket 2006-ban is a műkorcsolyázók és jégtáncosok képviselték – ezúttal hiába.
Ezzel szemben februárig itthon szinte senki sem tudta, ki az a Knoch Viktor és Huszár Erika, a rövid pályás gyorskorcsolyázásról már nem is beszélve.
Aztán alaposan beletanulhattunk ebbe az irgalmatlanul gyors, látványos sportba, ahol a korcsolyák élét ívben hajlítják, hogy tulajdonosaik egyáltalán be tudják venni a kanyart, de így is gyakran elesnek – a lendület, a botlás, a vétlen vagy szándékos ütközések miatt. Aki pedig célba ér, azzal bármi megtörténhet. Ami rossz: a bírók kizárhatják, vagy nem büntetik a vele szabálytalankodót. Ami jó: esélyesek szánkáznak ki a fenekükön, vagy diszkvalifikálják a vétkeseket.
A világversenyek sorozatán edződött tengerentúli klasszisok között a külföldi futamokra csak a csodával határos módon eljutó honfitársaink közül Darázs Rózsa nem került tűzközelbe, bátyja, Péter viszont a nemzetközi húsdarálóban is majdnem beverekedte magát a legjobbak közé. A 16 éves Knoch Viktor elől az 1500 méteres elődöntőben ketten is kicsúsztak, az amerikai szupersztár, Apollo Anton Ohno a jégen ülve nézett az ifjú magyar után, aki a fenekén lévő tojáshéjjal együtt döntőbe jutott!
Ahol hatodik lett, de a bírók egy kínait kizártak, Knoch így végül ötödikként végzett, megszakítva a Regőczy Krisztina, Sallai András jégtáncpáros 1980-as, szarajevói ezüstje óta tartó olimpiai ponttalansági sorozatunkat.
A Palavela-csarnok legroszszabb helyén, egy lepedőnyi magyar lobogó felett örült és szurkolt a szinte teljes létszámban jelen lévő Darázs-, Huszár- és Knoch család, akik maradtak, amíg csak idejük és pénzük engedte, mert bíztak benne, hogy valamelyik családtagnak újra kijön a lépés.
Huszár Erika 500 méteren nem sokkal az olimpia előtt Eb-4. lett, ráadásul a Világkupa-sorozatban 500-on nyolcadik, az öszszetett ranglistán pedig hatodik helyen állt a torinói rajt előtt. Ezek után a nyolc közé jutásért kiugrott a rajtnál, ami az 500 méteres rohanásban már fél balsiker, nem is jött össze a továbbjutás. A pityergő Huszár lányt a rokoni ölelések emlékeztették arra, hogy még nem jött el a torinói világvége.
Három nap múlva e sorok írója feláldozta a magyar kettes bobok délutáni lesiklásának megtekintését, mert hát ki tudja, a magyar rövid pályások mire lesznek képesek aznap… Ezer bocsánat Gyulai Mártontól és Pintér Bertalantól, de – megérte a döntés.
Huszár Erika jó futásának és a bírói ítéleteknek köszönhetően az 1500 méteres finálé előtt a jégről pillanthatott fel szeretteire. A fináléban hatodik lett, de pár perc múlva már hatalmas mosollyal nyugtázta a negyedik helyet, ahová a kizárások után előreugrott.
Idehaza persze ugrásszerűen megnőtt a sportág népszerűsége, a botcsinálta szakértők némelyike megkérdőjelezte a magyarok eredményeit, „Mer’ csak célba kell érni, aztán a többit a bírók elintézik…”
A negatív felhangok elmaradtak, a lekicsinylő mondatokat azóta elfelejtették – a sportággal együtt. A torinói short trackes hősöknek az emlékét is kitörölte a feléledő nyári sportszezon.
Ők pedig csendben folytatták a munkát, és ősszel – saját pénzből kiutazva – a kanadai Világkupa-versenyeken Knoch és Huszár remek helyezései révén jelezték, hogy a torinói sikerek nem voltak véletlenek.
2010-ben olimpia Vancouverben – ne csak akkor figyeljenek rájuk… ---- H ---- &