Számtalan megválaszolatlan kérdés van a reorganizációs hitelekkel kapcsolatban. A lapunk birtokába került hitelelszámolásból azért világosan kiderül: az elmúlt öt évben a kluboknak 35 esetben folyosítottak különböző összegeket a Magyar Fejlesztési Banktól felvett 8 milliárd forintból (a Békéscsabai Előre FC Kft. például négyszer kért és kapott hitelt...), ami összesen 1.1 milliárd forintot jelentett – ebből eddig csak mintegy 490 milliót fizettek vissza a klubok.
Úgy fest, a Fradinál valakik nagyon elszámolták a pénzt?
Úgy fest, a Fradinál valakik nagyon elszámolták a pénzt?
,,Máig homály fedi azt, hogy melyik klub nem tudja kifizetni az adósságát, illetve melyektől nem lehet majd behajtani a kölcsönt – felelte érdeklődésünkre Ferencz Gábor, az MLSZ elnökségének a reorganizációs hitelek felügyeletével megbízott tagja. – Meglehetősen fura örökséget vettünk át. Elődeink következetlenül, össze-vissza hosszabbítgatták meg az elmúlt években a lejáró tartozások visszafizetésének határidejét. Csak egy példát mondok: két nappal azelőtt, hogy az ad hoc bizottság felállt volna, Szieben László kétezer-öt december harmincegyedikéig újabb haladékot adott a Ferencvárosnak az adóssága visszafizetésére. Munkába állásunkkor éppen ezért úgy döntöttünk, valamennyi klubot megilleti ez az engedmény, s az összes tartozást átütemeztük kétezer-öt utolsó napjára.”
Lipcsei Péter talán hamarosan csak az üres, lepusztult ferencvárosi stadionban tekinthet körbe
Több élvonalbeli és néhány alacsonyabb osztályú gárda felett is sötét felhők gyülekeznek, s csak öt klub (REAC, MTK, Pécs, Győr, ZTE) várhatja nyugodtan az elkövetkező napokat. Azt már eddig tudtuk, hogy a Békéscsaba és az Eger ellen felszámolás zajlik, hogy a Diósgyőr három gazdasági társaság révén is, a Fehérvár pedig – már Videotonként is – jelentős adóssággal küszködött, illetve küszködik, ám az csak most derült ki, hogy a Ferencváros ellen is felszámolást kezdeményez – 2006. április 21-i hatállyal – a Profi Liga Kft. a 96 millió 250 ezer forint tartozása miatt. A Fradi esetében ráadásul még ott van a 238 milliós – már többször lejárt és meghosszabbított – OTP-tartozás is. A második vonalbeli klubok közül a kecskemétinek csaknem 10.5 millió az adóssága, míg a szombathelyiek a 60 milliós tartozásukkal magukkal ránthatják a süllyesztőbe a kezességet vállaló Lombardot is, amely jelenleg Pápán üzemeltet NB I-es gárdát.
Az MFB vélhetően nem látja viszont a pénzét, így kíváncsiak voltunk, hogy valamelyik konkurense egyáltalán adna-e hitelt a magyar labdarúgásnak. Nos, a pénzintézetek nem zárkóznának el eleve a kölcsönadástól, az viszont egyértelmű, hogy csakis üzleti alapon kaphatna hitel a futball, szigorú, minden más cégre is vonatkozó feltételekkel.
Néhány bank sajtóosztályán érdeklődtünk, hogy milyen feltételekkel kaphatna kölcsönt a futball. Válaszokat csak általánosságban kaptunk, magára a futballra senki sem akarta leszűkíteni a kérdést. Azt megtudtuk, hogy hitelkihelyezés előtt a kölcsönt felvenni szándékozó cégnek be kell számolnia a hitel céljáról, nagyságáról, futamidejéről, fedezetéről. Természetesen a bankok megvizsgálnák a cég elmúlt évekbeli pénzforgalmát, hiszen veszteségesen működő társaságnak nem adnak kölcsönt. Szükség van még igazolásokra, amelyek bizonyítják, hogy nincs tartozása a cégnek. Fedezet esetén meg kell vizsgálni a fedezet értékét, valamint azt, milyen garancia van a visszafizetésre. Ezek után pedig a bankok a saját belső szabályaik szerint értékelik, majd bírálják el a hitelkérelmet.
Bár, mint fentebb írtuk, konkrét tagadó választ nem kaptunk, de a magyar klubok, a liga és a szövetség gazdasági helyzetének átvizsgálása után aligha lesz még egy bank, amely belemenne az újabb reorganizációs hitelbe...
Szavazás
---- Az alsóbb osztályokban a Dunaferr viszafizette a 447 ezer forintot, a Balassagyarmat 625 ezres és a Dabas 2.2 milliós tartozása pedig szinte jelentéktelennek minősíthető, ugyanakkor a Kecskemét már 10.33 millióval adós. Szombathelyen a 60 millió forintból ,,dicséretes” pénzügyi bravúrral már 37 ezret sikerült visszafizetni, a többit pedig a már Pápán lakó Lombard-vezér Bíró Pétertől akarják behajtani, aki vitatja a tartozás jogosságát. Békéscsabán nincs vita, a mintegy 46 milliót aligha látja viszont a profiliga, ezért felszámolást kezdeményezett az Előre FC Kft. ellen. Az Eger is 62 millióval tartozik: meglepő, hogy a törlesztésért kezességet vállaló Impega Holding céggel már folynak a tárgyalások.
A Magyar Hivatásos Labdarúgóliga 258 millióval, a Ligamarketing 62.5 millióval tartozik, mi több, még a Magyar Labdarúgó-szövetség is kapott a pénzből, és a 36.5 milliós összegből 9 millióval sáros. ---- Az elmúlt öt évben az élvonalbeli mezőny nagy része igényelt a hitelből, ám – kevés kivételtől eltekintve – a tartozását nem fizette vissza. Vizsgáljuk meg, hogy a csapatok mennyi pluszpénzből gazdálkodhattak, és krónikus tartozás esetén miféle szankció vár rájuk a szövetség elképzelése szerint.
Diósgyőr (Siófok) Felvett: 130 millió Visszafizetett: 18.75 millió Tartozás: 111.25 millió Intézkedés: ügyvédi felszólítás a DVTK, végrehajtás a DVTK1910, felszámolás az egykori Siófok ellen
FC Fehérvár Felvett: 80 millió Visszafizetett: – Tartozás: 80 millió Intézkedés: peres eljárás indítása
Ferencváros Felvett: 115 millió Visszafizetett: 18.75 millió Tartozás: 96.25 millió Intézkedés: április 21-én felszámolást kezdeményeznek
Bp. Honvéd Felvett: 41 millió Visszafizetett: 18.75 millió Tartozás: 22.25 millió Intézkedés: peres eljárás indítása
Kaposvár Felvett: 60 millió Visszafizetett: – Tartozás: 60 millió Intézkedés: végrehajtás
MTK Felvett: 67.5 millió Visszafizetett: 66 millió Tartozás: 1.5 millió Intézkedés: nincs
Pécs Felvett: 40 millió Visszafizetett: 40 millió
REAC Felvett: 6.25 millió Visszafizetett: 6.25 millió
Vasas Felvett: 15 millió Visszafizetett: 15 millió
Zalaegerszeg Felvett: 60.5 millió Visszafizetett: 60.5 millió
Győri ETO Felvett: 200 millió Visszafizetett: 200 millió A jelenlegi élvonalbeli csapatok közül csak a Debrecen, a Tatabánya és a Pápa nem vett fel hitelt, igaz, utóbbi a Lombard révén még érdekelt lehet a számolgatásokban.