Aragónes előbb vette a kabátját, majd végül maradt és többekre "rásegítette" a felöltőt
Aragónes előbb vette a kabátját, majd végül maradt és többekre "rásegítette" a felöltőt
Mindez, mármint Raúl beválogatása, szerepeltetése persze erősen rányomta a bélyegét az elmúlt években a spanyol válogatott teljesítményére. A klasszisképességekkel megáldott támadót akkor sem hagyták ki a válogatottból, ha éppen messze volt csúcsformájától, vagy éppen szakmailag indokolt lett volna mást játszatni helyette, hiszen posztján volt nála akkoriban jobb.
Morientes (jobbra) után Raúl (balra) is kimaradt a spanyol válogatottból
Raúl vesszőfutása Ronaldo 2002-s madridi szerződtetésével vette kezdetét. Az addig elsőszámú játékos, igazi befejezőember szakmailag nem igazán találta helyét a csatársor mögött, a középpálya előtt, míg a „galaktikusok” – Figo, Ronaldo, Zidane, Beckham - érkeztével elvesztette házon belüli trónját is. Na nem a válogatottnál, de ottani teljesítményére erősen kihatottak a klubjánál történtek.
A szövetségi kapitány azzal érvelt: csak azokat válogatja be, akik a legjobb formát mutatják. Ezzel utalt arra: a bérelt helyek ideje még Raúl esetében is lejárt!
A még mindig csak 29 éves játékos a napokban úgy nyilatkozott, amikor már rebesgették, hogy a keretbe ezúttal nem kap meghívót, hogy lelkileg felkészült erre a pillanatra. Talán ez is közrejátszott abban, hogy például a hétközi BL-mecsen a Dinamo ellen jóval agresszívebben és gólratörőbben futballozott – szerzett is két találatot -, mint az elmúlt időszakban. Már-már az évekkel ezelőtti önmagát idézte!
A SPANYOL-KERET:
Atlético: Antonio López, Pablo Ibánez, Fernando Torres
Arsenal: Cesc
Barcelona: Iniesta, Puyol, Xavi
Betis: Juanito
Deportivo: Capdevila
Liverpool: Reina, Xabi Alonso, Luis García
Real Madrid: Casillas, Reyes, Sergio Ramos
Valencia: Albelda, Villa, Angulo
Raúl esetében érdemes megemlíteni, hogy a Marca madridi kiadású sportnapilap internetes oldala megszavaztatta olvasóit arról, ki napjaink legjobb formát mutató spanyol támadója. (Nemcsak egy játékosra lehetett voksolni.) Raúl csak a negyedik helyre futott be, ami évekkel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna. Sőt, már önmagában a kérdésfeltevést sem lehetett volna minősíteni.
Csak zárójelben jegyezzük meg: Villa magasan nyerte a szavazást (95,16 százalék), mögötte a második helyre a sokadvirágzását élő Morientes futott be (86,84%), nem sokkal lemaradva követi őt Fernando Torres (70,80 százalék) és csak utánuk jön Raúl (47, 84 százalék), igencsak „lőtávolon” kívül.
Az NSO ajánlja:
Nincs a spanyol keretben a vb előtt honosított Pernía, valamint a Valencia három klasszisa, Morientes, Joaquín és Vicente. Morientes esete azért is különös, hiszen őt a világbajnokságra sem nevezte a kapitány, viszont most ősszel igencsak jó és gólerős formát mutat új csapatában, a Valenciában. A vb másik nagy spanyol hiányzója Guti volt, akire változatlanul nem számít a szakember.
Aragonéshez visszatérve érdemes megjegyezni, hogy a vb-részvételt rendhagyó módon csak pótkvalifikáción kivívó, a tornát viszont már jó esélyekkel váró, ám azt végül idejekorán bejfejező – a nyolcaddöntőben a későbbi ezüstérmes franciák búcsúztatták őket 3-1-gyel – spanyol együttes az Eb-selejtezők rajtját sem kapta el valami fényesen. A Liechtenstein elleni hazai 4-0-s győzelmet egy váratlan idegenbeli vereség követte, Észak-Írországban 3-2-re nyertek a házigazdák.
A SVÉD KERET:
Kapusok: Shabban (Fredrikstad), Alvbaage (Viborg)
Védők: Mellberg (Aston Villa), Majstorovic (Basel), Edman (Rennes), Hansson (Heerenveen), Antonsson (Panathinaikosz), Nilsson (Panathinaikosz), Stenman (Leverkusen)
Középpályások: Alexandersson (Göteborg), Andersson (Malmö), Bakircioglü (Twente), Källström (Lyon), Linderoth (Köbenhavn), Ljungberg (Arsenal), Wilhelmsson (Nantes), A. Svensson (Elfsborg)
Csatárok: Allbäck (Köbenhavn), Elmander (Toulouse), Berglund (Köbenhavn), Rosenberg (Ajax)
A szakember ezt követően a közvélemény nagy nyomására felajánlotta lemondását, ám a szövetség elöljárói marasztalták és végül meggondolta magát.
Raúl ezidáig 102 alkalommal játszhatott a spanyol válogatottban – nála többször csak a már visszavonult legendás kapus, Andoni Zubbizarreta ölthette magára a spanyol nemzeti szerelést –, ezeken a mérkőzéseken szerzett 44 találatot. Utóbbi mutatóban magasan az első helyen áll Spanyolországban.
Amikor játszott, a spanyol csapat 65 alkalommal nyert, 23-szor játszott döntetlent és csak 14-szer szenvedett vereséget. Raúl három világbajnokságon -1998, 2002 és 2006 -, valamint két Európa-bajnokságon – 2000 és 2004 – vehetett részt. Alapember volt Javier Clemente, José Antonio Camacho majd Inaki Sáez válogatottjában, eddig Aragonésnél is...
Leendő selejtezőbeli ellenfelükről, a svédekről annyit érdemes futtában megjegyezni, hogy a háromkoronások keretébe ismét meghívót kapott a kilengése, fegyelmezetlensége miatt mellőzött Wilhelmsson, Mellberg páros.
Míg a büntetését hozzájuk hasonlóan már szintén letudó, ám nevezettekkel ellentétben ezen megsértődő Ibrahimovics változatlanul nincs ott a legjobbak között. A svédek két győzelemmel rajtoltak: nyertek Lettországban, majd otthon intézték el Liechtensteint.