Kedden négy összecsapással megkezdődik az NBA 60. idénye. Pályára lép a 20042005-ös bajnok San Antonio Spurs is, és a texasi gárdával mindjárt meg is érkeztünk beharangozónk témájához: ahhoz, hogy az európai, szélesebb értelemben a "nemzetközi" mezőny az Atlanti-óceán túlsó partján "international player" jelzős szókapcsolattal illetik az Egyesült Államok területén kívülről érkezett kosarasokat játékosai milyen hatással vannak a bajnokságra.
Getty Images
Az elôzô idény a San Antonio és a Detroit számára tartott a legtovább, hiszen e két csapat vívta a 2004–2005-ös évad NBA-döntôjét; a finálé a texasiak sikerével zárult
Getty Images
Az elôzô idény a San Antonio és a Detroit számára tartott a legtovább, hiszen e két csapat vívta a 2004–2005-ös évad NBA-döntôjét; a finálé a texasiak sikerével zárult
Tudniillik a Spurs alighanem a legnemzetközibb csapat az NBA-ben, jelenlegi tizenhármas keretében hét olyan játékos található, aki nem az Egyesült Államok területén látta meg a napvilágot – Tim Duncan (US Virgin-szigetek), Emanuel "Manú" Ginóbili, Fabricio Oberto (Argentína), Sean Marks (Új-Zéland), Radoslav Nesterovic, Beno Udrih (Szlovénia) és Tony Parker (Franciaország) –, s minden különösebb túlzás nélkül leszögezhetjük: szoros összefüggés fedezhető fel Gregg Popovich edző társulatának nemzetközisége, illetve eredményessége között.
Néhány éve még eretnekségnek tűnhetett a fenti kérdés felvetése, manapság viszont már – az athéni olimpia után… – egyre többen vonják kétségbe az amerikai kosárlabda felsőbbrendűségét.
Pedig a Dream Team I 1992-es barcelonai diadalmenetét látva aligha hittük volna, hogy 12 évvel később a Team USA még csak döntőt sem játszik az athéni olimpián. A Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird, Scottie Pippen, Charles Barkley, John Stockton, Karl Malone, David Robinson fémjelezte, Chuck Daly dirigálta csodacsapat 43.8 pontnyi átlagos különbséggel verte a konkurenciát, s megtörtént az, ami hivatalos nemzetközi tornán sem azelőtt, sem azóta: Daly mester a nyolc meccs közül egyiken sem kért időt.
Atlantában 1996-ban Lenny Wilkens kapitány már rákényszerült a játékmegszakításra – ha máskor nem is, a Jugoszlávia elleni döntő első félidejében, amikor hét ponttal elhúztak Zsarko Paszpaljék –, ennek ellenére az NBA-sztárokból verbuvált alakulat makulátlanságán itt sem esett folt: ellenben "szerény" 31.7 pontosra csökkent a meccsenkénti átlagdifferencia.
Sydneyben Rudy Tomjanovich tréner és játékosai hajszál híján elbukták a Litvánia elleni meccset, de aztán sikerült a "túlélőtúra", s a fináléban Franciaország már nem okozott gondot – ám tovább csökkent az USA és a világ közötti különbség (21.6 pontra zuhant az átlagos nyerési mutató).
Sydney és Athén közé beiktatta a FIBA a 2002-es indianapolisi vb-t, s ott szenvedett először vereséget az NBA-válogatott; sőt mindjárt hármat! Jugoszlávia, Argentína és Spanyolország is elpáholta az amerikaiakat, akiknek be kellett érniük a hatodik hellyel. Ezek után tulajdonképpen már nem is jelentett szenzációt a Larry Brown edző vezérelte Team USA bronzérme Athénban. Vereség Puerto Ricótól a nyitányon, majd Litvániától, végül az elődöntőben Argentínától – végleg odalett a nimbusz, s odaát megkezdték az újraépítkezést, mégpedig az alapoktól.
Dávid Kornél klubtársa is szerencsét próbál
A minapi, szerbiai férfi Európa-bajnokság 16-os mezőnyében 20 olyan kosaras szerepelt – s többnyire remekelt –, akik keddtől az NBA-ben is szóhoz jutnak. Fura módon éppen az aranyérmes Görögország nem vonultatott fel NBA-játékosokat, ellenben az ezüstérmes Németországot Dirk Nowitzki, a legutóbbi All-NBA első csapatba beválogatott Dallas-sztár repítette, a bronzérmes franciák Tony Parker (Spurs), Boris Diaw (Suns) és Mickaël Pietrus (Golden State) személyében három NBA-kosarast vonultattak fel, a spanyoloknál José Calderón (Raptors), Dávid Kornél egykori vitoriai klubtársa képviselte az amerikai profi ligát. A szlovénoknál és a horvátoknál hárman-hárman (Bostjan Nachbar, Radoslav Nesterovic, Primoz Brezec, illetve Gordan Giricek, Mario Kasun és Zoran Planinic) keresik a kenyerüket a tengerentúlon, a szerbek pedig már öt NBA-kosarast vetettek be (Marko Jarics, Vladimir Radmanovics, Darko Milicsics, Zseljko Rebracsa, Nenad Krsztics), miközben a legjobb, a sacramentói Predrag Sztojakovics nem is vállalta a szereplést Zseljko Obradovics edző válogatottjában. Természetesen meg kell említenünk az oroszok "Jazz-zenészét", Andrej Kirilenkót és a portlandi Viktor Hrjapát, a szintén Utahból érkező török Mehmet Ökurt és az orlandói Hedo Türkoglut, valamint a Lakers ukrán medvéjét, Sztaniszlav Medvedenkót.
Az argentinoké a legnépesebb kontingens
A legnépesebb, Európán kívüli kontingens az argentinoké – egyszersmind a legértékesebb is: a két olimpiai bajnok világsztárt, Ginóbilit és a Chicago Bullsnál remeklő Andrés Nocionit tavaly követte a bajnok Detroithoz Carlos Delfino, most pedig átruccant Valenciából az indianapolisi világbajnokság centerhőse, Fabricio Oberto is – utóbbi Ginóbili mellé, San Antonióba. ---- Atlanti csoport A divízióban a keretek alapján a New Jersey és a Philadelphia esélyes az elsőségre, előbbi akár a főcsoport trónjáért is harcba szállhat. Ha Jason Kidd, Vince Carter és Richard Jefferson összeszokik, bárkire veszélyes lehet a Nets. Ez vonatkozhat a Sixersre Allen Iversonnal és Chris Webberrel a soraiban, igaz, nekik nehezebb lesz egy hullámhosszra kerülniük, mint a fent említett triónak. A csoportból a Boston és a Larry Brown edzővel megerősített New York is pályázhat a rájátszásba kerülésre, a Torontónál viszont még mindig tart a Carter utáni építkezési időszak.
A várható kezdőcsapatok (és a hatodik ember) Boston Celtics: D. West, R. Davis, P. Pierce, A. Jefferson, R. LaFrentz (T. Allen) New Jersey Nets: J. Kidd, V. Carter, R. Jefferson, N. Krsztics, J. Collins (M. Jackson) New York Knicks: S. Marbury, J. Crawford, Q. Richardson, M. Rose, E. Curry (M. Taylor) Philadelphia 76ers: A. Iverson, K. Korver, A. Iquodala, C. Webber, S. Dalembert (L. Nailon) Toronto Raptors: M. James, M. Peterson, J. Rose, C. Bosh, R. Araujo (C. Villanueva)
Délkeleti csoport A Miami nemcsak a csoport, az egész Keleti konferencia legerősebb csapata. Ez így volt tavaly is, ráadásul a Heat nyáron megszerezte Jason Williamst, Gary Paytont és Antoine Walkert is. Ők az első idényükben várhatóan még Shaquille O'Nealnek és Dwayne Wade-nek asszisztálnak, de sokkal fontosabb, hogy mire eljő a rájátszás, velük együtt bajnoki címre is esélyessé válhat a Miami. A csoport másik négy alakulatától már a playoffba kerülés is szép lenne, sőt az Atlantától és a Charlotte-tól ez nem is várható.
A várható kezdőcsapatok (és a hatodik ember) Atlanta Hawks: T. Lue, J. Johnson, Josh Smith, A. Harrington, Z. Pachulia (M. Williams) Charlotte Bobcats: R. Felton, K. Rush, G. Wallace, E. Okafor, P. Brezec (J. Jones) Miami Heat: J. Williams, D. Wade, A. Walker, U. Haslem, S. O'Neal (A. Mourning) Orlando Magic: J. Nelson, S. Francis, G. Hill, D. Howard, K. Cato (H. Türkoglu) Washington Wizards: G. Arenas, C. Butler, J. Jeffries, A. Jamison, B. Haywood (A. Daniels)
Középső csoport Az NBA legkiegyenlítettebb csoportja, az egyetlen, amelyből mind az öt gárda eljuthat a rájátszásig. A Detroit valamelyest kiemelkedik a mezőnyből, de a máris a liga legjobbjának tartott LeBron Jamest foglalkoztató Cleveland, a Ron Artestet egyidényes eltiltás után ismét a soraiban tudó – és az egyik legjobb európai kosarast, a litván Sarunas Jasikeviciust megszerző – Indiana könnyen megelőzheti, ha kijön neki a lépés. A kiválóan összerakott Chicago és a gyorsan fejlődő Milwaukee erejéből kitelik, hogy ott legyen a végén a nyolc között, de ehhez tényleg mindennek össze kell jönnie.
A várható kezdőcsapatok (és a hatodik ember) Chicago Bulls: K. Hinrich, B. Gordon, L. Deng, M. Sweeney, T. Chandler (D. Songaila) Cleveland Cavaliers: D. Jones, L. Hughes, L. James, D. Gooden, Z. Ilgauskas (D. Marshall) Detroit Pistons: C. Billups, R. Hamilton, T. Prince, R. Wallace, B. Wallace (A. McDyess) Indiana Pacers: J. Tinsley, S. Jackson, R. Artest, J. O'Neal, A. Croshere (J. Bender) Milwaukee Bucks: M. Williams, M. Redd, B. Simmons, J. Magloire, A. Bogut (Joe Smith) ---- Csendes-óceáni csoport A Phoenix egyeduralkodásának álma Amare Stoudemire térdműtétjével szertefoszlott, és hirtelen úgy tűnik, mind a négy kaliforniai csapat jó eséllyel ostromolja az arizonai trónt. Mike D'Antoni edző bízik benne, hogy a bedobó nélkül is bivalyerős lesz a csapata, és megszerzi a csoportelsőséget. A Lakershez visszatért Phil Jackson edző, aki felidézheti a klub sikereit, de egyelőre az is komoly feladatnak tűnik, hogy Los Angeles legerősebb klubjává váljon a gárda. A Sacramento és a Golden State is újjáépül, de a Kings (legalább) egy klasszissal jobb a Warriorsnál.
A várható kezdőcsapatok (és a hatodik ember) Golden State Warriors: B. Davis, J. Richardson, M. Dunleavy, I. Diogu, T. Murphy (D. Fisher) Los Angeles Clippers: S. Cassell, C. Mobley, C. Maggette, E. Brand, C. Kaman (W. McCarty) Los Angeles Lakers: A. McKie, K. Bryant, L. Odom, K. Brown, C. Mihm (Sz. Medvedenko) Phoenix Suns: S. Nash, R. Bell, S. Marion, Ku. Thomas, J. Jones (B. Diaw) Sacramento Kings: M. Bibby, B. Wells, P. Sztojakovics, S. Abdur-Rahim, B. Miller (C. Williamson)
Délnyugati csoport A bajnoki címvédő San Antonio a liga legfélelmetesebb csapata maradt, sőt Nick Van Exel és Michael Finley szerződtetésével tovább erősödött. Kérdés, Gregg Popovich edző hogyan tudja kezelni a rengeteg sztárt, de sokak szerint könnyen megoldja ezt a feladatot. A Dallas és a Houston is biztos playoffaspiráns, a Memphis azonban csak bravúros szerepléssel juthat a bajnokság kieséses szakaszába. A Katrina hurrikán pusztítása miatt átmenetileg Oklahoma Citybe költöző Hornets csoportutolsó helye ugyanolyan biztosnak tűnik, mint a Spurs elsősége.
A várható kezdőcsapatok (és a hatodik ember) Dallas Mavericks: J. Terry, J. Stackhouse, Jo. Howard, D. Nowitzki, E. Dampier (K. Van Horn) Houston Rockets: B. Sura, D. Wesley, T. McGrady, S. Swift, Jao Ming (Ju. Howard) Memphis Grizzlies: D. Stoudamire, E. Jones, M. Miller, P. Gasol, L. Wright (S. Battier) New Orleans Hornets: C. Paul, J. R. Smith, D. Mason, P. J. Brown, Ch. Andersen (B. Nachbar) San Antonio Spurs: T. Parker, M. Ginóbili, B. Bowen, T. Duncan, N. Mohammed (M. Finley)
Északnyugati csoport A Seattle-től váratlan lenne, ha megismételné a csodával felérő, tavalyi idénykezdetét. Washington államban már az is örömet szerezne, ha a csapat a rájátszásba jutna. Igaz ez a Utahra, a Minnesotára és a Portlandre is, azaz a George Karl által dirigált Denver kiváló helyzetben van ahhoz, hogy csoportelsőként az első három kiemelt valemelyikeként várja a rájátszást. Fontosabbnak tűnik, hogy az előző két idénnyel ellentétben ott ne bukjon el az első körben.
A várható kezdőcsapatok (és a hatodik ember) Denver Nuggets: E. Watson, A. Miller, C. Anthony, K. Martin, M. Camby (Nené) Minnesota Timberwolves: M. Jarics, T. Hassell, W. Szczerbiak, K. Garnett, M. Olowokandi (N. Ckitisvili) Portland TrailBlazers: S. Telfair, M. Webster, D. Miles, Z. Randolph, T. Ratliff (J. Przybilla) Seattle SuperSonics: L. Ridnour, R. Allen, R. Lewis, E. Evans, D. Fortson (V. Radmanovics) Utah Jazz: D. Williams, G. Giricek, A. Kirilenko, C. Boozer, M. Ökur (M. Harpring) ---- Június 15.: Phil Jackson egyéves pihenő után visszatért a Los Angeles Lakershez, amellyel korábban három bajnoki címet szerzett, de távollétében a klub a rájátszásba sem jutott be.
Július 6.: A Portland elcsábította a szomszéd vár Seattle edzőjét, Nate McMillant, akitől a csapat felvirágoztatását várja.
Július 18.: Larry Brown vezetőedző az elvesztett bajnoki döntő után – romló egészségi állapotára hivatkozva – elhagyta a Detroitot.
Július 21.: A Detroit megtalálta Brown utódját, az új edző a Minnesotánál kilenc és fél idényt eltöltő Flip Saunders lett. l Megszületett az új kollektív szerződés, így elhárult annak a veszélye, hogy esetleg – miként történt az a hokiligában, az NHL-ben – elmarad a szezon.
Augusztus 2.: Az NBA történetének legnagyobb tranzakciója zajlott le öt csapat között, a 13 játékost megmozgató ügylet részeként Antoine Walker Bostonból, Jason Williams Memphisből költözött Miamiba. l Shaquille O'Neal szerződést hosszabbított a Heattel, öt évre százmillió dollárért.
Augusztus 15.: A Dallas kilencéves együttműködés után elbocsátotta Michael Finley védőt. l Az Indiana felbontotta Reggie Miller szerződését, az NBA-ben 18 szezont eltöltő védő így hivatalosan is visszavonult. l A Detroitból távozó Larry Brown megkapta álmai állását, a New York edzője lett.
Szeptember 2.: Michael Finley több ajánlatot is megfontolt, mielőtt aláírt a címvédő San Antonio Spurshöz. Szeptember 22.: A Miami szerződtette a kilencszeres All Star-válogatott Gary Paytont, aki a Lakers után a Heatben is együtt játszhat Shaquille O'Neallel
Október 11.: Amare Stoudemire, a Phoenix centere térdműtéten esett át, ezért februárig nem léphet pályára.
Október 17.: Jason Collier, az Atlanta centere otthon rosszul lett, és kórházba szállítás közben elhunyt. l Az Euroliga-győztes Maccabi Tel-Aviv 105–103-ra legyőzte Torontóban a Raptorst – a szovjet válogatott Atlanta elleni 1988-as diadala óta először kapott ki NBA-együttes külföldi alakulattól.
Október 18.: Krónikus térdbántalmai miatt bejelentette visszavonulását Allan Houston, a New York védője. l Vlade Divac, az NBA legendás centere is úgy döntött, hogy befejezi, de maradt a Lakersnél, mint európai játékosmegfigyelő. ----
A draft első tíz kiválasztottja
1. Andrew Bogut
center
Milwaukee
2. Marvin Williams
csatár
Atlanta
3. Deron Williams
hátvéd
Utah
4. Chris Paul
hátvéd
New Orleans
5. Raymond Felton
hátvéd
Charlotte
6. Martell Webster
hátvéd
Portland
7. Charlie Villanueva
csatár
Toronto
8. Channing Frye
center
New York
9. Ike Diogu
csatár
Golden State
10. Andrew Bynum
center
LA Lakers
Fontos dátumok November 1.: az alapszakasz kezdete Február 17–19.: All Star-hétvége, Houston Február 23.: játékosigazolási határidő Április 19.: az alapszakasz vége Április 22.: a rájátszás kezdete Június 6–8.: a döntő kezdete Június 22.: a döntő esedékes hetedik meccse Június 27.: a draft