Nagyszabású leleplezésre készül a BBC: a brit médiatársaság ígéri, kedd esti „Panorama” című műsorában rávilágít az angol futball piszkos ügyeire. Szó lesz megvesztegetésről, kenőpénzről, és ha minden igaz, az adásban nevek is elhangzanak.
Reuters
Harry Redknappet (középen) eddig a Portsmouth szurkolói vették körbe, lehet, hogy hamarosan a nyomozók teszik ugyanezt a szakemberrel
Reuters
Harry Redknappet (középen) eddig a Portsmouth szurkolói vették körbe, lehet, hogy hamarosan a nyomozók teszik ugyanezt a szakemberrel
Bombaként robbanhat az a tényfeltáró riport, amely a tervek szerint a BBC tévécsatorna kedd esti „Panorama” című tényfeltáró magazinjában kerül adásba, és amely a sokak által csodált és mintaként emlegetett Premier League viszszásságaira hivatott rávilágítani. Az angol közszolgálati médiaóriás hat hónapja kezdett dolgozni a projekten, amelyben az elmúlt időszak angliai átigazolásainál zsebre tett kenőpénzeknek igyekezett utánajárni. Az „adatgyűjtés” módszere a következő volt: egy riporter magát külföldi üzletembernek kiadva több személlyel – menedzserrel és játékosügynökkel – titokban rögzített beszélgetést folytatott, különféle ajánlatokat tett nekik, hogy így az angol futballbiznisz sötét oldalát feltáró információkhoz jusson.
Az elkészült felvételeken végül tíz klub és hat menedzser neve hangzik el. Habár az érintettek kilétét egyelőre homály fedi, a BBC előre kiküldött – és részben napvilágot látott – értesítéseiből, amelyek a műsorban szereplőknek szólnak, mégis következtethetünk arra, hogy kinek van félnivalója a leleplezéstől. Az biztos, hogy a tájékoztatót megkapta Harry Redknapp, a Portsmouth menedzsere, Kevin Bond, a Newcastle segédedzője, Craig Allardyce, Sam Allardyce Bolton-menedzser játékosügynökként dolgozó fia és Ian Elliot, akinek saját játékosügynökcége van.
Redknapp nem ideges
Az átigazolási csúszópénzek kapcsán szóba került Harry Red- knapp, a Portsmouth menedzserének neve is. A szakember azonban állítja, nem mondott semmi „olyat” az őt játékosügynökként megkereső riporternek: „Körülbelül öt percig beszélgettünk, ő említette, hogy volna egy-két világklasszis játékosa, akiket Angliába hozna, mire én sok szerencsét kívántam neki. A diskurzust egyébként mások is hallották, nem látok okot az aggodalomra, nekem nincs félnivalóm.”
Utóbbi így emlékszik vissza a „tárgyalás” körülményeire: „Belementem a találkozóba, hiszen azt mondták, hogy 1.2 millió fontért (486 millió forint – a szerk.) megvennék társaságomat, az Elliot Sports Managementet. Az ajánlat egyszerűen túl szép volt ahhoz, hogy igaz legyen. A beszélgetés egyébként nem tartott sokáig, és utána rögtön közöltem a könyvelőmmel és az ügyvédemmel, hogy itt valami nem stimmel.”
A rendkívül kényes ügy miatt a BBC jogi szakértői még vizsgálják, hogy vajon teljes egészében levetíthetik-e a műsort, vagy – egyértelmű bizonyítékok hiányában – ki kell hagyni néhány nevet és egy-egy súlyos állítást. A csatorna részéről még az is szóba került, hogy az adást elhalasztják addig, míg a vádak bizonyítást nyernek. Időközben ugyanis egy független nyomozótársaság (Quest) megkezdte a kétes átigazolási ügyletek kivizsgálását. A munkát vezető Lord Stevens hazájában rendkívül elismert – társai által csak a „Zsaruk zsarujának” nevezett – rendőr, aki korábban számos híres eset felgöngyölítésében, így a Diana hercegnő halála ügyében folytatott nyomozásban is részt vett.
A vizsgálat során a 2004. január elseje óta történt átigazolásokat és azok körülményeit vizsgálják, és az első eredményeket október másodikán, a húsz angol élvonalbeli klub tulajdonosa számára rendezett összejövetelen teszik közzé.
„Ahogy az a nyomozások során lenni szokott, mi is arrafele indulunk, amerre a bizonyítékok vezetnek – mondta Lord Stevens. – Tudom, hogy a sajtóban számos pletyka megjelent az esettel kapcsolatban, ezért örömmel vennénk, ha a sajtóorgánumok konkrét dokumentumokkal is szolgálnának, hogy így segítsék a vizsgálatot.”
A hírek szerint a BBC részéről eddig nem érkezett semmilyen bizonyíték, de könnyen lehet, hogy a médiatársaság „irigységének” hátterében az áll, hogy a kanóc meggyújtásának feladatát magáknak akarják megtartani.