Együtt kampányolt a 2012-es olimpia londoni pályázata mellett Tony Blair brit miniszterelnök és David Beckham, a Real Madrid angol válogatott futballistája. Blair szingapúri tartózkodásának utolsó pillanatait is kihasználja a korteskedésre, mielőtt visszarepül a szigetországba, hogy vendéglátóként részt vegyen a nyolc gazgasági szuperhatalom (G8) csúcstalálkozóján. Közben Jacques Chirac a BBC híradása szerint azt mondta: az egyetlen dolog, amellyel Nagy-Britannia az európai mezőgazdasághoz hozzájárult, a kergemarhakór.
Tony Blair ígéri: ha London nyer, már másnap munkához látnak (fotók: Reuters)
Tony Blair ígéri: ha London nyer, már másnap munkához látnak (fotók: Reuters)
A szavazás menete
• Először a kandidáló városok mutathatják be a pályázatukat egy látványos prezentáció keretében. Magyar idő szerint hajnalli háromkor Párizs kezd, majd másfél órás időközökkel New York, Moszkva, London és végül Madrid következik. A spanyol főváros bemutatója várhatóan 11:15-kor fejeződik be, ezt követi majd a szavazás. • A voksolás úgy zajlik, hogy – hacsak valaki nem szerzi meg a szavazatok több mint ötven százalékát – minden körben kiesik a legkevesebb szavazatot kapott jelölt, míg végül csak két város marad. A győztes a szavazatok többségével szerezheti meg a jogot a 2012-es játékok megrendezésére. • A végeredményt Jacques Rogge, a NOB elnöke jelenti majd be a magyar idő szerint 13:30-kor kezdődő eredményhirdetési ceremónián.
London olimpiai rendezési terveit Blair és Beckham mellett számos jelenlegi és korábbi világhírű sportoló népszerűsíti Szingapúrban. A csapat tagja például Sir Steve Redgrave, Sir Matthew Pinsent, Jonathan Edwards, Colin Jackson, Denise Lewis, valamint a 11-szeres paralimpiai bajnok Tanni Grey Thompson. Beckham mellett feltűnt Sir Bobby Charlton és az angol válogatott jelenlegi svéd szövetségi kapitánya, Sven-Göran Eriksson is.
Érdekesség, hogy David Beckham Londonnak abban a városrészében, az East Enden született, amely a központi területe lenne a 2012-es játékoknak, ha a rendezést a brit főváros nyerné el.
David Beckham a londoni pályázatot népszerűsítő egyik poszter előtt
"Vannak barátaim, akiknek a gyermekei az East Enden nőnek föl - nyilatkozta Beckham Szingapúrban. - Már ők is mondták nekem, hogy a gyerekek számára egészen különleges élmény lenne, ha a 2012-es olimpiát éppen ott rendeznék meg. Hihetetlenül inspirálná őket, ha látnák a világ minden részéről összesereglett sportolókat."
Tony Blair elmondta: Londonban 48 órán belül megkezdődnek a munkák a hét év múlva esedékes játékokra, ha a brit főváros nyeri a holnapi szavazást.
"Mindenki tudja: azért jöttem ide, hogy mindenkit meggyőzzek az elkötelezettségünkről. Egy nappal később már rajtra készen állunk majd" - jelentette ki az Egyesült Királyság kormányfője.
Tony Blair egyetlen szempontból van hátrányban Jacques Chirac francia államfővel szemben: mivel ma haza kell utaznia Angliába, nem lesz lehetősége arra, hogy személyes megbeszéléseket folytasson a NOB-tagokkal. Chirac tervei között ugyanis ez is szerepel.
Mint arról korábban beszámoltunk, Párizs pályázata egyes vélemények szerint veszített népszerűségéből a többiek javára, ezért a hátralévő néhány órában a franciáknak a korábbiaknál sokkal hatásosabban kell képviselniük a saját érdekeiket.
A BBC szerint Chirac azt mondta, Nagy-Britannia csak a kergemarhakórral járult hozzá az európai agrárkultúrához
Közben a BBC internetes oldala azt írja: egyes tudósítások szerint Jacques Chirac érdekes módon bírálta a briteket, megjegyzést tett például az ételeikre.
"Finnország után ez az az ország, ahol a legrosszabb az étel" - idézi a BBC Chiracot, aki másutt kijelentette: az egyetlen olyan dolog, amellyel Nagy-Britannia az európai agrárkultúrához hozzájárult, a kergemarhakór.