Világcsúcsok, vb-csúcsok és Kitadzsima veresége a hétfő szenzációja
Vágólapra másolva!
2005.07.26. 02:53
Megosztás
Vágólapra másolva!
Címkék
Két világcsúcs, három világbajnok csúcs, egy Európa-csúcs és egy magyar rekord született magyar idő szerint hétfőről keddre virradó éjszaka a 11. FINA-világbajnokság második napjának kora esti számaiban Montrealban. Az amerikaiak két, a dél-afrikaiak és az ausztrálok egy-egy aranyérmet szereztek, így Ausztrália és az Egyesült Államok most három-három világbajnoki címmel vezeti az éremtáblázatot az úszóknál. Cseh László országos csúccsal negyedikként jutott döntőbe 100 háton, Jakabos Zsuzsanna nyolcadik lett 200 vegyesen. A két világrekordot Roland Schoeman (férfi 50 pillangó) és Jessica Hardy (női 100 mell) úszta.
Brendan Hansen egyszerűen félelmetes, és ezt most már Kitadzsima is tudja(fotók: Reuters)
Brendan Hansen egyszerűen félelmetes, és ezt most már Kitadzsima is tudja(fotók: Reuters)
MONTREAL 2005 – ÚSZÁS Az első két nap minden fontos eseményét és eredményét megtalálja, ha a linkekre kattint.
Új világcsúccsal győzött Roland Schoeman férfi 50 méter pillangón a 11. FINA-világbajnokságon, Montrealban. A kiváló dél-afrikai versenyző - aki egészen eddig egyéniben még nem tudott aranyérmet szerezni nagy világversenyen - az első ember a világon, aki 23 másodpercen belül teljesítette a legrövidebb nagymedencés távot pillangón (22,96).
Schoeman, miután az elődöntőben 23,01 mp-re javította az amerikai Ian Crocker 23,30 mp-es világrekordját, a fináléban a saját tegnapi csúcsát adta át a múltnak.
Nem sokkal maradt el tőle Ian Crocker sem, aki szintén a saját régi világcsúcs-idejénél jobbat ment, azonban a váltóban olimpiai bajnok Schoeman ellen ma nem volt esélye. A harmadik helyet az ukrán Szerhij Breusz szerezte meg szintén remek eredménnyel, 23,38 mp-es új Európa-csúccsal.
A másik világcsúcsot a mindössze 17 éves Jessica Hardy érte el női 100 mellen, a kaliforniai Long Beachből származó versenyzőnő 17 századot faragott az ausztrál Leisel Jones 2003-ban Barcelonában felállított 1:06,37 perces rekordjából (1:06,20). A holnapi döntő rendkívül kiélezettnek és izgalmasnak ígérkezik, a listát végignézve egyértelmű, hogy az egyik legerősebb fináléra van kilátás ebben a versenyszámban. Hardyé volt egyébként a harmadik világcsúcs az idei vb-n, ami két nap után sokat ígérő adat.
Michael Phelps nem véletlenül mondta a hétfő reggeli selejtezők után, hogy a múltra, mármint a vasárnapi nagy "égésre" (400 gyorson a 18. időt úszta a selejtezőben, és nem jutott tovább) ideje fátylat borítani.
"Kezdek visszazökkenni a normális kerékvágásba, ami tegnap történt, az már a múlté" - mondta Phelps, és este meg is mutatta, hogy ez valóban így van. A hatszoros olimpiai és tegnap óta ötszörös világbajnok amerikai versenyző ma lepipálta a mezőnyt a 200 méteres gyorsúszás elődöntőjében, és a legjobb időeredménnyel kvalifikálta magát a holnapi fináléba.
Roland Schoeman egy „Alien-típusú” tudományos-fantasztikus filmben is főszerepet vállalhatna a „rosszfiúk” oldalán. De amit hétfőn csinált, attól más is ilyen katarzist élne át
Úgy tűnt, hogy a másik favorit, a 400 gyorson tegnap aranyérmet szerző ausztrál Grant Hackett taktikázott a mai középfutamban, és végül csak a negyedik időt érte el. Ettől függetlenül valószínű, hogy a két klasszis óriási küzdelmet vív majd egymással holnap, és talán még mások is beleszólhatnak majd a párharcba.
Legyőzték Kitadzsima Koszukét, napjaink legjobbnak tartott mellúszóját, a világcsúcstartó amerikai Brendan Hansen 100 mellen 16 századdal ért előbb célba, mint a japán "torpedó". Kitadzsima számára ez a vereség azért is különösen fájó, mert 200 mellen - ahol címvédő és olimpiai bajnok- országa válogatóján csak harmadik lett, így ki kell hagynia a fő számát.
Brendan Hansen izmai szinte szétszakadnak, amikor beugrik a vízbe a 100 mell rajtjánál
A két szuperklasszis csatájában egyébként Hansen nagyon bekezdett, ötven méternél még tisztán elsőként fordult, a második félszázon azonban a japán nagyon feljött rá. A véghajrában aztán az amerikai mozgósította a tartalékait, és egy hajszállal megverte Kitadzsimát. A győztes ideje (59,37) mindössze hét századdal maradt el a világcsúcstól. Ha Hansen 200-on is győzni tud, alighanem ő lesz a világ első számú mellúszója.
Egyébként jól emlékezhetünk rá: Brendan Hansen volt az, akit Gyurtab Dániel tavaly Athénben az utolsó ötven méteren egyszerűen lehajrázott az olimpián, és ezzel ezüstérmes lett Kitadzsima mögött.
Coventry: Egerszegi volt a példaképem
Ô Zimbabwe legnépszerűbb sportolója, nem is csoda, hiszen tavaly Athénban olimpiai bajnok lett 200 méter háton. Kirsty Coventry - mert róla van szó - Montrealba is eljött, s örömmel adott villáminterjút a Nemzeti Sportnak.
- Kikerülhetetlen kérdés: abban a számban lett olimpiai bajnok, ahol a magyar Egerszegi Krisztina volt a királynő hosszú éveken át. Látta őt úszni? - Hogyne, az atlantai olimpia ideje alatt ott ültem a televízió előtt és néztem milyen csodálatos technikával úszik. Próbáltam ellesni a mozdulatait, tanulni tőle. Azt is mondhatom, ő volt a példaképem.
- Tévedek ha azt mondom: ön Zimbabwe legnépszerűbb sportolója? - Valóban sokan kedvelnek, az embereknek rengeteget jelentett az athéni aranyérmem.
- Mit gondol, mikor döntik meg Egerszegi 2:06.62-es világcsúcsát kétszáz méter háton? - Ez egy korszakos rekord, szerintem még sokáig élni fog.
Remekül versenyzett férfi 100 háton Cseh László, aki 54,52 mp-es új országos csúccsal holtversenyben a negyedik legjobb idővel kvalifikálta magát a döntőbe. A 19 éves magyar versenyző saját, még tavaly az athéni olimpián úszott rekordját adta át a múltnak a rendkívül erős második elődöntőben, és a hétfői teljesítménye alapján akár még az éremért is harcba szállhat a magyar idő szerint ma éjszaka sorra kerülő fináléban.
A legjobb időt a világcsúcstartó, címvédő és olimpiai bajnok amerikai Aaron Peirsol érte el honfitársa, Randall Bal előtt. Érdekesség, hogy Bal is holtversenyben lett második, a selejtezőbeli teljesítményéhez képest óriásit javuló japán Morita Tomomi ugyanis századra ugyanolyan időt ért el, mint a szám a második számú amerikai versenyzője.
(Ha kíváncsi arra, mit üzent Usszama Melluli Cseh Lászlónak a vasárnapi 400 vegyes előtt, illetve arra, hogy mi volt klasszisunk válasza, akkor kattintson ide: • Melluli üzent Csehnek)
Hiába fordult ötven méternél 0,13 másodperces hátránnyal másodikként, majd 100-nál harmadikként Jakabos Zsuzsanna a női 200 méteres vegyesúszás döntőjében, végül a második százon visszaesett, és csak nyolcadik lett.
ÉREMTÁBLÁZAT, úszás
ország
A
E
B
Ausztrália
3
1
2
Egyesült Államok
3
1
1
Franciaország
1
–
1
Dél-Afrika
1
–
–
Japán
–
2
–
Németország
–
1
–
Kanada
–
1
–
Oroszország
–
1
–
Zimbabwe
–
1
–
Nagy-Britannia
–
–
1
Tunézia
–
–
1
Ukrajna
–
–
1
Lengyelország
–
–
1
A mindössze 16 éves Jakabos így is megjavította az elődöntőben úszott idejét (2:16,09 perc alatt teljesítette a 200 métert), de a táv első fele után bizony még úgy tűnt, hogy akár pontszerző helyen is célba érhet. A teljesítménye ennek ellenére dicséretes, hiszen nem a 200 vegyes a fő száma.
A világbajnoki címet az amerikai Katie Hoff szerezte meg új világbajnoki csúccsal (2:10,41), megelőzve a zimbabwei Kirsty Coventryt és az ausztrál Lara Carrollt. A szám barcelonai győztese, az ukrán Jana Klocskova nem indult az idei vb-n, mint ahogyan a két évvel ezelőtt ebben a versenyszámban 2:14,63 perces eredménnyel hatodik helyen végzett olimpiai bajnok Kovács Ágnes sem.