Talán sokan emlékeznek még az athéni olimpiát megelőző időszakra: az ötkarikás indulás érdekében ádáz csatákat vívtak versenyzőink Szolnokon, valamint a szegedi Maty-éren, s a kétfordulós válogatósorozat végén négy-négy egységnek kellett ismét vízre szállnia, hogy szétlövés során döntse el az olimpiai csapattagságot.
Egyes menôink, azaz Kovács Katalin (elöl) és Janics Natasa kényszermegoldásként csak párosban indulnak (Fotó: Mirkó István)
Egyes menôink, azaz Kovács Katalin (elöl) és Janics Natasa kényszermegoldásként csak párosban indulnak (Fotó: Mirkó István)
Az idén arra számítottunk, hogy nyugodtabb "vizeken" jutnak el legjobb kajakosaink és kenusaink a poznani Európa-bajnokságig, valamint a zágrábi világbajnokságig, ám a nemzetközi szövetség márciusban hozott új szabálya miatt (az Európa-bajnokságon "bemutatkozó" új időrend szerint az egyes távok döntőit egy blokkban és a korábbiaknál gyorsabban bonyolítják le: az 1000 m-es futamoké 10, az 500 és 200 m-esek fináléi pedig hét-hét percenként startolnak, és csak ezt követően kerül sor az eredményhirdetésekre) ismét összekuszálódtak a szálak, s feszültségektől sem mentes válogatókat, sőt ezúttal is szétlövést élhettek meg versenyzőink. A legnagyobb bonyodalom természetesen ezúttal is a női vonalon bontakozott ki, hiszen Angyal Zoltán szövetségi kapitány az athéni olimpia hősei, Kovács Katalin és Janics Natasa kivételével senkinek sem engedélyezte az egy távon belüli duplázást vagy triplázást, s döntése - a szűk időrend ismeretében - igazán észszerűnek tűnt.
Ráadásul őt igazolta Kovácsék próbálkozása az első válogatón: Kati az 500 egyes megnyerése után 15 perccel elrajtolt Janics Natasával párosban, ám a táv háromnegyedénél a harmadik helyen haladva beborultak a vízbe, s így az első fordulót a Paksy Tímea, Benedek Dalma kettős nyerte meg. A folytatásban olimpiai bajnokaink már nem próbálkoztak meg az egyessel, úgy döntöttek, hogy mindhárom távon szeretnék megszerezni a páros indulás jogát. Míg ez 200 és 1000 méteren könnyedén sikerült, az olimpiai távon csak centiméterekkel nyerték meg a szétlövést Paksyékkal szemben. (Egyébként ennek a szétlövésnek a függvénye volt, hogy 500 méteren ki, milyen számban rajtol majd az idei világversenyeken.)
Férfi kajakosaink esetében mindössze az okozott konfliktust, hogy a Sydneyben és Athénban is győztes négyesünk (Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor) nem élvezett védettséget, az egység csak az első válogató megnyerése után kapott "rajtengedélyt" Poznanra és Zágrábra a szövetségi kapitánytól.
A kenusoknál a válogatók során történtek átfedések, ám az érintettek - az észszerűséget szem előtt tartva - megegyeztek az indulásokban, méghozzá olyan jól, hogy a szövetségi kapitány szerint akár minden számban dobogósok lehetnek a csütörtökön kezdődő poznani Európa-bajnokságon.
Igaz, ezeket a reményeket akár a teljes magyar csapatra levetíthetjük, hiszen az edzők, szakvezetők olyannyira jól felkészítették a versenyzőket, hogy még a rutintalanabb fiatalokból álló egységeinknek (ők egyébként már a pekingi olimpia jegyében rajtolnak a kontinensviadalon) is lehet majd keresnivalója a hullámairól közismert Malta tavon.
És hogy kik lehetnek a magyar csapat legeredményesebb versenyzői? A hölgyek mezőnyében a Kovács Katalin, Janics Natasa duó mindhárom távon megméretteti magát, s tudásuk alapján mindannyiszor aranyesélyesként szállhatnak vízre. Rajtuk kívül még a csapat legrutinosabb versenyzőjének, a több mint másfél évtizede az élvonalba tartozó Kolonics Györgynek nyílik esélye a triplázásra, akitől hatalmas teljesítmény lenne, ha mindhárom számban felállna a dobogóra.
Angyal három "olimpiai" győzelmet remél "A tavalyi poznani Európa-bajnokság a második legeredményesebb kontinensviadala volt a magyaroknak, három évvel ezelőtt Szegeden szerepeltünk a legjobban - mondta Angyal Zoltán szövetségi kapitány. - Bár csapatunk most is kiváló formában érkezik a lengyel városba, hiba lenne abban bízni, hogy ezúttal felül tudjuk múlni tavalyi szereplésünket.
Igaz, véleményem szerint szinte minden számban dobogóra esélyesek a versenyzőink, mindent egybevetve úgy érzem, hat-nyolc győzelmet várhatunk el a jelenlegi csapattól. Én már akkor nagyon boldog lennék, ha legalább három olimpiai számban diadalmaskodnánk."
A PROGRAM Július 28., csütörtök 9.00: 1000 m selejtezők 15.00: 500 m selejtezők Július 29., péntek 9.00: 1000 m elődöntők 15.00: 500 m elődöntők Július 30., szombat 9.00: 1000 m döntők (sorrendben: férfi K-1, C-1, női K-1, férfi K-2, C-2, női K-2, férfi K-4, C-4, női K-4 - rajtok 10 percenként) 13.00: 200 m selejtezők 15.10: 200 m elődöntők Július 31., vasárnap 10.00: 500 m döntők (a fenti sorrendben - rajtok 7 percenként) 14.00: 200 m döntők (a fenti sorrendben - rajtok 7 percenként)