Káprázat helyett küzdelem

Vágólapra másolva!
2006.06.14. 02:24
Címkék

Ahogyan azt a svájci labdarúgók ígérték, cseppnyi félelem nélkül futballoztak az Európa- és világbajnok, sztárjátékosokat felvonultató francia válogatott ellen. A szerencse is az ifjak mellé állt: az orosz bíró elnézett nekik egy tizenegyest.

A francia válogatott kezdőcsapatában öten – Fabien Barthez, Lilian Thuram, Zinedine Zidane, Thierry Henry és Patrick Vieira – kaptak helyet az 1998-as világbajnokok közül. Vagyis kimaradt az együttesből a hatodik aranyérmes, a Juventus sztárja, David Trezeguet, ez egyszersmind azt is jelentette, hogy az együttes egy csatárral állt fel a svájciak ellen. Raymond Domenech rutinos, sokat tapasztalt csapata ellen a torna második legfiatalabb átlagéletkorú együttese vette fel a harcot – tegyük hozzá, egyáltalán nem esélytelenül, hiszen a két együttes azonos selejtezőcsoportból jutott el Németországba, és mindkét találkozón döntetlent ért el a svájci gárda a híres francia ellen.

A találkozó aztán a várakozásoknak megfelelően kezdődött, hiszen 30 Celsius-fokos hőségben a franciák kezdtek jobban. A taktikájuk egyszerűnek tűnt, hiszen védekezésben szűkítették a területet, nem hagyták kibontakozni a svájciakat, s igyekeztek gyors akciókat vezetni, elsősorban az oldalvonalak mentén. Az első negyedórában két beadás is okozott némi zavart a kapu előtt, ám gól nem született. A svájciak sem bonyolították túl a játékukat, hiszen amint egy francia ászhoz került a labda, azonnal szabálytalankodtak ellene. A Köbi Kuhn irányította csapat igyekezett lassítani a játékot, sok volt az oldalpassz, a biztonsági átadás. Ugyanakkor a Philippe Senderos igazgatta védelem mellett az egyetlen francia csatárnak nem sok lehetősége adódott. A svájciak nem sok értékelhető akciót vezettek az első fél órában, ám Tranquillo Barnetta szabadrúgása után csak a kapufa mentette meg a franciákat a góltól.

Az Európa- és világbajnok válogatott a félidő hajrájára fölénybe került, és két olyan helyzetet is kialakított, amely után gól születhetett volna, ám játékosai mindkét alkalommal rossz megoldást választottak: előbb Franck Ribéry (aki csupán a negyedik válogatott meccsét játszotta kedden) rontott el egy ötméteres passzt – „csak” egy méterrel vétette el az átadást –, majd nem sokkal később, amikor továbbítani kellett volna, Thierry Henry lőtt – egyikük sem választott tehát jól.
Az első félidő sem bővelkedett eseményekben, a második játékrész első tíz perce pedig maga volt a tömény unalom. Nemhogy helyzet nem alakult ki, de még a kapu felé sem nézett senki. A futballisták keveset mozogtak labda nélkül, így aztán valóban nehéz volt folyamatos játékot kialakítani. A franciák aztán erős három percet produkáltak, ismét akadt lehetőségük. Amikor már mindenki arra gondolhatott, hogy a svájciaknak jó lenne a döntetlen, az alpesi ország válogatottja átvette a kezdményezést, és két alkalommal is gólt szerezhetett volna. A góllal kecsegtető szituációt mindkétszer szélről érkező beadás előzte meg. Támadásban ekkor már nem sokat mutatott a francia együttes, Franck Ribéry helyére érkezett is a Manchester United támadója, Louis Saha, David Trezeguet pedig továbbra is csak melegített. A váltás szerkezeti átalakítást is jelentett, a franciák a kétcsatáros játékra álltak át, Thierry Henry már nem egyedül őrlődött a szorosan záró svájci védők között. A játék azonban nem sokat változott, hiszen egyik oldalon sem alakult ki valamirevaló helyzet.

A két rosszul teljesítő csapat mérkőzésén reális a döntetlen, egyik együttes sem tett túl sokat a győzelemért. Az eredménynek a svájciak örülhetnek jobban, az ország labdarúgásának történetében ez volt az első világbajnoki találkozó, amelyen nem kapott gólt a válogatott. A franciák viszont vb-n legutóbb 1998-ban találtak a kapuba, igaz, akkor meg is nyerték a sorozatot, 2002-ben rúgott gól nélkül estek ki.
E találkozó után legyünk optimisták: rosszabb mérkőzés ezen a világbajnokságon talán már nem lesz.

Percről percre

14. perc: A tizenhatoson belül Sagnol vitte el a labdát Wicky mellett, a hoszszú oldalon Henry ollózott volna, de inkább hagyta lőni Vieirát, ő viszont rosszul találta el a labdát, amely előbb a földre, majd fölépattant.
19. perc: Barnetta húzott jobbról középre, majd 26 méterről ballal lőtt, a középre tartó, félmagas labdát Barthez biztosan fogta.
24. perc: Vieira buktatta Cabanast 29 méterre Barthez kapujától. A szabadrúgást Barnetta végezte el, a beívelésre üresen érkezett Senderos és Frei – lesről szó sem lehetett, Thuram ugyanis beragadt –, előbbi fejjel, utóbbi lábbal nem találta el a labdát, amely a bal oldali kapufáról pattant ki, a kipattanót pedig az érkező Frei öt méterről fölévágta.
31. perc: Henry indult meg a jobbösszekötő helyéről Magnin mellett, a tizenhatos vonalánál keresztbe gurította a labdát, Zidane elengedte, érkezett Ribéry, aki Philipp Degen szorításában kapura fordult, de 15 méterről ballal a kapu fölé lőtte a labdát.
33. perc: A tizenhatoson belül Henry tolta meg a labdát Philipp Degen mellett, majd 14 méterről jobbal lőtt, a lövés nem volt tökéletes, a jobb alsó sarok irányába tartó labdát Zuberbühler vetődve védte.
38. perc: Zidane indítását Senderos elvétette, a jobbösszekötő helyén Ribéry törhetett kapura, rávezette a labdát Zuberbühlerre, középre gurított, ám a labda a Henry mögé ment, aki még megszerezte, majd kapura fordult, és középről, 14 méterről lőtt., A labda levágódott Müller csuklójáról, az orosz Ivanov sípja azonban néma maradt.
65. perc: Magnin végzett el szabadrúgást a jobb oldalról, húsz méterre az alapvonaltól. Ballábas ívelése kapura ment, Barthez a mezőnybe ütötte a labdát.
66. perc: Wicky ívelt balról középre, Gygax egyedül maradt, de öt méterről a vetődő Barthez lábára fejelte a labdát.
90. perc: Zidane emelte a labdát Sahához, ő mellel visszatette Dhorasoo elé, aki a jobbösszekötő helyéről, 14 méterről jobbal alig lőtt a jobb oldali kapufa mellé.
93. perc: Magnin végzett el szabadrúgást a jobb oldalról, tíz méterre az alapvonaltól. Élesen középre csavart labdáját a hosszú oldalon Frei fej helyett kézzel próbálta a kapuba juttatni – sárga lappal bűnhődött érte –, noha mögötte kecsegtető helyzetben érkezett Wicky…

A SZAKÉRTŐ

„Egy valmi biztos: nem ez volt a világbajnokság legjobb mérkőzése… Az első félidőben elfogadható, élvezetes futballt láttunk, ám a második félidőben szinte semmi sem történt, így némiképp csalódást hozott ez a mérkőzés, hiszen a ragyogó játékosokat felvonultató francia válogatottól többet vár minden futballrajongó. Bizony engem meglepett, hogy a franciák kulcsemberei mélyen a tudásuk alatt futballoztak, leginkább Patrick Vieira és Thierry Henry lógott ki a csapatból. Úgyszintén csalódást okozott számomra a franciák lélektelen, enervált futballja is. Mindezek ellenére nyerhettek volna, hiszen a találkozó fordulópontjának számít az elmaradt büntető, a játékvezető nem látott okot arra, hogy a tizenegyespontra helyeztesse a labdát, s ez bizony súlyos hibának bizonyult. Ha megadja a büntetőt, akkor a gyengén futballozó franciák nyernek, mert érzésem szerint vezetésük után a svájciakban nem lett volna elég erő ahhoz, hogy egyenlítsenek.

Fabien Barthez

A francia kapusnak nem sok dolga akadt ezen a mérkőzésen, hiszen a svájciak nem sok veszélyt jelentettek a kapujára, az ő szintjén a hazaadások lekezelésével és a kirúgásokkal nem lehet baj. A 66. percben viszont bravúrral mentett Daniel Gygax fejese után, így leginkább neki köszönhető, hogy nem kaptak ki a franciák.

Lefújás után

Raymond Domenech, a franciák szövetségi kapitánya:
„A játékvezető nagyon fontoskodó volt, sokszor nem értettem a döntéseit. Olyan döntetlent értünk el, amelynek megvoltak a jó és a rossz momentumai. Tudtuk előre, hogy nem lesz könnyű, de a lényeg az, hogy van még két meccsünk. Szerintem elvettünk két pontot a legnagyobb vetélytársunktól.”
Jakob „Köbi” Kuhn, a svájciak szakvezetője:
„A franciák diktálták a tempót, rákényszerítettek minket néhány hibára, így összességében elégedettek lehetünk az egy ponttal. A mutatott játékunk alapján nem kell szégyenkeznünk, remélem, ez a pont hozzásegít bennünket a továbbjutáshoz.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik