A pénteknek elsősorban Marcello Lippiről kellett volna szólnia az olasz bundabotrányban, hiszen a szövetségi kapitány kihallgatása volt a nap fő eseménye, de azért a sajtóban elég gyakran felbukkant a Juventus neve is.
Imago
Marcello Lippi aggódó arckifejezése nem feltétlenül a bundabotránynak köszönhetô ? közeleg a vb
Imago
Marcello Lippi aggódó arckifejezése nem feltétlenül a bundabotránynak köszönhetô ? közeleg a vb
Marcello Lippi, az olasz válogatott szövetségi kapitánya péntek délelőtt három és negyed órán keresztül válaszolt a vizsgálóbírók kérdéseire a bundaüggyel kapcsolatban. Mint ismeretes, a nyári világbajnokságra készülő squadra azzurra trénerét – a Juventus volt edzőjét – nem vádlottként, hanem tanúként (olasz szakkifejezéssel: a tényeket ismerő emberként) hallgatták ki. Az ügyészségről kiszivárgott hírek szerint Lippi ,,rendkívül együttműködő” volt, az első értesülések alapján az sem zárható ki, hogy az ő vallomásának köszönhetően új utakon is elindulhat a nyomozás. Lippinek elsősorban azért kellett találkoznia az ügyészekkel, hogy elmondja: valóban gyakorolt-e rá nyomást Luciano Moggi, a Juventus általános igazgatója, vagy bárki más annak érdekében, hogy egyes válogatott meccsekre kiket hívjon be a keretbe, illetve hogy kik lépjenek pályára egy-egy találkozón. A kapitány a kihallgatásról kifelé jövet semmit sem árult el a sajtónak, de utóbb az olasz szövetségen keresztül a következő nyilatkozatot adta: ,,Tanúként hallgattak ki az államügyészek, és én igyekeztem a legjobb tudomásom szerint válaszolni a kérdéseikre. Mostantól ezt az ügyet lezártam, kizárólag a válogatott felkészülésére akarok összpontosítani.”
A sajtó szerint Lippi érdemben nem tudott mit válaszolni azokra a vádakra, amelyeket Manuele Blasi Juve-középpályás ügynöke, Stefano Antonelli fogalmazott meg: a játékosmenedzser azt vallotta, hogy pártfogoltjának megígérték a válogatott szereplés lehetőségét arra az esetre, ha képviselőt vált, és ,,átpártol” Davidéhez, Marcello Lippi fiához. Közben zajlik az élet a Juventusnál is, ahol pénteken kinevezték az ideiglenes vezetőséget. Az ügyvivői testület június 29-ig, a részvényesek közgyűléséig Carlo Sant’Albanót jelölte ki ügyvezető igazgatónak, és megerősítették a helyén Fabio Capellót, az eddigi vezetőedzőt. Capello még csütörtök este tíz percre találkozott a sajtó képviselőivel, akiknek csak anynyit mondott, hogy most elmegy nyaralni, és legközelebb július 15-én, az edzőtábor megkezdésének a napján lesz elérhető. Arra a kérdésre, hogy akkor is marad-e Torinóban, ha a klubot visszasorolják a másodosztályba, nem válaszolt. Az olasz sajtó tudni véli, hogy a szerződésében van egy pont, amelynek alapján a kontraktus 2007-es lejárta előtt szabadon távozhat a klubtól, ha az kiesik a B-ligába, ám ebben az esetben elesne az évi mintegy 3.5 millió eurós fizetésétől. Még ennél is érdekesebb kérdés, hogy mi lesz a kerettel. Teljesen egyértelmű, hogy a Juve – ha tényleg a B-ligában vagy még lejjebb folytatja – a következő idényben nem folytathatja a mostani csapattal, a sztárok többségén túl kell adnia. A sztárok többsége alighanem a Serie A-ban maradna: David Trezeguet, Gianluca Zambrotta és Marco Marchionni például az Interé lehet, Alex Del Pierót és Zlatan Ibrahimovicot a Milannál látnák szívesen, míg Mauro Camoranesi a Bayern Münchennél, Gianluigi Buffon kapus pedig a spanyol vagy az angol ligában találhatna otthonra. Ezek persze mind csak találgatások, Pavel Nedved viszont máris elárulta, hogy mit csinálna, ha a Juvét a B-ligába sorolnák: abbahagyná a pályafutását.
Több lap szerint a rivális klubok ügynökei szinte dögkeselyűként köröznek a Juventus kerete felett. Sokak szerint ugyanakkor nem kell félteni a Juvét akkor sem, ha a B-ligában folytatja a sztárok nélkül. A torinói klubnak elegendő visszahívnia a bázisra néhány, az A-ligában már megedződött fiatalját, akik az újonnan érkezőkkel (például Cristiano Zanettivel) elég erős gárdát alkotnának a gyors visszajutáshoz. A Juventusnál egyébként bejelentették, hogy az új idénytől életbe léptetnek egy etikai kódexet, és csak az lehet a klub alkalmazottja, aki vállalja, hogy betartja ezeket a szabályokat is. Végül pedig röviden a pénteki nap másik érdekességéről: a nápolyi bíróságon tanúként hallgatták ki Zdenek Zemant, a Brescia cseh edzőjét, aki évek óta felszólalt a Juventus módszerei ellen, és aki anno kirobbantotta a Juvéval kapcsolatos doppingbotrányt. ---- B ---- H