Utolsó hetéhez érkezett a 2012-es kampány: a nyári olimpia helyszínéért tán sosem folyt ennyire kiélezett verseny, pontosan azért, mert sosem születtek ilyen hihetetlenül magas színvonalú pályázatok. Nem kizárt, hogy az utolshow, azaz a szingapúri NOB-kongresszuson bemutatott záró műsorszám alapján dől majd el, hogy a négy európai főváros és a világ legismertebb metropoliszának versenyében ki lesz a befutó. Sorozatunkban a július 6-i viadal öt indulóját mutatjuk be, ábécérendben.
A VÁROS: Közkeletű vélekedés szerint New York tipikusan az a hely, amelybe az ember vagy első pillantásra beleszeret, vagy utálja mindhalálig. Néhány sorban bemutatni lehetetlenség a világ egyik legvarázslatosabb megavárosát: a szíve, Manhattan önmagában eladható, és akkor ott vannak a híres-hírhedt városrészek, Queens, Bronx, Brooklyn, Long Island és Staten Island, továbbá az európai fővárosokéival összevethetetlen, mégis világszerte ismert modern nevezetességek. A felhőkarcolók fellegvárába csapódó s az ikertornyokat romba döntő gépek még tán szimpátiát is kelthetnek azon metropolisz iránt, amely sokszínűségével, megannyi nációt és kultúrát felvonultatva Amerika jelképének számít - a város ékével, a Szabadság-szoborral egyetemben.
A FŐNÖK: Dan Doctoroff életének folyása nem igazán függ a kandidálás sikerétől: a pályázatokat vezető urak közül ő a legtehetősebb, számláin dollárszázmilliók pihennek, minthogy befektetési bankárként a Wall Street legsikeresebbjei közé tartozott. Miután degeszre kereste magát, úgy döntött, kipróbálja a politikát (arrafelé ez fordítva van, nem úgy, mint nálunk…): jelenleg New York alpolgármestere, s a pályázat mellett a terrortámadások utáni újjáépítést felügyeli, amiért évi egydolláros, jelképes fizetést vesz fel. Mindazonáltal életcéljának tekinti az olimpia New Yorkba hozatalát: ez az ötlet percekkel azután vetődött fel benne, hogy végignézte az 1994-es futball-világbajnokság olasz-bolgár elődöntőjét. Sportkarrierje nincs: tizenévesen rögbizés közben csúnyán eltört a karja és a kulcscsontja - viszont az iskolapadban pótolt: a Harvardon szerzett diplomájával könynyedén érvényesült a későbbiekben.
AZ ESÉLY: Bennfentesek szerint New York lehet az első körös repülő, sokak szerint ugyanis 12 szavazatnál többet aligha kapar majd össze. A két észak-amerikai téli olimpia mellett a nagy stadion körüli huzavona alighanem végképp betette a kaput. Vagy ha úgy tetszik: alma a Nagy Almának nevezett város olimpiája…
Na, ezt nem fogják soha felépíteni a West Side-on, és emiatt van biztos bukásra ítélve a New York-i pályázat
New York, az New York, avagy egy helybéli megállapítás szerint itt mindennek van ellenzéke, azaz verőfényes nyári napon "az ég kék" kijelentést is többen készek cáfolni. Nem véletlen, hogy a belső csatározások valószínűleg kinyírják az amerikai kandidálást. Alig egy hónappal a szingapúri döntést megelőzően komolyan felvetődött annak a lehetősége, hogy New York vagy önként visszalép, vagy a NOB végrehajtó bizottsága fogja megköszönni a város részvételét, miután a pályázat alfáját és ómegáját jelentő olimpiai stadiont megfúrta a városvezetés.
Háromszázmillió dollár: ennyit kellett volna megszavaznia az illetékes testületnek, ám az - ismervén az olimpiai pályázat ötven százalékot épphogy meghaladó támogatottságát (nyakukon a választások) - úgy döntött, New Yorknak nem ér meg ennyit a palota felépítése. Kétmilliárd dollárba került volna az épületvarázslat, így viszont épp az az elem esett ki a pályázatból, amelyikre az egész épült. Hiperaréna kontra Madison Square Garden
A Sport and Convention Center keresztséget kapó, 75 ezres stadiont a West Side egyik utolsó ronda részén, a folyóparti vasúti pályaudvar helyén kívánták megépíteni, s természetesen a korszellemnek megfelelően "all-round" lett volna: egyetlen éjszaka alatt átalakítható futballpályából fedett koncerthelyszínné, netán óriás kosárcsarnokká, elvégre az elhúzható tetőt, valamint a pálya szintjét úgy tervezték meg, hogy a stadion minden jelenleg ismert multifunkciós testvérénél gyorsabban "öltözhessen" át a kívánt tereppé.
Amiért nyerhetnek + Szimpátia a szeptember 11-i merényletsorozat miatt: az olimpia végképp begyógyítaná a tornyok leomlásával keletkezett súlyos sebeket + A maszek alapon rendezett és emiatt olykor botrányosan kommersz atlantai olimpiával ellentétben az amerikai kormányzat a pályázat mögé állt + A világ leggazdagabb országának leggazdagabb városa ideális helyszín a NOB többségében amerikai fôszponzorainak szemében + Egy csodálatos város várja a játékokat, csodálatos létesítményekkel
Amiért veszíthetnek – Az olimpiai stadion körül kialakult kínos, a pályázat átírását kikényszerítô huzavona aláaknázta a kandidálást – Itt a legalacsonyabb a lakossági támogatottság, csupán 54 százalékos – Azzal, hogy a 2010-es téli olimpiát szintén Észak-Amerikában rendezik meg (Vancouverben), a kontinensnek aligha ítélik oda a két évvel késôbbi nyári játékokat – A manapság divatos Amerika-ellenesség talán a NOB-tagság többségére is jellemzô
Jellemző New Yorkra, hogy az elgondolás leghevesebb ellenzője egy másik olimpiai helyszínnek jelölt legendás, ám maszek alapon működő, azaz profitját féltő létesítmény vezetése volt: a Madison Square Gardené. A közelben fekvő toparéna tulajdonosai vért köptek az NYSCC betűkombináció hallatán (náluk csak futballmérkőzéseket nem lehet rendezni, minden mást igen, 2012-ben a kosármeccseket vitték volna oda). Az MSG-főnökség fizetett tévéreklámokkal igyekezett lejáratni a vállalkozást, mire az SCC mögött álló konzorcium dollárszázezreket felemésztő ellenkampánnyal válaszolt (a reklámspotokban nem kerteltek: "amit az MSG-nél mondanak, az hazugság" - hogy csak az enyhébb változatot idézzük).
A Garden-vezérek opponálása még belefért volna, a városé azonban nem: a pályázónak ugyanis szigorúan dokumentálnia kell az anyagi hátteret, márpedig a szemlebizottság jelentése kérdésesnek jelölte a 300 milliós tételt, amelyről később kiderült, senki sem hajlandó kifizetni. Két hét után aztán gyorsan kipréselték a New York Jets amerikaifutball-gárdájából, hogy a 2009-re épülő stadionjába "engedje be" az olimpiát, azaz mindenki igyekezett optimistán vigyorogni: New York pályázata ismét él. A realisták viszont csak legyintettek: maximum visszahozták a klinikai halál állapotából. ---- Az az érdekes, hogy a Jetsnél már hamarabb megneszelték a veszélyt: eredetileg úgy volt, hogy a húsz éve a városi riválisnál, a Giantsnél albérlősködő együttes is a West Side-on megépülő csodaaréna állandó vendége lesz, ám a városházán zajló szkanderezést látva az együttes tulajai úgy döntöttek, egy szerényebb, 600 milliós arénával is beérik a folyó másik partján, Queensben.
Most ide helyeződne a játékok súlypontja, ami annyiban érdekes, hogy ezáltal megbillen az Olimpiai X-nek nevezett koncepció. Az elképzelések szerint ugyanis a helyszínek X alakban helyezkedtek volna el a városon belül úgy, hogy a találkozási pontban a West Side-on épülő hiperstadion, valamint az olimpiai falu állt volna. Utóbbival kapcsolatban azt ígérik, hogy egyetlen létesítmény sem lenne távolabb tőle 30 kilométernél, ami különösen annak tekintetében bravúr, hogy a létesítményeket szépen szétosztották a híres városrészek között. Manhattanben a Madison Square Garden, valamint az új aréna várná - várta volna - a sportolókat (az atlétikai versenyeknek otthont adó stadion mellett egy óriási, a Hudson-folyó vizére tett megastégen alakítanák ki a bemelegítőpályát…), továbbá a Central Parkban futhatnának a triatlonsok. Brooklynban lenne az uszodaközpont és a strandröplabda, valamint az egyéni küzdősportok otthona, Bronxban a kerékpárversenyek, az öttusa, a lövészet, no és a híres Yankees Stadionban a baseball, Queensben a US Opennek otthont adó Flushing Meadows-i komplexum fogadná a teniszezőket, a folyó egyik ágán lapátolhatnának az evezősök és a kajak-kenusok, s itt, a legelegánsabb negyedben versenyezhetnének az íjászok és a vízilabdázók; Staten Island látná vendégül a lovassportokat és a softballozókat, míg Long Island a röplabdázókat, New Jersey pedig a kézilabdázókat, valamint a legendás Giants-aréna a futballistákat. ---- Az atlantai közlekedési káosz után egy ennyire szétszabdalt észak-amerikai tervezet akár riasztó is lehetne, ám épp az X elrendezés miatt mondják azt a New York-iak: gond nélkül megoldható a szállítás. Az Egyesült Államokról lévén szó szintén az 1996-os tapasztalatok mondatják sokakkal: ha lehet, ne kelljen egy újabb maszek alapon rendezett olimpián még fogpiszkálókban is az aktuális támogató nevében elmélyedni. Az Atlantát beborító kommercializmus nagy visszatartó erő lehet, továbbá az is, hogy a 2010-es téli olimpiát Vancouver rendezi. Noha a nyolcvanas évek óta nem divat, hogy nyolc éven belül ugyanaz a kontinens kapja meg a nyári játékokat, épp az Észak-Amerikában sorra kerülő téli esemény miatt sérül a New York-iak rotációs érvelése, amely így fest: 1984: Amerika, 1988: Ázsia, 1992: Európa, 1996: Amerika, 2000: Ausztrália, 2004: Európa, 2008: Ázsia - és ezután megint Amerikának kellene jönnie, nem Európának. Csakhogy 2002-ben még ott volt Salt Lake City is, ami tovább gyengíti a pozíciókat.
Holott New York multikulturáltságához méltó, nem csupán amerikaiakból álló támogatókat vonultat fel: Muhammad Ali, Janet Evans és Jackie Joyner Kersee - valamint a Párizs mögül heves "árulózásos" kórussal visszaráncigált Lance Armstrong - mellett az ausztrál úszófenomén Ian Thorpe, a Romániából elszármazott tornászlegenda, Nadia Comaneci, valamint a kínaiak olimpiai bajnok műugrója, Gao Min is New York zászlaja mögött vonul. Szingapúrban az állam szenátora, Hillary Clinton is bedobja magát, ám nagyon úgy fest: ez legfeljebb ahhoz lehet elég, hogy ne az első körben szálljanak el az amerikaiak.