A külföldi megfigyelők között volt Európa egyik legpatinásabb klubj, az Ajax Amsterdam technikai igazgatója is. Martin van Geel játékosként a Rodában, a Feyenoordban és az Ajaxban is futballozott, most pedig a klub egyik legmagasabb rangú vezetője.
„Sajnos alacsony iramú mérkőzést láttam – mondta a találkozó után. – Mindkét csapat igen szellősen védekezett, sok területet hagyott az ellenfélnek a játékra. Feltűnő volt az is, hogy a támadások során a csapatok sok játékost hagynak a labda mögött, nálunk, Hollandiában nem ez a stílus dívik, a mi csapataink támadóbb szellemben játszanak. Ami az eredményt illeti, a döntetlen igazságosabb lett volna, a szerencsésebb csapat nyert egy tizenegyessel, amelyet viszont jogosan kapott meg. Ám hogy valami jót is mondjak: mindkét csapat roppant derekasan harcolt. Nem konkrét futballisták kedvéért jöttem Magyarországra. A múlt héten Kínában jártam, most pedig idejöttem megnézni két magyar élcsapatot. Egy olyan klubnak, mint az Ajax Amsterdam, ismernie kell az egész világ labdarúgását, s ezért folyamatosan fel is térképezzük azt. Henk ten Cate, a jelenlegi vezetőedzőnk hívta fel a figyelmünket a Sándor Károly Akadémiára, és az MTK-ra, ezért választottuk ezt a helyszínt. Délelőtt Bodajkon jártunk, két utánpótlás-mérkőzésen, utána jöttünk a felnőttek rangadójára.”
Valamivel több mint kétezer magyar szurkoló plusz féltucatnyi külföldi megfigyelő. Ennyien voltak kíváncsiak a helyszínen a forduló rangadójára – előbbiek szórakozni, utóbbiak dolgozni jöttek. Elsősorban az MTK fiataljaira voltak kíváncsiak a holland, német, skót és angol szakemberek, a hírek szerint elsősorban Hrepka Ádám és a kispadon kezdő, majd a szünetben beálló Németh Krisztián volt fókuszban.

Jaj, jön a labda! Kanta József (balra) és Szatmári Csaba nagy ijedelme

Jaj, jön a labda! Kanta József (balra) és Szatmári Csaba nagy ijedelme
Élénk, mozgalmas és változatos játékkal indult a meccs, mindkét csapat nagy ambícióval kezdett futballozni. A Debrecen próbálta irányítani a meccset, és eleinte valamivel többet is birtokolta a labdát, inkább az ő akarata érvényesült. Az MTK ekkor ellentámadásokra spekulált, és a percek múlásával egyre ügyesebben töltötte meg tartalommal egyékes szerkezetét. Helyzet eleinte nem igen adódott egyik fél előtt sem, ám ettől még élvezhető volt az itt-ott szép megoldásokkal is tarkított küzdelem.
Holland kritika: támadni kellene!
A második félidő is úgy indult, mint az első, azaz a Debrecen kezdeményezett többet. Ekkor a hazai hátvédek adtak ízelítőt tudásukból, de tulajdonképpen Végh Zoltánnak köszönhető, hogy ezt a szakaszt megúszták gól nélkül, ő ugyanis óriási bravúrral hárította Halmosi Péter lövését. Ám ezt követően hirtelen megváltozott a kép, a csapatok áttelepültek a másik kapu elé, és az MTK tett többet a gólszerzésért. A mennyiség azonban nem csapott át minőségbe, ezek a próbálkozások ugyanis nélkülözték az átgondoltságot, az erőt, így a házigazdák sokáig eredménytelenül ostromolták az áttörhetetlennek tűnő debreceni védőfalat. Tanulságos módon az első igazán ötletes megoldást máris siker koronázta: rés támadt a falon, a megítélt büntetőrúgásból pedig vezetéshez jutott a hazai csapat.
A gól felpaprikázta a Debrecent, amely nagy lendülettel vetette magát harcba az egyenlítésért.
Az utolsó negyedórában egyoldalú játék zajlott a pályán: a Debrecen minden erejével támadott, a házigazdák pedig foggal-körömmel őrizték előnyüket, ám ha meg is szerezték a labdát, nem tudták megtartani, így esélyük sem volt kontratámadásból próbálkozni a második gól megszerzésére. A vendégek kísérleteit azonban nem koronázta siker, még csak veszélyes lövést sem tudtak küldeni Végh Zoltán kapujára, így elszenvedték második vereségüket ebben a bajnokságban. A rangadó nagy küzdelmet hozott, de a színvonala nem volt túl magas, és az MTK azzal nyerte meg az amúgy „döntetlenszagú” találkozót, hogy kihasználta az ellenfél védelmének egyik megingását.
Szavazás
18. perc: Csernyánszki küldte előre a labdát, Sidibe Brnovics elé csúsztatta, a montenegrói támadó fejjel visszajátszott a szenegáli elé, aki ugyancsak fejjel a balösszekötő helyén felfutó Dzsudzsákot hozta helyzetbe, ám a fedezet 16 méterről, ballal a léc fölé lőtt.
20. perc: Czvitkovics futtatta a balösszekötő helyén mozgó Hrepkát, az MTK csatára Virág szorításából 15 méterről, ballal gyengén a jobb felső sarok fölé lőtt.
21. perc: Szatmári centerezett laposan a bal oldalról, Brnovics a rövid saroknál lekészítette a labdát az érkező Sidibének, akinek kilencméteres, ballábas kísérletét Végh bravúrral hárította.
32. perc: Hrepka a tizenhatos bal sarkától a középen érkező Czvitkovics elé pöccintett, aki 18 méterről, jobbal a bal felső sarok mellé csavart.
38. perc: Bogdanovics szöktette a jobb szélen Brnovicsot, aki visszapasszolt a 16-os elé, a labda elsuhant Dzsudzsák előtt, de érkezett Kiss, aki 23 méterről, jobbal, futtából lőtt, Végh látványos vetődés végén tolta a labdát a léc fölé.
52. perc: Egy kipattanó labdát Halmosi a tizenhatos előteréből pontosan fejelt a jobbján mozgó Brnovicshoz, aki visszajátszott Halmosi elé, a szélső 17 méteres, ballábas lövését Végh bravúrral fogta meg.
58. perc: Kanta passzolt a tizenhatos előtt, s két debreceni védő között helyezkedő Németh Krisztián elé, a támadó elrontotta az átvételt, így nem tudott kapura fordulni, ám balra pöccintve ziccerbe hozta Hrepkát, a csatártárs azonban 15 méterről, jobbal, méterekkel nyesett a bal felső sarok fölé.
68. perc: Bori forgatta meg Szatmárit a jobb sarokban, majd laposan a felé mozgó Kantához játszott, akit a labda átvétele után Vukmir buktatott a
16-oson belül – tizenegyes! A büntetőrúgásból Kanta jobbal a balra mozduló Csernyánszki mellett a jobb alsó sarokba lőtte a labdát.
1–0 ----
31. mezeifutó-világbajnokság, Lausanne
Férfiak. Rövid táv (4000 m). Egyéni. Világbajnok: Kenenisa Bekele (Etiópia) 11:01, 2. John Kibowen (Kenya) 11:04, 3. Benjamin Limo (Kenya) 11:06, 4. M. Kipyego (Kenya) 11:18, 5. T. Kiplitany (Kenya) 11:20, 6. K. el-Amri (Marokkó) 11:22. Csapatverseny. Vb: Kenya (John Kibowen, Benjamin Limo, Michael Kipyego, Thomas Kiplitany) 14 pont, 2. Etiópia (Kenenisa Bekele, Meba Tadesse, Tessema Absher, Abiyote Endale) 31, 3. Marokkó (Kalid el-Amri, Abderrahim Gumri, Ahmed Badaj, Abdelkader Haslaf) 44, 4. Franciaország (I. Sghyr, D. Maazouzi, H. Oubassour, R. Chékhémani) 80, 5. Spanyolország (Y. El Nasri, A. García, A. M. Martínez, S. Gallardo) 83, 6. Algéria (F. Mefta, A. Zerdum, H. Aggun, A. Maazuz) 98
Nôk. Hosszú táv (8000 m). Egyéni. Vb: Werknesh Kidane (Etiópia) 25:53, 2. Deena Drossin (Egyesült Államok) 26:02, 3. Merima Denboba (Etiópia) 26:28, 4. E. Kuma (Etiópia) 26:30, 5. M. Chemjor (Kenya) 26:33, 6. P. Chepchumba (Kenya) 26:35. Csapatverseny. Vb: Etiópia (Werknesh Kidane, Merima Denboba, Eyerusalem Kuma, Tereza Yohannes) 18, 2. Kenya (Magdeline Chemjor, Pamela Chepchumba, Elizabeth Rumokol, Caroline Cheptanui) 27, 3. Egyesült Államok (Deena Drossin, Colleen De Reuck, Katie McGregor, Elva Dryer) 38, 4. Spanyolország (R. Ríos, B. Santiago, M. Abel, A. Aguilar) 66, 5. Portugália (A. Rosa, A. Dias, F. Cabral, I. Monteiro) 68, 6. Marokkó (A. Legzaui, M. Kali, Sz. Kanbusia, Sz. Daui) 89
Juniorok. Egyéni. Vb: Tirunesh Dibaba (Etiópia) 20:21, 2. Peninah Chepchumba (Kenya) 20:22, 3. Gelete Burika (Etiópia) 20:28. Csapatverseny. Vb: Etiópia (Tirunesh Dibaba, Gelete Burika, Meselech Melkamu, Sentayehu Ejiga) 14, 2. Kenya (Peninah Chepchumba, Emily Chebet, Gladys Chemweno, Chemutai Rionotukei) 22, 3. Marokkó (Mariem Alaui, Sziham Hilali, Najat el-Fiddi, Lubna Jao) 78
Férfiak. Rövid táv (4000 m). Egyéni. Világbajnok: Kenenisa Bekele (Etiópia) 11:01, 2. John Kibowen (Kenya) 11:04, 3. Benjamin Limo (Kenya) 11:06, 4. M. Kipyego (Kenya) 11:18, 5. T. Kiplitany (Kenya) 11:20, 6. K. el-Amri (Marokkó) 11:22. Csapatverseny. Vb: Kenya (John Kibowen, Benjamin Limo, Michael Kipyego, Thomas Kiplitany) 14 pont, 2. Etiópia (Kenenisa Bekele, Meba Tadesse, Tessema Absher, Abiyote Endale) 31, 3. Marokkó (Kalid el-Amri, Abderrahim Gumri, Ahmed Badaj, Abdelkader Haslaf) 44, 4. Franciaország (I. Sghyr, D. Maazouzi, H. Oubassour, R. Chékhémani) 80, 5. Spanyolország (Y. El Nasri, A. García, A. M. Martínez, S. Gallardo) 83, 6. Algéria (F. Mefta, A. Zerdum, H. Aggun, A. Maazuz) 98
Nôk. Hosszú táv (8000 m). Egyéni. Vb: Werknesh Kidane (Etiópia) 25:53, 2. Deena Drossin (Egyesült Államok) 26:02, 3. Merima Denboba (Etiópia) 26:28, 4. E. Kuma (Etiópia) 26:30, 5. M. Chemjor (Kenya) 26:33, 6. P. Chepchumba (Kenya) 26:35. Csapatverseny. Vb: Etiópia (Werknesh Kidane, Merima Denboba, Eyerusalem Kuma, Tereza Yohannes) 18, 2. Kenya (Magdeline Chemjor, Pamela Chepchumba, Elizabeth Rumokol, Caroline Cheptanui) 27, 3. Egyesült Államok (Deena Drossin, Colleen De Reuck, Katie McGregor, Elva Dryer) 38, 4. Spanyolország (R. Ríos, B. Santiago, M. Abel, A. Aguilar) 66, 5. Portugália (A. Rosa, A. Dias, F. Cabral, I. Monteiro) 68, 6. Marokkó (A. Legzaui, M. Kali, Sz. Kanbusia, Sz. Daui) 89
Juniorok. Egyéni. Vb: Tirunesh Dibaba (Etiópia) 20:21, 2. Peninah Chepchumba (Kenya) 20:22, 3. Gelete Burika (Etiópia) 20:28. Csapatverseny. Vb: Etiópia (Tirunesh Dibaba, Gelete Burika, Meselech Melkamu, Sentayehu Ejiga) 14, 2. Kenya (Peninah Chepchumba, Emily Chebet, Gladys Chemweno, Chemutai Rionotukei) 22, 3. Marokkó (Mariem Alaui, Sziham Hilali, Najat el-Fiddi, Lubna Jao) 78
– Véleménye szerint rangadóhoz méltó volt-e a mérkőzés?
– Szerintem sok ilyen meccsre lenne szükség – mondta az MTK szakmai igazgatója, Garami József. – A tét mindenkit motivált, a játékosokban láthatóan a szokásosnál nagyobb volt a bizonyítási vágy.
– Melyek voltak a találkozó kulcsmomentumai?
– A büntető feltétlenül. Az első félidőben akadt néhány olyan lehetőségünk, amelyeknél az utolsó passzt elrontottuk, pedig gólt szerezhettünk volna. Végh Zoltán, aki két nagy lövést is hárított, különösen a második félidőben mutatott be hatalmas bravúrt, amikor Halmosi Péter próbálkozását védte. Döntő volt az is, hogy a csapatomban többen is kiváló teljesítményt nyújtottak.
– Kikre gondol?
– Bár nem szoktam név szerint kiemelni senkit, most megemlítem Végh Zoltánt, Mladen Lambulicsot, Rodenbücher Istvánt, Balogh Bélát és Horváth Leventét, de szerintem az elöl játszók is jól teljesítettek.
Miroslav Beránek: „Becsülettel harcoltunk”
– Milyennek látta a magyar rangadót?
– Mint az angol bajnokikon általában, ezen a mérkőzésen is megengedett volt a kemény, ám szabályokon belüli test test elleni küzdelem, ami kifejezetten jót tett az összecsapásnak, folyamatos lehetett a játék – mondta egy szuszra Miroslav Beránek. – Az első félidőben hatékony volt a középpályás letámadásunk, ezekből a labdaszerzésekből azonban nem tudtunk profitálni.
– Ez az: nem sikerült igazi ziccert kialakítaniuk az MTK kapuja előtt.
– Az MTK nagyon jól védekezett, a mérkőzés középső szakaszában és a hajrában is átlövésekkel kísérleteztünk, mivel tiszta helyzetig valóban nem sikerült elverekedni magunkat.
– A második félidő elején akadt egy meglehetősen hosszú periódus, amikor kapkodva, a labdát csak másodpercekre megtartva játszott a csapata.
– Becsülettel harcoltunk. A labdatartásunk messze volt a tökéletestől. A cserékkel frissíteni, támadóbb szelleművé szerettem volna tenni a csapatot, ám hiába.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik





