A vb-selejtezők utolsó előtti fordulója következik: a meccsek javán már túl lévő Ázsiát leszámítva a futballvilág - illetve az a része, amely számára van még tétje a küzdelmeknek - lázasan számolgatja a megszerezhető pontokat. Ezt tesszük mi is, a magyar válogatott korai búcsúja miatt a többi csoport legérdekesebbnek ígérkező párharcaira összpontosítva.
Zinedine Zidane-ra (10) kulcsszerep vár a franciák svájci hadmûveletében, különösen úgy, hogy Thierry Henry és David Trezeguet sérült (Fotó: Imago)
Zinedine Zidane-ra (10) kulcsszerep vár a franciák svájci hadmûveletében, különösen úgy, hogy Thierry Henry és David Trezeguet sérült (Fotó: Imago)
Létezik természetesen egy boldog kisebbség, amelynek tagjai már biztos résztvevőnek mondhatják magukat - Európából például a rendező Németországon kívül egyelőre csak Ukrajna tartozik ide. Kezdjük azonban az 1. csoporttal, itt úgy-ahogy világos a helyzet. A hollandok matematikailag még nem tették biztossá a kvalifikációjukat, de ahhoz, hogy lemaradjanak róla, égszakadás-földindulás kellene, vagy legalábbis egy macedón siker ellenük, a záró napon. Marco van Basten emberei most azzal a kellemes tudattal léphetnek pályára Prágában, hogy akkor is a saját kezükben marad a sorsuk, ha netán kikapnak.
A csehek ehhez képest a győzelmi kényszer terhe alatt nyögnek, konstancai vereségükkel ugyanis két pontra magukra húzták a románokat. Ha ennél nagyobb bajba nem kerülnek, akkor - a két legjobb második helyezett egyikeként - egyenes ágon is kijuthatnak a németországi tornára. Előfordulhat, hogy a cseh és a román együttes sorsát az dönti el, melyik szerepel jobban a finnek ellen.
A 2. csoport tetejéről Ukrajna figyeli három (volt) vetélytársa birkózását. Görögország áll a legjobban a vesztett pontokat tekintve, de ha ezt a hajszálnyi előnyt ki akarja használni, meg kell vernie Koppenhágában a dánokat. Ellenkező esetben a második pozíció a törökök ölébe hullhat, elvégre nekik csupán az albánokat kell legyőzniük majd odahaza. Az előjelekről annyit, hogy a dán együttes korábban az ukránokkal és a törökökkel is ikszelt hazai pályán.
Portugália láthatóan kiheverte már az otthoni Eb-döntő kudarcát. A Luis Figo visszatérésével tovább erősödő csapat ötpontos fórral áll a 3. számú csoport élén, és nincs más dolga, mint érvényesíteni a papírformát a liechtensteiniek ellen. Elbízni biztos nem fogják magukat Luiz Felipe Scolari emberei, tekintettel az idegenben elért 2-2-re, de aligha követnek el megint ekkora hibát. Az azonos pontszámmal álló szlovák és orosz válogatott ugyancsak kötelező feladat (Észtország, illetve Luxemburg) előtt áll, aztán következik az egymás elleni ki-ki meccs, Pozsonyban.
Kétségkívül a 4. csoport a legbonyolultabb, az összes lehetséges variációt felsorolni lehetetlen volna. A lényeg, hogy ha a franciák Svájcban elkerülik a vereséget, szinte nyert ügyük van. Az izraeliek hiába állnak jó helyen, már csak három pontot szerezhetnek, ezért a mögöttük nyomuló íreknek is jó esélye van, csakhogy Ciprus után majd a pillanatnyi éllovas svájciakat is le kell gyűrniük. Az 5. számú csoportban a rájátszásbeli helyért folyó harc három résztvevője - Norvégia, Szlovénia, Skócia - közül a skandinávnak kedvez a sorsolás, mivel már csak gyengébb vetélytársakkal találkozik.
Annál keményebb összecsapás vár most a spanyol társulatra a 7. csoportban: a belga vendéglátók jól tudják, hogy ha összejön nekik a bravúr, a vb-ről sem kell még lemondaniuk. ---- Az amerikai kontinensen voltaképpen csak a második vonalnak maradt izgulnivalója, hiszen a földrész két divíziójában a nagycsapatok már biztossá tették részvételüket a németországi seregszemlén.
A CONCACAF-zónában két fordulóval a zárás előtt az Egyesült Államok és Mexikó nyugodtan ülhet a babérjain, sőt, a még automatikus kijutást jelentő harmadik hely is már majdnem a Costa Rica-iak kezében van, így legfeljebb Guatemala, valamint Trinidad és Tobago versenyfutása ígér izgalmat az interkontinentális pótselejtezőt érő negyedik helyért.
Dél-Amerikában Brazília és Argentína esélyeshez méltón már kivívta a részvétel jogát, Ecuador és Paraguay is csak egy karnyújtásnyira áll a harminckettes döntőtől, ám az ausztrálokkal játszandó pótselejtezőért nagy lesz a tülekedés. Jelenleg a kétszeres világbajnok Uruguay foglalja el az erre jogot adó ötödik helyet, ám korántsem megnyugtató a szurkolók számára, hogy az utolsó két fordulóban Ecuadorban, illetve Argentínát fogadva kell helytállnia, miközben Kolumbia és Chile egy-egy, Venezuela három pont lemaradással liheg a nyomában. ---- Amint összeállításunkból kitűnik, a futballföldgömbnek csupán egy olyan kontinense van - leszámítva az automatikus vb-helyet nem kapó Ausztráliát -, ahonnan egy körrel a zárás előtt még egyetlen válogatott sem vívta ki a németországi szereplés jogát. Ez Afrika, ahol kereken tíz csapat pályázik az öt kiadó helyre, csoportonként kettő-kettő.
A legkedvezőbb helyzetben a lapunkban tegnap megénekelt, az utolsó mérkőzését a Zöld-foki-szigeteken teljesítő Ghána van, amely egy ponttal biztosan, de adott esetben - ha a Kongói DK nem nyer Dél-Afrikában - vereséggel is továbbjut. Tunéziának is mindenre elég a döntetlen, igaz, vélhetően nem lesz könnyű kivívnia, hiszen közvetlen vetélytársa, Marokkó a vendége. Kamerunnak Egyiptomot kell leküzdenie megszakítás nélküli ötödik világbajnoki részvételéhez, ebben saját közönsége is a segítségére lesz.
Bár Ghána is újoncként készül hódítani a vb-döntőben, az igazán nagy bravúrt Togo és Angola mutathatja fel, hiszen úgy kopogtathat a legjobbak ajtaján, hogy a földrész két nagyágyúját", Szenegált és Nigériát előzi meg. Togónak az iksz is elég Kongóban, Angolának ellenben győznie kell a biztos továbbjutáshoz - mivel vendéglátója, Ruanda a csoport utolsó helyén áll, erre minden esélye megvan.