Október első hetében a magyar vívóelit belekóstolhat a téli olimpia hangulatába. A világbajnokságot ugyanis a 2006-os téli játékok helyszínén, Torinóban rendezik. Februárban az Oval Lingotto a gyorskorcsolyázók versenyeinek adott otthont, most a jég helyett a pástokon zajlik majd a küzdelem. A magyar küldöttség húzóembere az örökifjú Kovács Iván lehet, aki a nyári, izmiri Eb-n egyéniben és csapatban is aranyérmet szerzett.
Meggyesi Bálint
Kovács Iván fogja a fejét, nincs formában, viszont van még elég ideje
Meggyesi Bálint
Kovács Iván fogja a fejét, nincs formában, viszont van még elég ideje
– Hogyan telt a nyaralás? – Remekül! Az Európa-bajnokság után ötnapos kanmurin vettem részt Fehérvárcsurgón. Mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy mi volt a program… Ezután elvittem a keresztfiamat egy balatoni vitorlástáborba, onnan pedig lehívtak az Adriára, ahol öt nap alatt megtanultam szörfözni.
– Szép teljesítmény. – Hát igen… Az az igazság, hogy csak egyenesen tudok menni, aztán mindent eldobok, borulok, újra deszkára állok. Egyszer bent is ragadtam a mélyebb vízben egy húszas erősségű szélben, a többiek jöttek be értem. Az adriai napokat követően pedig egy régi vívóbarátommal átruccantunk Amerikába.
– Nyaralás és edzőtábor után most milyen formában van? – Pocsékban. A minap már egy egyszerű védés-visszaszúrást sem tudtam iskolázás közben megcsinálni. Szerencsére már elkezdtük a könnyítést, rápihenünk a világbajnokságra. Akkorra kell formába lendülnöm.
– Sérülés, betegség elkerülte? – A megszokott porckorongsérvemen kívül igen. Az kisugárzik a farizmomba, úgyhogy most éppen bicegek kissé.
– Mit vár magától Torinóban? – Az egyéni versenyben sok összetevője van sikernek-kudarcnak. Az Eb-arany és a sokéves rutinom azt mondatja velem, hogy csak a dobogóval lehetek elégedett. Meg hát mi tagadás, szponzoromat, az Annexet is szívesen kényeztetném további sikerekkel.
– Nem baj, hogy selejteznie kell? – Aki ellen pástra lépek, azt bizony le kell legyőznöm! Akár a selejtezőben, akár a negyeddöntőben.
– Van tuti akciója? – Persze, ismerik is az ellenfelek. Ez egy dobott szúrás, amikor a penge meghajlik, és a hegye ostorcsapásszerűen éri el az ellenfél csuklóját-alkarját, rendszerint belülről. Ez az én „Nevers-vágásom” – tudja, amit a Lagardere lovag kalandjaiban láthattunk. Ha kellő pillanatban és jól kivitelezem, nagy esélyem van a találatra.
– A csapatversenyben sem adhatja a dobogónál sokkal alább. – Csak a győzelemmel lennék elégedett. Az Európa-bajnokságon bizonyítottuk a többieknek és saját magunknak is, hogy tudunk nyerni.
A kétszázegyedikre várva A vb-n huszonöt magyar vívó lép pástra. A legjobb eredményt a párbajtőrözőktől várják, két érem és tíz olimpiai pont formájában. A hölgyeknél Hormay Adrien és Szász Emese, a férfiaknál az összetett Világkupa-győztes Boczkó Gábor kiemeltként indul. A kardozóktól egy dobogós hely és hét pont az elvárás. Ebben a fegyvernemben a szintén Vk-győztes Nemcsik Zsoltnak, valamint Decsi Tamásnak és Csaba Edinának sem kell selejteznie. A tőrözőknél az egyedüli kiemelt a kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó Knapek Edina, aki tavaly Lipcsében megszerezte a sportág kétszázadik vb-érmét.
Az augusztus vége óta zajló közvetlen felkészülés rendben zajlott, s ez, valamint vívóink idei remek sorozata kedvező előjel Torino előtt. A sportág történetében először fordul elő, hogy egy időben és helyszínen versenyeznek az épek és a fogyatékosok. Az egyes fegyvernemek döntői után rögtön a kerekes székesek is fegyvert fognak, érmes esélyekkel.