Zavaros idénynek futhattak neki legjobb honi kajakosaink és kenusaink. Bár Angyal Zoltán szövetségi kapitány az athéni olimpiát megelőző időszaknál valamelyest nyugodtabb esztendőt képzelt el versenyzőinknek, a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) új versenyrendszere miatt egy kissé összekuszálódtak a szálak.
Viski Erzsébet helyzete sem egyértelmû, nem csak rajta múlik, hogy indul-e egyesben a világversenyeken (Fotó: Mirkó István)
Viski Erzsébet helyzete sem egyértelmû, nem csak rajta múlik, hogy indul-e egyesben a világversenyeken (Fotó: Mirkó István)
A hét végén befejeződött kétfordulós válogatósorozatnak (amelyen tovább növelhették MKB-ranglistapontjaikat a sportolók) köszönhetően egyesben és párosban viszont nagyrészt letisztult a kép, s míg a tavalyi ötkarikás játékok előtt négy számban, addig az idén mindössze egyetlen távon, női K-2 500 méteren rendeznek szétlövést.
„A Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség új versenyrendszere miatt összekuszálódtak a szálak, egyesben és párosban viszont nagyrészt letisztult a kép”
Pedig ha pusztán csak az eredményeket szemléljük, akkor igazán bonyolult lenne rendezni a sorokat, ám a versenyzők rugalmasságának és józan belátásának köszönhetően viszonylag egyszerűen tudta kialakítani a július végi poznani Európa-bajnokságra és az augusztus végi zágrábi világbajnokságra készülő magyar csapat névsorát a kapitány, amelyre kedden a szakmai bizottság, majd csütörtökön a szövetség elnöksége adja áldását.
Hogy kikről van szó? Kezdjük a sort férfi kajakosainkkal, akik között az állandóságot természetesen ezúttal is Vereckei Ákos képviseli. Séra Miklós tanítványa két győzelemmel kvalifikálta magát 500 egyesben, s bár 1000 méteren is kétszer diadalmaskodott, a négyes indulás érdekében (mint tudjuk, ismét összeülhet a Kammerer, Storcz, Vereckei, Horváth összetételű kétszeres olimpiai bajnok csapathajó) ezen a távon lemondott az egyéni indulás lehetőségéről. Helyére a kapitány az athéni olimpián még párosban lapátoló Benkő Zoltánt javasolja, aki mindkét válogatón meggyőző formát nyújtott. A párosok esetében sem lehet szemernyi kétségünk afelől, hogy a legjobb egységek szállnak vízre a világversenyeken, hiszen Kucsera Gábor 500 méteren Kammerer Zoltán oldalán, míg 1000 méteren Kökény Roland társaként dupla elsőséggel vívta ki a részvétel jogát. És hogy ne csak az olimpiai távokról tegyünk említést: 200 méteren egyesben és párosban is két-két győzelmet gyűjtött be Boros Gergely, valamint a Kadler Viktor, Beé István egység, vagyis jogosultságuk megkérdőjelezhetetlen…
A kenusoknál egy kissé bonyolultabbnak tűnt a helyzet, főként azután, hogy a kétszeres olimpiai bajnok Kolonics György az első válogatón megnyert 500 egyes helyett a hét végén Kozmann György oldalán 500 párosban próbálkozott. A második szegedi viadalon 500 méteren az ezer egyesben már kvalifikációt szerző Vajda Attila haladt át elsőként a célvonalon, míg a kenu kettesek küzdelmében a Kozmann, Kolonics duó verte meg az első viadalon győztes Bozsik Attila, Kovács Gergely kettőst. Ekkor úgy hittük, hogy látványos szétlövésekre kerül majd sor, ám a versenyzők már a helyszínen megegyeztek az indulásokban, azaz Kolonics a poznani Eb-n, Vajda a zágrábi vb-n indul 500 egyesben, míg Bozsikék a kontinensviadalon, a Kozmann, Kolonics duó pedig a világbajnokságon lapátolja a páros számot. És hogy a 200 méterről is említést tegyünk: egyesben Kolonics György, míg párosban a Bozsik, Kovács Gergely szállhat majd harcba a világ- és Európa-bajnoki érmekért.
A "csavart" természetesen ezúttal is a hölgyek adják: 500 egyesben az első válogatón Kovács Katalin mögött a második helyen záró, a második felvonást megnyerő Viski Erzsébet abban az esetben rajtolhat, ha az olimpiai bajnok Kovács, Janics duó a pénteki szétlövésen legyőzi az Eb-címvédő Paksy Tímea, Benedek Dalma egységet. Előbbi páros az első válogatón a vízbe borult azok után, hogy Kovács megnyerte az egyes számot, míg a második válogatót fölényesen nyerték meg a Szabó Szilvia, Kozák Danusia, valamint a harmadik helyen végző Paksy, Benedek egység előtt. Ha a szétlövésen Paksyék diadalmaskodnak, akkor ők viszik el a páros számot, Kovács egyesben lapátolhat, míg Viski és Janics a négyeshajóba ülhet be. Bár az 1000 méteres távon az első válogatót Bóta Kinga nyerte meg, a második felvonáson, amelyet fölényesen nyert meg Benedek Dalma, betegsége miatt nem tudott rajthoz állni. Angyal Zoltán ezen a távon Benedek Dalma indulását támogatja, főként azért, mert Bóta nem vállalna egyes szereplést. A hoszszabbik és a legrövidebb párosszámban a Kovács, Janics kettős rajtolhat, míg hétfői információnk szerint 200 egyesben sem rendeznek szétlövést, a kapitány a második válogatót megnyerő Szabó Szilvia indítását szorgalmazza.
És hogy mi a helyzet a négyesekkel? Nos, Angyal Zoltán szövetségi kapitány az egyes és páros teljesítmények alapján állítja össze az egységeket, s noha egy-egy hajóra hat-nyolc potenciális jelölt is akad, a szabályok szerint (ebben a sportágban nincs cserére lehetőség, mint az úszó- vagy atlétikai váltókban) mindössze négy versenyző juthat indulási joghoz