Talán nem túlzás kijelenteni, hogy az olasz válogatott elvben háromsávos autósztrádán juthat el az elődöntőig. A squadra azzurra hétfőn a papíron verhetőnek tűnő ausztrálokkal mérkőzik, majd – ha továbbjut – a svájci–ukrán párharc győztesével küzd meg a negyeddöntőben.
EPA
Guus Hiddink sokat törte a fejét azon, mi lehet a nyerô taktika
EPA
Guus Hiddink sokat törte a fejét azon, mi lehet a nyerô taktika
Az itáliai közvélemény ezen a ponton természetesen el is várja a következő két „kanyar” gond nélküli teljesítését, éppen ezért a játékosok nem győzik óvatosságra inteni a szurkolókat – és magukat.
„Jobban örültem volna, ha a brazilokat, és nem az ausztrálokat kapjuk, mert a dél-amerikaiak ellen mindenki automatikusan felpörgött volna – mondta Simone Perrotta, az olasz középpályássor egyik biztos pontja. – Az ausztrálokat hajlamosak vagyunk félvállról venni, pedig nagyon kemény csapatuk van. Téved, aki azt hiszi, hogy az olasz–ausztrál meccs olyan, mint egy Juventus–Atalanta. Úgy kell készülnünk, mintha egy Juve–Milan lenne.”
Az ausztrálokról Olaszországban az a vélekedés, hogy stílusukban hasonlítanak az amerikaiakra, de technikásabbak, mint Bruce Arena együttese. A két ország nagyválogatottja még sohasem találkozott egymással, az olimpiai csapatok viszont összefutottak a 2000-ben Sydneyben megrendezett olimpiai játékokon. Azt a találkozót a kékek Andrea Pirlo góljával 1–0-ra megnyerték, és számukra kedvező előjel, hogy a Milan középpályása most is ott lesz a csapatban. (A hat éve pályára lépő játékosok közül az olaszoknál hárman, az ausztráloknál heten tagjai a jelenlegi vb-keretnek.) A squadra azzurra kezdőcsapata egy nappal a meccs előtt természetesen még szigorúan titkos volt, Marcello Lippi szövetségi kapitány az edzésekre sem engedett be senkit. A kiszivárgott hírek alapján a tréner vissza akarja állítani a Ghána és az Egyesült Államok ellen látott 4–3–1–2-es rendszert, a csehek elleni 4–4–1–1 ugyanis hiába bizonyult eredményesnek, túlságosan defenzív volt. A pénteki edzésen a Francesco Totti, Alberto Gilardino, Luca Toni trió játszott az egyik csapatban, ami arra enged következtetni, hogy elöl ők kezdenek majd. Totti és Toni ugyan sok kritikát kapott a sajtótól, de Lippi (és a csapattársak többsége) biztos benne, hogy előbb-utóbb elsül a lábuk. A középpályán az eltiltott Daniele De Rossi távollétében Andrea Pirlo két oldalán Simone Perrotta és Gennaro Gattuso ténykedhet, míg a védelemben a sérült Alessandro Nestát a csehek ellen fejes gólt szerző Marco Materazzi pótolja.
„Az ausztrálok gyorsak, fizikailag roppant felkészültek, és az utolsó pillanatig nem adják fel, ráadásul kiváló edzőjük van – jelentette ki Fabio Cannavaro, az olaszok csapatkapitánya. – Ugyanakkor téved, aki azt hiszi, hogy bosszút akarunk állni Guus Hiddinken, mert a dél-koreai csapat élén elbúcsúztatott minket négy évvel ezelőtt.”
A kékek egyébként (akik hétfőn fehérben játszanak majd) állítólag már a 11-eseket is gyakorolják: elsősorban Alessandro Del Piero, Francesco Totti, Andrea Pirlo, Marco Materazzi, Alberto Gilardino és Luca Toni rúgta szorgalmasan a büntetőket. Ami az ausztrálokat illeti, a második világbajnokságán szereplő, és máris története legjobb vb-szereplését elérő gárda egyetlen hiányzója a horvátok ellen kiállított Brett Emerton lesz. A középpályás abszolút alapembernek számít, hiszen a csoportmeccsek 270 percéből 266-ot játszott végig, de akárki lép pályára a helyén (Mile Sterjovski az első számú jelölt), biztosak lehetünk benne, hogy megfelelően pótolja. Hogy ki lesz a kapus, már eldőlt: az első két csoportmeccsen Mark Schwarzer védett, a harmadikon Zeljko Kalac, ezúttal ismét Mark Schwarzer áll a kapuba.
„Remélem, jó döntést hoztam – mondta Guus Hiddink szövetségi kapitány, aki a nyolcaddöntőbe jutást ugyanolyan bravúrnak tartja, mint azt, hogy 2002-ben a negyedik helyig vezette a társházigazda dél-koreaiakat. – Az olaszok ellen nem mi vagyunk az esélyesek, mert a ki-ki meccseken az európaiak nagyobb tapasztalata döntő lehet. Ráadásul nem számíthatok Emertonra sem, de megígérem: drágán adjuk majd a bőrünket.”
A szakértő: Rótha Antal
„Az olaszok teljesítménye nem volt egyenletes, ám az utolsó mérkőzésen bebizonyították, kiélezett helyzetben képesek hozni a kötelező győzelmet. Az ausztrálok jól futballoztak, túlteljesítették tervüket a továbbjutással, innentől kezdve a többi már hab lehet a tortán. Éppen ez az alapvető helyzetkülönbség az ausztrálok és az olaszok között, hiszen Inzaghiéktól elvárják a kötelező győzelmet, amitől görcsössé válhatnak, míg az ausztrálok felszabadultan futballozhatnak. Az ukránok hatalmas pofont kaptak a selejtezőben, de erejüket jelzi, hogy a sokk után is talpra álltak. Több kiváló klasszisuk van, s mert egyre inkább egységes csapattá formálódnak, őket tartom esélyesebbnek a párharcban. Svájc csoportelsősége meglepetés, s bár nem érdemtelen az első helye, az ukránok jobbak, ezért ők jutnak a nyolc közé.”