Légi parádé Japánban

Vágólapra másolva!
2006.08.19. 00:14
Címkék
Szombattól szeptember 3-ig Japán öt városa ad otthont a férfiak kosárlabda-világbajnokságának, amelyen 24 csapat méri össze tudását. A végső győzelemre az elmúlt években betliző Egyesült Államok és a nagy tornákon eddig aranyérem nélkül maradó Spanyolország a legesélyesebb.
LeBron James (képünkön) két társával, Dwyane Wade-del és Carmelo Anthonyval osztozik az amerikaiak csapatkapitányi karszalagján
LeBron James (képünkön) két társával, Dwyane Wade-del és Carmelo Anthonyval osztozik az amerikaiak csapatkapitányi karszalagján
Reuters
LeBron James (képünkön) két társával, Dwyane Wade-del és Carmelo Anthonyval osztozik az amerikaiak csapatkapitányi karszalagján
LeBron James (képünkön) két társával, Dwyane Wade-del és Carmelo Anthonyval osztozik az amerikaiak csapatkapitányi karszalagján
LeBron James (képünkön) két társával, Dwyane Wade-del és Carmelo Anthonyval osztozik az amerikaiak csapatkapitányi karszalagján
Reuters
LeBron James (képünkön) két társával, Dwyane Wade-del és Carmelo Anthonyval osztozik az amerikaiak csapatkapitányi karszalagján

Bár a négy évvel ezelőtti indianapolisi világbajnokságon és az athéni olimpián szenvedett, mégis az Egyesült Államok válogatottja a favorit a Japánban szombaton kezdődő férfi-világbajnokságon. Az elmúlt években vergődő társaságot ezúttal nem NBA-s sztáredző vezeti, hanem az egyetemi kosárlabdázás egyik legnagyobb alakja, Mike Krzyzewski, aki alázatra neveli a mindössze 24 év átlagéletkorú keret tagjait.

A csapat persze tele van sztárokkal, az elmúlt évek felfedezettjei az athéni kudarcból merítettek erőt ahhoz, hogy ezúttal botlás nélkül szerezzék meg a trófeát. A felkészülési mérkőzéseket hibátlanul zárta a csapat, és bár sérülés miatt jó néhány alapember – Kobe Bryant, Shawn Marion, Amare Stoudemire, Gilbert Arenas – kikerült a keretből, ez a csapat képes a vb-cím megszerzésére.

Az ellenfelek is elsősorban az amerikaiak legyőzésére készülnek, a legnagyobb veszély Dél-Amerikából és Európából leselkedik a favoritra. Az olimpiát megnyerő Argentína mellett Brazília is a dobogót célozta meg. Az argentinok három hete kiváló formát mutattak, de a napokban kétszer is kikaptak Spanyolországtól, a játékosok a kemény alapozás után fáradtságra panaszkodnak, ami nem biztató a torna előtt.

Tv • internet

Hazánkban a Sport Tv közvetíti a világbajnokság mérkőzéseit.
A csoportküzdelmek hat napja alatt naponta egy találkozót láthatunk élőben (szombat reggel 7 órakor a Puerto Rico–Egyesült Államok
meccsel indul a program), az időeltolódás miatt reggel vagy délelőtt.
A nyolcaddöntő találkozói közül négyet, a negyeddöntőtől kezdve az összes mérkőzést élőben közvetíti. Aki a délelőtti programról lemarad, délután és este pótolhatja. Az itthon fogható külföldi csatornák közül a német DSF-et ajánljuk.
A vb hivatalos honlapja a www.fiba.com.
A brazilok több bemelegítő meccset is elbuktak, de megszorongatták az amerikaiakat (90–86-ra kaptak ki), amitől megnőtt az önbizalmuk. Mindenesetre a dobogóra ugyanakkora esélyük van, mint arra, hogy már a csoportkörben elbukjanak. Néhány európai sokkal nyugodtabban készülhet, a spanyolok, a görögök, a franciák és a németek egyaránt a legjobb négy közé vágynak, és valóban jó esélyük van arra, hogy az elődöntő szereplői legyenek.

A görögök és a spanyolok kiemelkednek közülük, a felkészülés az Európa-bajnok és a jövő évi Eb házigazdája számára is szinte tökéletesen alakult. A napokban Kínában a Sztankovics-kupát megnyerő Görögország kerete és stílusa természetesen nem sokat változott tavaly óta, továbbra sem a sztárok produkciója, hanem a csapatjáték az elsődleges. Ritkák a kiemelkedő egyéni teljesítmények, a játékosok elosztják egymás között a pontokat, gyakran megesik, hogy a kispadról felálló kosaras válik a társaság vezérévé.

Az argentinok kétszeri legyőzéséből önbizalmat merítő spanyolok zsinórban kilenc felkészülési meccsen diadalmaskodtak, és az amerikaiak mellett a torna nagy esélyesének számítanak. Még egyetlen nagy tornát sem nyertek meg, Athénban például a pazar csoportmeccsek után a viszonylag gyenge amerikaiak ellen buktak el. A visszavágáshoz megvannak a feltételek, a csoportkörből való továbbjutás nem lehet gond, még a nyolc közé is sétagaloppban juthat el a Pau Gasol vezérelte gárda.

A németek NBA-s sztárjukban bízhatnak, Dirk Nowitzki feladata, hogy a hátán vigye a csapatát. Szereplésüket az befolyásolja majd, hogy a kiegészítő emberek mennyire tudnak felnőni a feladatukhoz. A felkészülés során ebben a tekintetben a spanyol gárda emelkedett ki, ezért számít favoritnak az európaiak közül. A franciák esélyeit rontja Tony Parker utolsó pillanatban történt sérülése és visszalépése.

A címvédő szerbek – még Jugoszláviaként lettek világbajnokok Indianapolisban – a tavalyi Eb-n házigazdaként égtek le, tizenegyedikek lettek. Szabadkártyával indulhatnak, akárcsak az olimpiai ezüstérmes olaszok, akik szintén nem tehetik ki az ablakba az egy évvel ezelőtti teljesítményüket.
Legutóbb 1970-ben fordult elő, hogy a rendező (Jugoszlávia) nyerte meg a vb-t, ettől az idén sem kell tartani. A vendéglátó japánok a pofozógép szerepét tölhetik be, ettől a játékvezetők jóindulata sem nagyon mentheti meg őket. Az ázsiaiak közül egyedül Kínával lehet számolni, de Jao Mingnek nincsenek olyan társai, mint Nowitzkinak vagy Parkernek, úgyhogy már a csoportból való továbbjutás is bravúr lenne.

A 2002-es labdarúgó-világbajnokság is bebizonyította, hogy a japánok remek szervezők, az elkövetkező két hétben 80 mérkőzésen bizonyíthatják, hogy ebben nincs változás.

Az eddigi világbajnokságok dobogósai
Év HelyszínAranyEzüstBronz
1950 ArgentínaArgentínaEgyesült ÁllamokChíle
1954 BrazíliaEgyesült ÁllamokBrazíliaFülöp-szigetek
1959 ChileBrazíliaEgyesült ÁllamokChíle
1963 BrazíliaBrazíliaJugoszláviaSzovjetunió
1967 UruguaySzovjetunióJugoszláviaBrazília
1970 JugoszláviaJugoszláviaBrazíliaSzovjetunió
1974 Puerto RicoSzovjetunióJugoszláviaEgyesült Államok
1978 Fülöp-szigetekJugoszláviaSzovjetunióBrazília
1982 KolumbiaSzovjetunióEgyesült ÁllamokJugoszlávia
1986 SpanyolországEgyesült ÁllamokSzovjetunióJugoszlávia
1990 ArgentínaJugoszláviaSzovjetunióEgyesült Államok
1994 KanadaEgyesült ÁllamokOroszországHorvátország
1998 GörögországJugoszláviaOroszországEgyesült Államok
2002 Egyesült ÁllamokJugoszláviaArgentínaNémetország
Milyen jogon szerepelnek
AngolaAfrika-1.
Argentínaolimpiai b. (Amerika-2.)
AusztráliaÓceánia-1.
BrazíliaAmerika-1.
Egy. ÁllamokAmerika-4.
FranciaországEb-3.
GörögországEb-1.
Japánrendező (Ázsia-5.)
KatarÁzsia-3.
KínaÁzsia-1.
LibanonÁzsia-2.
LitvániaEb-5.
NémetországEb-2.
NigériaAfrika-3.
Olaszországszabadkártyás (Eb-10.)
PanamaAmerika-5.
Puerto Ricoszabadkártyás (Amerika-7.)
SpanyolországEb-4.
SzenegálAfrika-2.
Szerbia-M.szabadkártyás (Eb-11.)
SzlovéniaEb-6.
Törökországszabadkártyás (Eb-12.)
Új-ZélandÓceánia-2.
VenezuelaAmerika-3.
---- A ---- &
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik