Lars Lagerbäck nem kívánt tovább játszani a svéd szurkolók idegeivel, nem borzolta a kedélyeket, szerdán megnevezte azt a 23 játékost, akik 11. alkalommal képviselhetik a királyságot a futball négyévenkénti nagy seregszemléjén. A keretet illetően nincs meglepetés, ami a svédek habitusát ismerve nem meghökkentő.
Zlatan Ibrahimovic egyszer?en utolérhetetlen
Zlatan Ibrahimovic egyszer?en utolérhetetlen
Különleges atmoszférája lehet a svéd válogatottnak. Magának a közösségnek.
Más, mint a magyaré.
Hogy az összetartozás minden nehézséget félresöprő érzése teszi-e, az ég a megmondhatója, de tény: amíg nálunk az utóbbi két évtized „klasszisai” a nemzeti csapat fellépésein közel sem voltak képesek megismételni klubcsapatukban nyújtott produkciójukat, addig északon ennek épp az ellenkezője érvényes – egy-egy kivétellel, persze. A skandináv labdarúgók tudniillik külhoni kenyéradóiknál (már ha egyáltalán szóhoz jutnak, e téren azért felfedezhető némi párhuzam a két ország között…) olykor pocsék előadással rukkolnak ki. A válogatott azonban más!
Erre az önigazoló felismerésre vezethető vissza az északiak optimizmusa a világbajnoksággal kapcsolatban, amelyre szerdán, azaz négy nappal a hétfői „kapuzárás” előtt Lars Lagerbäck megnevezte a háromkoronások keretének 23 játékosát. Közülük Olof Mellbergnek, Tobias Linderothnak, Anders Svenssonnak, Fredrik Ljungbergnek, Marcus Allbäcknek, Henrik Larssonnak, Erik Edmannak, Teddy Lucicnak, Mattias Jonsonnak, Daniel Anderssonnak, Zlatan Ibrahimovicnak és Andreas Isakssonnak nem az első vébéje lesz. A teljes névsorra pillantva rögvest adódik is a kérdés: hiányzik valaki?
Legfeljebb Alexander Östlund, a Southampton bekkje – vágnák rá a vájtfülűek.
Nos, az ő esete különleges, de legalábbis kivételes futballista okozta vesztét, bizonyos Damien Duff, a Chelsea ír válogatott balszélsője. A március eleji, dublini barátságos találkozón a szőkés-vörös támadó finoman fogalmazva is bohócot csinált az idényt a holland Feyenoordban kezdő jobbhátvédből, akit olyannyira megviselt a többszöri ringlispíl, hogy második ligás angol klubcsapatában is elveszítette helyét a kezdőben. Az írországi találkozó után a svéd sajtó hosszan köszörülte a nyelvét a védőn, aminek fényében figyelemre érdemes, hogy néhány orgánum ezúttal benne láttatná a bekksor problémáira a megoldást – már ha az utazók között lenne egyáltalán…
Elidőzve a hátsó alakzatnál a rutinos harcosok alkotta Erik Edman, Mikael Nilsson, Olof Mellberg, Teddy Lucic négyes tűnik befutónak, noha rájuk kivétel nélkül érvényes, amit fentebb a klubcsapatban és a válogatottban mutatott teljesítmény kapcsán emlegettünk. A középpályán e téren jobb a helyzet: a húzónév Fredrik Ljungbergé, az elnyűhetetlen Anders Svensson, az Anderlechtből a nyáron bizonyosan nevesebb egyletbe szerződő Christian Wilhelmsson és Tobias Linderoth mellett csak a kispadon jut hely a Bölöni László dirigálta Rennes motorjának, Kim Källströmnek. Az ítészek szerint nem véletlenül: a cselgép francia földön megállíthatatlan, a nemzeti gárdában viszont kész csőd.
A közvetlen frontvonalban áll a legjobban a mi selejtezőcsoportunkból másodikként továbblépő, a vb első kanyarjában Trinidad és Tobagóval, Paraguayjal és Angliával meccselő gárda. Bár Zlatan Ibrahimovic mostanság inkább pofozkodással (a Juventus edzésén Patrick Vieirával akasztott tengelyt), mint gólokkal hívta fel magára a figyelmet, nem árt megjegyezni: a kontinens egyik legjobb, ösztönös zseniként jellemzett támadóját tisztelhetjük személyében. Henrik Larsson?
Egyszerűen fogalom. A Barcelona szurkolóinak minapi, Camp Nou-beli reagálása is ezt mondatja velünk: a katalánoktól elköszönő támadót elképesztő ováció közepette búcsúztatták a fanatikusok. Ők is, a svédek is tudják: aranyat ér.
A huszonhárom kiválasztott Kapusok: John Alvbage (Viborg), Andreas Isaksson (Rennes), Rami Shaaban (Fredrikstad); védők: Erik Edman (Rennes), Petter Hansson (Heerenveen), Teddy Lucic (Häcken), Olof Mellberg (Aston Villa), Mikael Nilsson (Panathinaikosz), Fredrik Stenman (Bayer Leverkusen), Karl Svensson (IFK Göteborg); középpályások: Niclas Alexandersson (IFK Göteborg), Daniel Andersson (Malmö), Johan Elmander (Bröndby), Mattias Jonson (Djurgarden), Kim Källström (Rennes), Tobias Linderoth (FC Köbenhavn), Fredrik Ljungberg (Arsenal), Anders Svensson (Elfsborg), Christian Wilhelmsson (Anderlecht); csatárok: Marcus Allbäck (FC Köbenhavn), Zlatan Ibrahimovic (Juventus), Henrik Larsson (Barcelona), Markus Rosenberg (Ajax)