A rigai vb-n kialakult a döntő párosítása: Csehország ellenfele Svédország lesz. Bűntény Rigában: a csehek elloptak egy meccset!
Reuters
A svéd Mika Hanulla nem bánt keszty?s kézzel Sidney Crosbyval ? a végén gyôzelemnek örülhetett
Reuters
A svéd Mika Hanulla nem bánt keszty?s kézzel Sidney Crosbyval ? a végén gyôzelemnek örülhetett
Ráadásul – súlyosbító körülményként – visszaesőkről van szó, hiszen a cseh válogatott nem először tett ilyet ezen a világbajnokságon: a játék képe alapján már az oroszok elleni negyeddöntőt sem lett volna szabad megnyerniük, ők mégis továbbléptek, hogy aztán az elődöntőben még látványosabb „bűntettet” hajtsanak végre. Ezúttal a finnek kárára.
Igen, ez még látványosabb volt, ugyanis, ha az oroszok valamivel jobbak, aktívabbak voltak, akkor a finnek gyakorlatilag „egykapuztak”. No jó, ezt természetesen nem szó szerint kell érteni, de hogy miről is beszélek, az néhány adat ismeretében talán egyértelműbbé válik. Tehát: a kapura lövési arány a cseh–finn elődöntő első harmadában 3:13, a másodikban 8:15, a harmadikban pedig 10:6 volt, ami az egyszerű számtani művelet elvégzése után azt az eredményt adja, hogy összességében az északiak 13-mal többször tornáztatták meg az ellenfél kapusát, mint a csehek, ehhez képest mégis utóbbiak nyertek 3–1-re. És ez sok mindent elárul.
Például azt, hogy ez továbbra sem pontozásos sportág, a fölény még nem feltétlenül jelent sikert is egyben, arról nem is beszélve, hogy a helyzeteket – ezen a szinten különösen – illik kihasználni. Csütörtök óta jól tudják ezt az oroszok, és most már a finnek is megtapasztalhatták, sőt nagy árat fizettek, hiszen a döntő helyett „csak” a bronzmeccs maradt nekik, ami a tavalyi hetedik helyhez képest még mindig előrelépés, de a látottak alapján joggal csalódottak. És a csehek?
Ők önfeledten ünnepeltek, s bár a találkozó utáni sajtótájékoztatón Alois Hadamczik szövetségi kapitány meglehetősen visszafogottan beszélt, minden dicséretet megérdemelnek: címvédőként ismét a fináléba verekedték magukat, ráadásul olyan produkcióval, amely a csapatuk egységét, tartását s ezáltal erejét mindenképpen jól tükrözi. Csak a történeti hűség kedvéért: a finn Riku Hahl vezető találatát a második játékrészben Tomás Plekanec egyenlítette ki, a harmadikban David Vyborny szerzett vezetést, Jaroslav Hlinka pedig a végső kétségbeesésükben kapus helyett is mezőnyjátékossal játszó finnek üres kapujába lőtte a korongot, ezzel egyszersmind a döntőbe a cseheket.
Akik – ez nem is lehet vitás – valamit nagyon tudnak… De hát ez nem csak rájuk igaz. Itt vannak például a svédek: az idén már nyertek olimpiát, most pedig Kanadának mentek neki úgy, hogy még öt perc sem telt el a második elődöntőből s már 2–0-ra megléptek, majd ezt a duplázást a második etap elején – akkor két perc is elég volt nekik – megismételték. Ezen a ponton aztán elege lett az egészből Marc Denisnek, a tengerentúliak kapusának, de hiába jött be helyette Alex Auld, későinek tűnt a váltás. Ugyanis ekkor már 5–2-re vezettek a svédek.
És mivel van olyan rutinos és persze jó csapat a háromkoronás társulat, hogy ekkora előnyt már ne packázzon el – még akkor se, ha a juharlevelesek időnként borzasztóan nyomtak –, így izgalmak híján, ám feszültséggel telt a hátralévő idő: volt kanadai szépítés, pofozkodás, verekedés, a végén kapuslehozatal meg minden, ami szem-szájnak ingere, a vége pedig svéd gála lett.