A francia körverseny, a 92. Tour de France tizedik, Grenoble és Courchevel közti 192 kilométeres szakaszát az utolsó métereken sprintben nyerte meg a spanyol Alejandro Valverde az amerikai Lance Armstrong előtt, míg kilenc másodpercet vertek a harmadik és negyedik helyen azonos idővel célba érő Rasmussen-Mancebo duóra. Összetettben remek csapathajrának köszönhetően ismét az amerikai Lance Armstrong állt az élre. Bodrogi László több mint 38 perces hátránnyal a 137. helyen ért célba, az összetettben pedig a 126. pozíció az övé.
Armstrong és Valverde befutójából utóbbi került ki győztesen (fotó: Reuters)
Armstrong és Valverde befutójából utóbbi került ki győztesen (fotó: Reuters)
A szakaszt egy tüntetés - a helybeliek a farkasvadászati tilalom ellen tiltakoztak - és egy kizárás vezette fel - az orosz Jevgenyij Petrov (Lampre) jutott ere a sorsa a reggeli, harminchárom versenyzőt érintő dopping-vizsgálat eredményeként -, előbbi miatt a tervezettnél több mint tíz kilométerrel előrébb kellett indítani a napot.
A tegnapi, ötvenegy versenyzőt érintő dopping-vizsgálatot követően ma újabbra került sor: a Tour illetékesei a Lampre, az Ag2R, a CSC és a Discovery Channel harminchárom bringásától vettek vérmintát kedd reggel a szállodában. Az olasz Lampre csapat huszonhét esztendős kerekesének, Jevgenyij Petrovnak vérmintájában a határérték feletti volt a vörösvértestek aránya, amit a Tour szabályai szerint egészségre ártalmasnak minősítenek és a vizsgálaton versenyzőt "saját érdekében" zárják ki. A szankció első számú oka azonban az, hogy az ötven százalék feletti hematokritszint arra utalhat (de nem bizonyítja), hogy a versenyző eritropoietinnel, azaz EPO-val élt, ami a tiltott teljesítményfokozó szerek közé tartozik.
Rasmussen és Mancebo az utolsó métereket nem bírta (fotó: Reuters)
A korábban huszonegy éven aluliak világbajnokságát is nyerő Petrov az összetett a negyvenötödik helyén állt, 7:35 perces hátrányban a versenyben vezető német Jens Voigttól. Petrov az idei Tour első kizárt versenyzője. (Az olasz Michele Scottót, a Lampre egy másik kerekesét a júniusi Dauphine Libere körversenyen hasonló okok miatt zárták ki, ezért az istálló a Tour-csapatból is kitette.)
Az áthelyezett rajt, a kényszerű kerékpár-cipelés a tüntetők közt aligha zavarta meg a versenyzőket, egy hétfős boly - Joost Posthuma (Rabobank), Laurent Brochard (Bouygues), Jurij Krivcov (Ag2r), Inaki Isasi (Euskaltel), Gianluca Bortolami (Lampre), Mauro Facci (Fassa) és Luis Sanchez (Liberty) - ment el a mezőnytől már az első kilométeren.
Negyvenhét kilométerrel a rajt után volt a legnagyobb a különbség: az élen haladók ekkor 10:40 perces előnnyel tekertek a mezőny előtt, ám ez a céltól száz kilométerre kilenc perc alá ment.
Bodrogi László francia csapata, a Crédit Agricole vezette a mezőnyt a szakasz majdhogynem országúti részén, ám ekkor beköszöntek a hegyek, a francia csapat versenyzői pedig, tisztelet a kivételnek, visszaestek. A visszaesők közé tartozott a magyar kerekes is… A boly is kettészakadt, Isasi (Euskaltel) és Bortolami (Lampre) lemaradt, majd nem sokkal később beolvadt az előnyét öt percesre csökkentő mezőnybe.
Szavazás
Hetvennégy kilométerrel a cél előtt Oscar Pereiro (Phonak) és Jorg Jaksche (Liberty Seguros) meglépett a mezőnytől és üldözőbe vette az élen haladókat.
A céltól ötven kilométerre ismét változott a felállás: akkor a Brochard és Sanchez duó vezetett Posthumáék előtt majd egy perccel. Utánuk jöttek majd’ háromperces hátránnyal Pereiróék és öt percre rájuk a mezőny, amelyben Armstrong és összetettben élen álló társai pedáloztak. Már amikor pedáloztak, hiszen a szakaszon ekkor több lejtőn is legördültek a versenyzők. Így a pedálokat ritkán, a fékeket annál gyakrabban használták, olykor a 100 km/órához közeli sebességgel robogtak. Igaz, a robogást nem úszta meg mindenki baleset nélkül: a Discovery Channel kerekese, az ukrán Jaroszlav Popovics például bukott, de folytatta a versenyzést, miközben vérző karsérülését a csapat autójából kezelték…
Armstrong élegedett is, meg nem is, és dicséri Valverdét
„Nem tudom, mit kell tennem, hogy szakaszt nyerjek ebben az évben, már olyan sokszor voltam második – panaszkodott a második helyével az összetettben ismét az élre ugró Lance Armstrong az Eurosportnak nyilatkozva. – Ez egy kicsit frusztráló, de jó, hogy ismét az enyém a sárga trikó, és hogy van némi előnyöm a riválisokkal szemben. A Tour az első alpesi szakaszon mindig tartogat meglepetéseket, és ez ma sem volt másképpen. Voltak látványos visszaesések, gyenge teljesítmények, de láthattunk olyan produkciókat új emberektől, hogy azt csak a kivételes jelzővel illethetjük.” A hatszoros győztes amerikai ezzel kétségtelenül Valverde teljesítményére is utalt, és később így nyilatkozott a fiatal spanyolról: „Azt gondolom, lehet, hogy ma a kerékpársport jövőjét láthattuk. (Valverde) erős, gyors és intelligens. Ez veszélyes, ugyanis az ilyen versenyzőket nem ismerjük úgy, mint egy Ullrichot vagy egy Bassót.”
Negyven kilométerrel a cél előtt ismét együtt haladt a boly, immár kilencfősre duzzadva, előnyük a mezőny előtt alig volt több mint négy perc, amelyből tíz kilométerrel később újabb egy perc megint csak elolvadt.
Húsz kilométerrel a cél előtt három perc alá ment a különbség a boly és a mezőny között, de ezeken a kilométereken ismét emelkedő és így nehéz munka várt a versenyzőkre. A mezőnyt a Discorvery Channel vezette fel, amely vitte a hetedik győzelmére aspiráló, összetettben a harmadik helyen álló amerikai Armstrongot. A sárga trikóban tekerő német Jens Voigt is nehezen vette a métereket, jól elbújt a mezőnyben…
Pereiro (Phonak) és Jaksche (Liberty Seguros) megindította a hajrát, de utóbbi bírta jobban erővel és egyedült állt az élre. Előnye riválisa előtt majd’ fél perces, Armstrongék előtt majd’ két perces volt ekkor.
Tizenöt kilométerrel a cél előtt Brochard váltotta a második helyen Pereirót, a Discovery Channel és benne Armstrong hátránya másodpercekkel ugyan, de folyamatosan csökkent.
Nem gyenge emelkedőn hajrázott a mezőny, amelyben Armstrongék egyre jobban megközelítették az élen haladót.
Tíz kilométerrel a cél előtt az üldözőboly is felmorzsolódott, így már csak hatan, Armstrong, Basso, Rasmussen, Mancebo, Valverde és Cadel Evans üldözték Jakschét.
Nem sokáig tartott az üldözés, eltekertek a kifulladni látszó német mellett, de egy honfitárs, a T-Mobile klasszisa, Ullrich ekkor erősített bele és egy percen belülre került a vezetők mögé, csapat- és honfitársa, Klöden segítette őt ebben a különcsatában.
Armstrong, Rasmussen, Mancebo, Valverde emelt a csapásszámon az ekkor már csak négyfősre olvadt bolyban, de ők aztán nagyon bírták. Armstrong ment az élen, már csak presztízsből is, a többiek pedig bírták erővel…
Ullrich viszont nem bírta az üldözést, viszont újult erőre kapott és jött Ivan Basso.
Az utolsó métereket nem bírta Rasmussen és Mancebo sem, Armstrongnak talán meglett volna az első idei szakaszgyőzelme, de nem erőlködött, hagyta nyerni azonos idővel a spanyol Alejandro Valverdét, neki bőven elég volt, hogy összetettben visszavette a vezetést.
A szakaszt sárga trikóban letudó német Jens Voigt több mint fél órás hátránnyal a 107. helyen ért célba.
Összetettben a dán Rasmussen jött fel az amerikai mögé, egyedül a Rabobank kerekese van egy percen belül, a riválisok már mind többet kaptak a listavezetőtől, a harmadik Basso például 2:40 percet…
92. Tour de France, tizedik szakasz, Grenoble-Courchevel, 192 km:
15. szakasz, Lézat-sur-Leze - Saint-Lary-Soulan, 205 km
július 18.
pihenőnap
július 19.
16. szakasz, Mourenx-Pau, 177 km
július 20.
17. szakasz, Pau-Revel, 239 km
július 21.
18. szakasz, Albi-Mende, 189 km
július 22.
19. szakasz, Issoire - Le Puy-en-Velay, 154 km
július 23.
20. szakasz, Saint-Etienne és környéke, 55 km (egyéni időfutam)
július 24.
21. szakasz, Corbeil-Essonnes - Párizs, Champs-Elysées, 160 km
---- A "gyilkos kedd" után következik a "még gyilkosabb szerda". A Tour 11. szakaszán továbbra is az Alpokban teker a mezőny, amelyre ezúttal három csúcs - csupa "történelmi hegy" - vár a Courchevel és Briancon közötti 173 kilométeren.
A hosszú lejtő után a boly felteker a 2000 méter magas Col de la Madelaine-re, aztán megmássza az 1555 méteres Col du Telegraphe-ot, végül következik a legendás Col du Galibier a maga 2645 méteres magasságával. (Ez az idei Tour legmagasabb pontja, az úgynevezett Souvenir Henry Desgrange. A Galibier-t egyébként 1911-ben mászta meg először a Francia körverseny mezőnye.) A három emelkedő teljes hossza 54.9 kilométer, átlagosan 6.1 százalékos meredekséggel, igaz, némi könnyebbséget jelent a versenyzők számára, hogy az utolsó csúcsról még egy hosszú, negyven kilométeres lejtő vezet a brianconi célba.
Természetesen nehéz megjósolni, hogyan alakul majd a szakasz, de az biztos, hogy ismét számíthatunk szökésekre, elsősorban olyanok részéről, akik tegnap jobban spóroltak az erejükkel.
TV: ARD, 14:30 (élő), Eurosport, 14:30 (élő), RAITRE, 14:30 (élő). Internet: www.letour.fr ---- "Jobban elfáradtam, mint amire előzetesen számítottam, annak ellenére, hogy a mezőny végén, az utolsó bollyal értem célba. Az etap előtt abban maradtunk a csapatommal, hogy megpróbálunk segíteni Moreau-nak megszerezni a sárga trikót. Erre szerintünk volt is reális esélye, mert a hegyekben jobb, mint Voigt, és ha tudta volna tartani Armstrong iramát az utolsó emelkedőn, az övé is lett volna a sárga trikó. Így sem ment roszszul, mert az összetettben továbbra is nagyon elöl van.
A szerdai szakasz sem lesz könnyű, sőt megkockáztatom, nehezebb, mint a keddi volt. Eggyel több hegy vár ránk, és az emelkedők is keményebbeknek ígérkeznek. Igaz, könnyebbséget jelent, hogy a célba hosszú lejtő vezet. A célom szerdán is az, ami kedden volt: valahogyan túlélni a napot. Szerencsére sokat segít, hogy folyamatosan érzem a családom közelségét. Már eddig is több etapnál ott voltak velem, és ezután is meg fognak látogatni néhányszor a szakaszok rajtja előtt." ---- Petrov kiszállt Nem indulhatott el a 10. szakaszon Jevgenyij Petrov, a Lampre orosz versenyzője, akinek a vérében a megengedettnél magasabb volt a haematokritszint tegnap reggel. Az összetett 45. helyén álló Petrovval valószínűleg szerződést bont az olasz együttes. Petrovon kívül a Lampre, az Ag2R, a CSC és a Discovery további 32 bringását ellenőrizték, de velük nem volt gond.
Csontkovácsok Ole Foli, John Boel, Benny Beyens. Három ember, akik nélkülözhetetlenek a Tour de France-on, ám akiknek a neve nem sokat mond az átlagos szurkolónak. A dán Foli csaknem két méter magas csontkovács, aki a CSC kerekeseinek izmait és csontjait gondozza, ő az, aki nélkül Ivan Basso neki sem merne vágni a Tournak. A belga Beyens a sprinter Tom Boonen bizalmi embere, ő volt az, aki "helyre tette" a belga kerékpáros derekát a karlsruhei szakaszon történt bukása után. A szintén dán Boel a német Ullrichot veszi mindennap kezelésbe, és különösen most van sok dolga, hogy a T-Mobile sztárja esik-kel a szakaszokon.