Soha gyengébb ismétlést!

CSILLAG IMRE, HEGYI TAMÁS, KORMANIK ZSOLTCSILLAG IMRE, HEGYI TAMÁS, KORMANIK ZSOLT
Vágólapra másolva!
2005.12.17. 01:48
Címkék
Elsőként a Chelsea-t húzták ki, másodjára a Barcelonát, és mivel a sorsolás szabályai szerint ők ketten egy párt alkotnak, máris megfelelő volt a hangulat a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének pénteki sorsolásán Nyonban. Gyenge párharcokra eleve nem számíthattunk, de hiába készültünk fel mindenre, mondjuk a Bayern MünchenMilan és a Real MadridArsenal szereposztás egy-egy hitetlenkedő gesztust csak kiváltott belőlünk. Az európai kupaidény idei utolsó aktusaként az UEFA-kupa következő két fordulójának menetrendjét is elkészítették a svájci városkában.
Egy nemzetbeli csapatok nem kerülhettek egy csoportba, azonos kvartettből érkezők sem, csoportelsőnek csak csoportmásodik juthatott ellenfélül – mindeme megkötések ellenére negyedóra sem kellett ahhoz, hogy az európai élfutball elitegységeit nyolc párba sorolják. A végeredmény, mondhatni, megfelel a hagyományoknak. Fejezetek a tavalyi nyolcaddöntőből: Bayern München–Arsenal, Manchester United–Milan, Barcelona–Chelsea.Szeretnének csak a meccsekre emlékezni

Azaz helyben vagyunk. Megint egy Barcelona–Chelsea. Tavaly hangos utóélete volt az angol sikerrel végződő csúcspárharcnak, most csak azt emelnénk ki, hogy a szép pályafutása vége felé nehéz időket megélő Anders Frisk ekkor döntött a visszavonulás mellett. Mint emlékezetes, José Mourinho azzal gyanúsította meg a svéd játékvezetőt, hogy a barcelonai mérkőzés szünetében betért a hazaiak öltözőjébe, és Frank Rijkaarddal, a katalánok vezetőedzőjével diskurált – ki tudja, miről. Frisk nem kevés halálos fenyegetést kapott az összeesküvés-elméletekre fogékony Chelsea-fanatikusoktól…

"Szeretnénk elfelejteni a tavasszal történteket, pontosabban csak a két nagyszerű csata emlékét szeretnénk megőrizni. Mert azok tényleg csodálatosak voltak – idézte fel a közelmúltat Peter Kenyon, a Chelsea vezérigazgatója, majd elárult egy kulisszatitkot. – A próbasorsolásnál a Barcát kaptuk, és mivel a villám sem csap kétszer ugyanabba a fába, hihettem, hogy végül elkerüljük a katalánokat. Mindazonáltal a vetélkedés eme szakaszában már nem számíthattunk könnyű ellenfélre. Biztos vagyok benne, hogy a közönségnek ismét nagyszerű élményben lesz része."

Ronaldinho és Lampard egymás ellen

A Barcelonát a visszavágás vágya is fűthetné, ám Rijkaard edző nem így közelít a feladathoz. "Én nem használnám a bosszú kifejezést – mondta a holland. – Az embernek tudnia kell különválasztani a dolgokat. Egyfelől van a jó modor, másfelől a munka, és az utóbbit illetően semmi rosszat sem mondhatok Mourinhóra, így aztán nem okoz majd gondot újra találkozni vele."

A csata érdekessége, hogy ha nem jön közbe sérülés, az aranylabdás Ronaldinho és Frank Lampard, a France Football szavazásának második helyezettje egymás ellen lép majd pályára. "Két nagyszerű taktikus ül a kispadon, csak jó sülhet ki az összecsapásukból – igyekezett szerényen másokra terelni a szót a Barca brazilja. – A tavasszal kizárólag saját magunkat okolhattuk a kiesés miatt. Húsz perc után háromgólos hátrányban lenni, nos, ez a mai futballban nem normális jelenség. De még innen is fel tudtunk állni, hogy aztán megint kapjunk egyet… Bolond meccs volt!"
david beckham
visszatér angliába

Ennyivel nem tudtuk le a spanyol–angol vonalat, hiszen vár ránk a Real Madrid–Arsenal ütközet is, amely úgy is különleges lesz, hogy a két klub nincs csúcsformában. "Ez lesz az első alkalom, hogy a Real játékosaként Angliában lépek pályára – hívta fel a figyelmet az egyik érdekességre David Beckham, a Real angolja. – Arséne Wenger személyében remek edzőjük van, játékosokkal és szurkolókkal sem állnak rosszul, úgyhogy mindvégig a Real Madridhoz méltó játékra lesz szükségünk, ha tovább akarunk jutni."

David Dein, az Arsenal alelnöke is szolgált érdekességgel. "Még sohasem játszottunk a Reallal az európai kupákban, de ez nem jelenti azt, hogy ne tudnánk: lebecsülni minden körülmények között életveszélyes! Jobban szerettünk volna a döntőben találkozni a madridiakkal, de most már mindegy. Sok emberünk ismeri a Párizsba vezető utat, de arról nem volt szó, hogy menet közben a Real Madrid is szembejön" – mosta össze csapata francia légióját, a döntő franciaországi helyszínét és az "ágyúsokra" váró kemény nyolcaddöntőt az alelnök.

Németek és olaszok is gyúrják majd egymást eleget, tekintve, hogy a Bayern München–Milan csata árnyékában Werder Bremen–Juventus összecsapást is rendeznek. "A Bayern nagyszerű csapat, szégyen, hogy ilyen korán összeakadunk vele, de ha már így alakult, akkor szívesen emlékezünk vissza a múltbeli mérkőzéseinkre" – jelezte a milánóiak óvatos derűlátását Adriano Galliani klubalelnök. "Korábban azt mondtam, teljesen mindegy, ki lesz az ellenfél. Ezt most is fenntartom. A Juventus ellen kétszer is jól játszottunk a csoportmeccsek során, ez biztató az újabb szép feladat előtt" – fejtegette Felix Magath, a Bayern edzője.
Végül ejtsünk szót a Távol-Keleten túrázó Liverpoolról, amelynek részéről Bryce Morrison klubtitkár kommentálta röviden a Benfica elleni klasszikust: "A sajtó minket kezel majd esélyesként, úgyhogy nem élvezhetjük azt az előnyt, amely tavaly végig nekünk kedvezett."

Tíz arany egy párban

Mindössze egy párban (Rangers–Villarreal) nincs egyetlen korábbi BL (BEK)-győztes sem. Az elsőségek alapján összeállított rangsort a Bayern (4)–Milan (6) páros vezeti, utána a Real (9)–Arsenal (0), a Benfica (2)–Liverpool (5) és az Ajax (4)–Inter (2) csata következik. Az említetteken kívül a Juventus (2), a Barcelona (1) és a PSV (1) büszkélkedhet trófeával ebben a sorozatban.

Az Ajax és az Inter már BEK-döntőben is találkozott egymással: az 1971–72-es kiírás rotterdami fináléjában a hollandok Johan Cruyff két második félidei góljával fektették két vállra a kék-feketéket (2–0). Ellenben a 2002–2003-as BL-idény csoportmérkőzései során két Inter-győzelem (1–0, 2–1) került a jegyzőkönyvekbe.

Ha már 2002–2003-nál tartunk: az első csoportkörben a Milan és a Bayern is egymásba botlott, és az olasz gárda mindkétszer 2–1-es győzelmet aratott – a négy milánói gólból Filippo Inzaghi egymaga hármat vállalt. A piros-feketék kiváló idényt futottak, elhódították a trófeát, miközben a bajorok a csoportjuk utolsó helyén zártak, azaz még az UEFA- kupába sem sorolhattak át.

A bevezetőben már említettük, hogy a Chelsea és a Barcelona ugyanitt, ugyanekkor tavaly is egymásba futott – íme, a párharchoz tartozó számok: a katalán fővárosban a Barca nyert 2–1-re, a rendkívül kiélezett londoni visszavágón a Chelsea 4–2-es sikerrel harcolta ki a továbbjutást. Az 1999–2000-es évad negyeddöntőjében a Barca volt a jobb: a 3–1-es Stamford Bridge-i kudarcot 5–1-es katalán diadal követte – hosszabbítás után.

A PSV-nek és a Lyonnak is vannak közös emlékei a múlt idényből: a negyeddöntőben kétszer is 1–1-re végeztek, a büntetőpárbaj a házigazda hollandoknak sikerült jobban.


Egymás ellen, egyenes ágon

Alábbi összeállításunk az egyenes kiesésre érvényes szabályok szerint lejátszott ki-ki párharcok (csoportmérkőzések előtti selejtezők és fordulók, illetve a csoportmérkőzések utáni nyolcaddöntő, negyeddöntő, elődöntő, döntő) kimenetelét tartalmazza nemzeti bontásban, a Bajnokok Ligája első kiírása (1992–93) óta. A sors furcsa játéka, hogy a mostani nyolcaddöntőben két német–olasz párharc is összejött – miközben a megelőző 14 idényben összesen egy. Igaz, az legalább a döntőben: 1997 májusában, a Borussia Dortmund Karlheinz Riedle (2) és Lars Ricken góljaival 3–1-re legyőzte a Juventust (a szépítés Alessandro Del Piero érdeme volt).

KI-KI PÁRHARCOK
Spanyolország–Anglia 6–4
Portugália–Anglia 1–1
Németország–Olaszország 1–0
Hollandia–Franciaország 2–0
Olaszország–Hollandia 4–1
Spanyolország–Skócia 0–0
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik