Tízmilliárd forintot költöttek a torinói szervezők a megnyitóra: a háromórás műsort négy évig készítették elő. A ceremónia lenyűgöző volt – a csúcspontot, Peter Gabriel és Luciano Pavarotti betétszámát a magyar sportolók élvezhették a legjobb helyről.
Reuters
Tizenötezer nap munkájának koronája: kigyúlt az olimpiai láng
Reuters
Tizenötezer nap munkájának koronája: kigyúlt az olimpiai láng
Mások egy vagyont fizetnek azért, amit a magyar sportolók és vezetők alanyi jogon megkaptak péntek este. Az első sorból nézhették Peter Gabrielt, majd Luciano Pavarottit. Mindezt köszönhetően annak, hogy az olasz nyelv nem ismeri a szó elején a „h” betűt. Olyannyira nem, hogy egy rendes olasz képtelen kiejteni ezt a hangzót. „Otel” – mondják, amikor hotelről beszélnek. „Okéj” – mondják, amikor rendben van valami, de ez itt, Torinóban akár az angol „hokéj”-nek is a megfelelője lehet, ami, ugyebár, a jéghokit takarja (dönt a szövegkörnyezet). De vissza az első sorba: a h-mizériának hála hazánk képviselői hátulról harmadikként (hm…) léphettek be a stadionba, mögöttük már csak Üzbegisztán és a házigazda Olaszország olimpikonjai lépdeltek. Merthogy ami a legtöbb nyelven Hungary vagy Hongrie, az itt Ungheria. A sportolókat pedig érkezési sorrendben ültették le abba a csodálatos kis körbe, amelyet a nagyszínpadba süllyesztettek, s az elején a kompozíciókhoz használták, a második részben pedig ide terelték le a leendő főhősöket. Aki a végén jött, az a hátsó sorokba került – igaz, a zenekar előtti színpad előtt az elsőbe.
Márpedig Gabriel és Pavarotti itt énekelt. Megkoronázandó egy elbűvölően gyönyörű estét.
Olasz kultúrgyökerek, amerikai kiképzés
Bár már javában zajlanak a versenyek, Torinóban még szombaton is mindenki a megnyitó bűvöletében élt: általános a vélekedés, hogy ehhez fogható varázslatot még nem láttunk a ceremóniák sorában. Az olaszok mindent beleadtak. Mondjuk ára is volt: 40 millió euró. Tízmilliárd forint. Egyetlen estére.
Ebben az a félelmetes. A színházban színpadra állított műveknél is óriási áldozatokat hoznak, viszont megvan a visszacsatolás: amelyik igazán jól sikerül, azt évekig játsszák. Egy olimpiai megnyitót egyszer „játszanak el”. Van ugyan kétévente egy, ám mindegyik más. Egyetlen ember van, aki többször is fellép(het) az eseményeken: a NOB elnöke. A többieknek életükben először és utoljára nyílik alkalmuk, hogy szerepet vállaljanak.
Méltó ez a sporthoz, az olimpiához. Egy versenyző négy évig készül, hogy ott, a játékokon megmutassa. Két ugrás a sísáncról, rövid program, aztán négyperces kűr, öt-hat meccs, néhány perces száguldás lefelé a jeges-havas lejtőn, esetleg jégvályúban. Négy év – néhány percért.
A torinói megnyitó stábja is négy éve dolgozik azon, hogy az a három óra örökkön megmaradjon az emlékezetben. E tekintetben – is – sikeresnek mondhatják magukat.
Az is tény, persze, hogy azért az alkotók terített asztalhoz ülhettek: több ezer éves európai kultúra adta az alapot. (Két éven belül először a görögök, majd az olaszok tettek ki magukért olimpiai nyitány ürügyén: az előttünk álló játékok szervezőinek nem lesz egyszerű utolérniük az elődöket.) Ugyanakkor azt sem szabad elhallgatni, hogy az alkotógárda vezetői ugyan a génjeikben hordozzák mindazt, amit a Római Birodalom óta ezen a vidéken a kultúra oltárára tettek, ám valamenynyien kellő kiképzést kaptak a show-businessben, annak is a legamerikaibb kiadásában. Andrea Varnier, a főálmodó és Marco Balich, a producer egyaránt a média világában szívta magába az elkápráztatás művészetét. ---- Az sem véletlen, hogy a péntek esti látványelemek többsége már nem a stadionban ülő 35 ezer embernek készült, hanem a világ kétmilliárd tévénézőjének. Az az egészen lélegzetelállító tömegjelenet, amelyben több száz önkéntes imitálta egy síugró mozdulatát, nekünk, a tribünön helyet foglalóknak semmit sem jelentett, ha csak őket néztük. Megannyi színes jelmezbe öltöztetett ember tolong jobbra-balra – ez az élő élmény. Hanem elég volt a négy óriáskivetítő egyikére nézni, hogy elakadjon a lélegzetünk. És még sorolhatnánk tovább azokat a motívumokat, amelyeket a stadion tetejére szerelt kameráknak komponáltak, nem a székeken ülőknek – mindazonáltal a trend ellen nehéz bármit is tenni, különben is, mi is nézhettük a tévét, ott helyben (lásd: kivetítők).
A száraz számok is döbbenetesek. Hatezer-egyszáz önkéntes fellépő – felénk statisztáknak hívják őket – 240 profi. Ők és irányítóik összesen 15 ezer napot dolgoztak, hogy minden sikerüljön, az ehhez szükséges energiát 100 ezer adag étel elfogyasztása árán nyerték. Jelmezből is gyártottak 6100-at, 500 pár korcsolyát kötöttek fel a fellépők, mozdulataikat 32 kamerával közvetítették. A színpad 4000 négyzetméteres volt, ám ehhez még társult 10 ezer négyzetméternyi kulissza. Százötven kamion szállította a helyszínre a kellékeket (világítás, hangosítás, meg ami kell), amelyeket 100 kilométernyi kábel kötött össze.
Őrjöngtek, akár a futballmeccsen
És mégis, ez csupán a keret – még meg kellett tölteni tartalommal. Az olaszok meg tudták. Mert olaszok. Nincs még egy olyan náció, amelynek tagjai lelkesedésben felülmúlhatók. Ha ki kell tenni a szívüket-lelküket, a taljánok mindent kiadnak magukból a siker érdekében. Még a harminckét kamera sem tudott mindent megmutatni: viszont mi a helyszínen láthattuk, közelről, ahogy például a lángoló hátú, vörös ruhába öltözött görkorisok a beszáguldás előtt a lejtő tetején összeütötték ökleiket, s hergelték egymást, hogy a lehető legjobban sikerüljön az előttük álló fél perc. Rácsodálkozhattunk, hogy a takarásban fellépésre készülők mindegyike tökéletesen ki volt sminkelve, jóllehet egyértelmű, a stadionban ülők mit sem vettek észre az arcra kent festékek vonalaiból, de a tévében sem látszódhatott, mennyire prímán sikerült a maszkírozás. És amikor a függöny lement – eltakarandó Pavarotti könnyeit –, a szereplőket indító ügyelők úgy csapkodták a levegőt örömükben, úgy ölelkeztek a sikeres este végén, mintha éppen egy győztes futballmeccs végén lennének.
Ez a nézőkre is igaz volt: a körülöttünk ülő olaszok már a visszaszámlálásnál olyan eksztázisban tomboltak, mint amikor Tardelli belőtte a másodikat a németeknek az 1982-es foci-vb döntőjében. És később csak fokozódott a hangulat, rendes itáliaiként végigénekelték az ismertebb slágereket, csupán Pavarottit hallgatták némán, lélegzet-visszafojtva.
Őt tényleg nem is lehetett másként – akár az első sorban ült valaki, akár a lelátó tetején. ---- Eredmények
ÉSZAKI ÖSSZETETT Férfiak. Egyéni (normál sánc+15 km sífutás) OLIMPIAI BAJNOK: GEORG HETTICH (NÉMETORSZÁG) 39:44.6, 2. Felix Gottwald (Ausztria) 9.8 másodperc hátrány, 3. Magnus Moan (Norvégia) 16.2 mp h., 4. Tande (Norvégia) 16.3 mp h., 5. Tallus (Finnország) 17.3 mp h., 6. Haseney (Németország) 51.1 mp h.
GYORSKORCSOLYA Férfiak. 5000 m OB: CHAD HEDRICK (EGYESÜLT ÁLLAMOK) 6:14.68, 2. Sven Kramer (Hollandia) 6:16.40, 3. Enrico Fabris (Olaszország) 6:18.25, 4. Verheijen (Hollandia) 6:18.84, 5. Dankers (Kanada) 6:21.26, 6. De Jong (Hollandia) 6:22.12
SÍLÖVÉSZET Férfiak. 20 km OB: MICHAEL GREIS (NÉMETORSZÁG) 54:23.0 perc (1 lőhiba), 2. Ole Einar Björndalen (Norvégia) 16 mp h. (2), 3. Halvard Hanevold (Norvégia) 1:08.9 p h. (2), 4. Csepikov (Ororszország) 1:09.7 p h. (1), 5. Matiasko (Szlovákia) 1:25.6 p h. (1), 6. Robert (Franciaország) 1:36.4 (0), …78. Tagscherer Imre (Magyarország) 10:48.1 p h. (7)
Menetrend 2006. február 12., vasárnap ALPESI SÍ 12.00–13.30 Férfiak, lesiklás Sestriere Borgata GYORSKORCSOLYA 16.30–19.00 Nők, 3000 m Oval Lingotto HÓDESZKA 10.00–12.00 Férfiak, félcső, selejtező Bardonecchia 14.00–15.30 Férfiak, félcső, döntő Bardonecchia JÉGKORONG 16.30–19.00 Nők, A-csoport: Oroszország–Kanada Torino Esposizioni 19.00–21.00 Nők, B-csoport: Németország–Egyesült Államok Palasport Olimpico 15.00–17.00 Nők, A: Svédország–Olaszország Torino Esposizioni 17.30–19.30 Nők, B: Finnország–Svájc Palasport Olimpico RÖVID PÁLYÁS GYORSKORCSOLYA 19.30–22.15 Férfiak, 1500 m döntő; nők, 500 m és 3000 m váltó, selejtező Torino Palavela SÍFUTÁS 10.00–11.30 Nők, 7.5 km klasszikus + 7.5 km szabad stílusú üldözőverseny Pragelato Plan 14.00–15.15 Férfiak, 15 km klasszikus + 15 km szabad stílusú üldözőverseny Pragelato Plan SÍUGRÁS 18.00–19.45 Normál sánc egyéni, döntő Pragelato SZÁNKÓ 16.00–19.00 Férfiak, egyes, 3–4. futam Cesena Pariol
Tv-műsor m2 15.00–16.58: sífutás, nők, 7.5 km (felvétel) alpesi sí, férfiak, lesiklás (felvétel) sífutás, férfiak, 15 km (felvétel) 18.00–20.01: síugrás, normál sánc (élő) hódeszka, férfi (felvétel) szánkó, férfi egyes (felvétel) gyorskorcsolya, nők, 3000 m (felvétel) összefoglaló 20.32–21.02: rövid pályás gyorskorcsolya, férfiak, 1500 m döntő (felvétel) összefoglaló
Rádióműsor Petőfi 17.05–21.00: Hazafelé, benne: a XX. téli olimpiai játékokról jelentjük Torinóból 23.00–23.30: Hírpercek, benne: Sporthíradó (összefoglaló a játékokról) Kossuth 19.04–19.25: Sportvilág, a XX. téli olimpiai játékokról jelentjük ---- Félárbocon a magyar zászló EMLÉKEZÉS. A héten elhunyt Csák Ibolya emlékére az olimpiai faluban félárbocra engedték a magyar zászlót. A magyar csapat tagjai eredetileg kis fekete szalagot akartak viselni a magyar címer fölött a megnyitón, azonban az Olimpiai Charta mindennemű demonstrációt tilt a játékok ideje alatt, így a NOB nem járult hozzá a kezdeményezéshez. Az 1936-os berlini olimpia magasugróbajnoka, aki januárban ünnepelte 91. születésnapját, a hónap elején budai lakásában megcsúszott, s combnyaktöréssel került kórházba.
Elutasították a fellebbezést ELTILTÁS. A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) elutasította a német Evi Sachenbacher fellebbezését, amelyet azért nyújtott be, mert – tizenegy sífutó társával együtt – pénteken öt napra felfüggesztették versenyzési jogát, miután egy ellenőrzés során kiderült: túl magas a vérében a hematokritszint. A Salt Lake Cityben egy-egy arany- és ezüstérmet szerző sífutót szombat délelőtt hallgatta meg a torinói téli olimpián tevékenykedő testület, de nem találta meggyőzőnek azt az érvelést, miszerint neki eredendően magasabb a hematokrintszintje az átlagnál. A 25 éves klasszis így nem indulhat a vasárnapi üldözéses viadalon és a keddi csapatsprintben. A magas hematokritszint önmagában nem számít doppingolásnak, ugyanakkor arra utalhat, hogy esetleg a tiltott szernek minősülő eritropoetinnel (EPO) élt a versenyző. A szabályok szerint ilyen esetben kötelező pihenőt tartani.
Michelle Kwan visszalép? SÉRÜLÉS. Elképzelhető, hogy az ötszörös világbajnok műkorcsolyázó, Michelle Kwan visszalép a torinói téli olimpiától, miután szombati edzését idő előtt abbahagyta ágyéksérülése miatt. A 25 éves amerikai világklasszis elmondta, ha mentálisan nem lesz megfelelő állapotban, nem indul. A megnyitóünnepségen négy órán át fagyoskodott, ami nem tett jót a szervezetének. A szombati edzésen merevnek érezte magát, ezért korábban befejezte a tréninget. Kwan éremgyűjteményéből csak az olimpiai arany hiányzik, Naganóban (1998) második, Salt Lake Cityben (2002) harmadik lett.
Kamuti újra olimpiai megnyitón menetelt VISSZATÉRÉS. „Harminc év után tértem vissza a csapatba” – mondta hangjában némi meghatottsággal Kamuti Jenő, a MOB nemrég megválasztott főtitkára, miután maga is a sportolók között menetelt a megnyitón. A kétszeres olimpiai ezüstérmes tőrvívó utoljára a montreali olimpián vett részt aktívan a „nulladik napon”, akkor épp ő vitte a magyar zászlót.
Szánkóban a címvédő az élen FÉLIDŐBEN. A szombati két futam után a címvédő olasz Armin Zöggeler vezet a férfi szánkósok egyéni versenyében a torinói téli olimpián. A hazaiak legnagyobb aranyérem-várományosának tartott sportoló mindkét csúszás során a mezőny legjobb eredményét produkálta, így viszonylag megnyugtató előnnyel, 0.158 másodperccel vezet a második orosz Albert Gyemcsenko előtt. A harmadik helyről az amerikai Tony Benshoof várhatja a vasárnapi folytatást. A játékok után visszavonuló háromszoros olimpiai bajnok német Georg Hackl jelenleg az ötödik, 0.307 mp-es hátránnyal. A szánkósoknál négy futam után hirdetnek győztest.
Ammann elesett, de finalista – Haradát kizárták
TÚL HOSSZÚ SÍLÉC. A kétszeres olimpiai bajnok svájci Simon Ammann normál sáncon kvalifikálta magát a döntőbe, annak ellenére, hogy a bemelegítésen elesett. Ammann szinte a semmiből érkezett Salt Lake Citybe négy évvel ezelőtt, és ott mindkét sáncon megszerezte a győzelmet. Most a bemelegítésen megsérült a térde, másfél órával később viszont összeszedte magát, és bár az ugrása nem volt a legjobb (csak 92 méter), de elég jó ahhoz, hogy a fináléba kerüljön. A japán Harada Maszahiko viszont nem folytathatja a versenyt. A 37 éves versenyző színes és hosszú pályafutása legdrámaibb pillanatait élte át: bár 95 métert ugrott, a léce túl hosszú volt, ezért kizárták a versenyből. A nemzetközi szövetség szabályai szerint a versenyzőknek a súlyuknak megfelelő lécet kell használniuk, ha fogynak, akkor rövidebbet, ha híznak, akkor hosszabbat.