Valami bűzlik, de nagyon. És nem a vizeletminta, mert azt nem tudott produkálni a diszkoszvető Fazekas Róbert és a súlyemelő Kovács Zoltán.
Fazekas Róbert alig néhány óráig örülhetett az olimpiai bajnoki címnek, de nem adja fel, szeretné visszakapni az elvesztett érmét
Fazekas Róbert alig néhány óráig örülhetett az olimpiai bajnoki címnek, de nem adja fel, szeretné visszakapni az elvesztett érmét
A két eset önmagában is kínos, de főleg úgy, ahogyan a Magyar Olimpiai Bizottság vezérkara itt, Athénban tálalja. Habár kedden kora reggel már tisztában voltak vele, hogy szinte biztosan elveszik Fazekastól az olimpiai aranyérmet, a hetvenes évek stílusát követve (amiről nem beszélünk, az nincs) mindent megtettek azért, hogy késleltessék az ügy kirobbanását. Miért?
Az a Mérei László (az atlétaválogatott szövetségi kapitánya), aki kedden órákon át azt mondta a telefonba, hogy semmit sem tud Fazekasról, mert egyszerűen eltűnt, szerdán délben a MOB és az adidas szerződéskötésére rendezett sajtótájékoztatón nyugodt lelkiismerettel közölte, egész nap kapcsolatban állt a diszkoszvetővel, minden lépéséről tudott. De hamarjában kiderült, Molnár Zoltánt, a MOB igazgatóját is mindenről tájékoztatták, csak ő felejtette el ugyanezt a sajtóval megtenni. Miért?
És sok a miért. Fazekassal kapcsolatban is. Mert az egészen hihetetlen, hogy valaki négy éven át edz azért, hogy olimpiai bajnok lehessen, nyer is, erre - bár tisztában van vele, hogy az aranyát kockáztatja - fogja magát, és otthagyja a doppingellenőröket. Pikó Károly, az atlétaválogatott orvosa saját bevallása szerint ilyennel még nem találkozott. Akkor miért?
Az is érthetetlen, hogy Fazekas miért nem harcolt még Athénban az igazáért. Az ember azt gondolná, ha megalázzák, durván bánnak vele, akkor ő akár az Akropoliszra is kiáll másnap reggel, hogy mindenkivel megossza, mi is történt azon az éjszakán az Olimpiai Stadion egyik szobájában. Nem ezt az utat választotta. A telefonját nem vette fel, sőt, este kocsiba vágódott, és meg sem állt Magyarországig. A közlemény, amit kiadott, azt sejteti, abban a hiszemben távozott az ellenőrzésről, hogy minden rendben. Akkor miért mondta azt Pikó Károlynak (az orvos állítása), hogy: "A világ legnagyobb marhája vagyok." És miért nem ment el a meghallgatásra? Miért nem védte meg magát? Az orvos szerint azért, mert nem tud jól angolul…
És miért van az, hogy az olimpiai bajnok kalapácsvető Annus Adrián nem várja meg az aranygépet, hanem kocsiba vágja magát, és hazaautózik. Mi ez a sietség? Korábban az volt a szokás, hogy az érmesek a játékok végén, együtt utaznak haza. Mostanra ez is megváltozott. Mindenki menne már. Miért?
Fazekas remélte, hogy megvizsgálják a nem elegendô mennyiségû mintáját
És miért van az, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság - elvileg - tisztázó beszélgetést tart az újságírókkal, ahol több mint egy óra alatt egyszer sem kerül szóba, hogy előző este Fazekas esete megismétlődött? Miért van az, hogy a beszélgetés utáni fogadáson, a desszert közben közli Molnár Zoltán, hogy a súlyemelő Kovács Zoltán sem adott mintát?
Hogyan fordulhat elő, hogy Schmitt Pál elnök és Aján Tamás főtitkár (ő amúgy a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség elnöke) nem érzi úgy, hogy be kell számolnia Kovács esetéről? Miért kell elkenni azt, amit amúgy sem lehet? Fazekas nem adott mintát. Egy nappal később már nem lehetett Athénban. Nagy a gyanú, Kovács is így fog járni. Szerdán délután már meghallgatták. Ô - Fazekassal ellentétben - elment a tisztázó beszélgetésre. Azzal védte magát, hogy később visszament mintát adni, többször is, de akkor már nem kérték. Más kérdés, hogy amikor kérték, nem adott. A MOB csütörtökön reggel kap értesítést arról, hogy mi lesz Kovács sorsa. Arról is hallgatnak majd egy ideig?
Tény, hogy amióta Jacques Rogge a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, a doppingellenes harc valóban nem csak szólam. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) emberei nem finomkodnak. Vizsgálnak. Minden eszközzel. Sok mindent beszélnek Athénban. A Fazekas-jelentésben is szerepelt, vannak atléták, akik manipulálják a vizsgálatot. Nem Fazekas, mások.
Többfajta módszer létezik. Az egyiknél a fenékbe helyezett ampullában van a tiszta vizelet, amely egy cső segítségével jut el a péniszhez. Csak meg kell nyitni. A másik módszer a műpénisz, amelyben már a verseny előtt benne van a tiszta vizelet, csak egy gombot kell elcsavarni, és már folyik is kifelé…A harmadik manipuláció műtéti beavatkozást igényel, itt már a testbe varrják a vizeletet tartalmazó kis tartályt. Ez öt centiről sem látszik. Az előző kettő viszont feltűnő lehet, ha alaposabban megnézik. A szabályok szerint amúgy a doppingellenőrök nem érhetnek hozzá az atléta péniszéhez. És a fenekébe sem nyúlhatnak fel. Csak nézhetik. Azt viszont közvetlen közelről, mint Athénban a WADA emberei. Úgy pedig nehéz gombot csavarni, ampullát nyitni.
Az NSO ajánlja:
Egy régebbi online interjú a diszkoszvetővel:
A kalapácsvetés újdonsült olimpiai bajnokát kérdezték olvasóink:
Hangsúlyozzuk, mindez nem Fazekasra és Kovácsra vonatkozik. Sok a miért. Napok alatt három magyar került bajba a doppingellenőrzésen. Két súlyemelő, egy atléta. Ebben a görögök mögött a másodikak vagyunk a 202 ország között. Miért?
Schmitt Pál, kék pólóban, kissé fáradt arckifejezéssel, a pulpitus közepén ülve: "Fazekas Róbert elhamarkodott döntést hozott azzal, hogy elment a doppingvizsgálatról, a bajnok akkor bajnok, ha az egész doppingvizsgálatot végigcsinálja. Súlyosan hibázott, elsősorban magának ártott, de szomorúságot okozott azoknak is, akik szurkoltak neki." Aztán kérdés nélkül: "Kérem, Annussal minden stimmel. Megnyerte a kalapácsvetést, szabályosan mintát adott, megvizsgálták, további 48 óráig itt volt. Kedden engedélyt kért az eltávozásra, és reggel autóval a barátaival elhagyta Athént. Nem is értem milyen pletykák terjengenek otthon. Négyszer ellenőrizték, az egyik vizelettel és vérvétellel kombinált volt. Aki az ő eredményét megkérdőjelezi, az nem jó szándékú."
Újságíró: "Korábban beszélgettünk, ön akkor büszkén mondta, amióta elnök, magyar sportoló nem bukott meg az olimpián. Mennyire érzi a saját felelősségét ebben? A becsületes játék, amit szlogenként használ, itt megbukott."
Schmitt: "Téves, hogy két pozitív doppingeset volt. Az egyik sportoló a verseny előtt akadt fenn, Fazekas pedig csak eljárási hibát vétett. Hiszek a mi sportolóinkban. Egyébként a MOB egyetlen tagja sem működött közre doppingolásban."
Mérei László, a pulpitus előtt, válogatott melegítőben, kicsit meggyötörten: "Kedden reggel találkoztam Fazekassal, átbeszéltük a helyzetét, aztán azt mondta, kimegy a városba. Vártuk, hogy milyen döntést hoznak a délutáni összejövetelen. Ô is várta, hogy ha kedvező döntést kap, felállhasson a dobogóra. Megtudtuk a döntést, el kellett hagynia a falut. Elhagyta, autóval, a baráti körével, komoly fanklubja van." Újságíró: "Fazekasnak meg kellett volna jelennie a vizsgálaton?" Mérei: "Az egyik információban benne volt, hogy a versenyző jelenjen meg." Újságíró: "Akkor miért nem ment el?" Mérei: "Ebben a metódusban nem vagyunk eléggé jártasak." Újságíró: "Annus után is mehetnek a doppingellenőrök? Mérei: "A címét és telefonszámát Annusnak is megadtuk."
Azóta kiderült: Annus éppen valahol Bulgáriában (!) autózik hazafelé, a NOB akár ott is elérheti. Akármilyen szándékkal is ellenőriznék ismét, egy biztos: napokon belül ötödször tennék…
Aján Tamás, öltönyben, nyakkendőben, látszólag nyugodtan, az asztal bal oldalán ülve: "A felkészülés során három alkalommal tartottunk tájékoztatást orvosoknak, edzőknek. Minden versenyző tudatában volt annak, hogy ilyen kemény vizsgálat sohasem volt korábban. Megtörtént a koppenhágai egyezmény aláírása, létrehozták a WADA-t, és be akarják tölteni azt a szerepet, amit rájuk bíztak. Nagyon kemény az ellenőrzés. Egy versenyző tíz perc után komoly sérülés miatt kiesett, három WADA-ellenőr körülvette, senki hozzá nem érhetett (később kiderült, ő Kovács Zoltán… - a szerk.). Nagyon kemény, ha ez megmarad, keményíteni fogják, rendet akar tenni a világ." ---- A diszkoszvetés olimpiai aranyérmétől a doppingvizsgálatról való idő előtti távozás miatt kedden megfosztott Fazekas Róbert másfél napos hallgatás után a nyugat.hu internetes oldalon írt először az utóbbi két nap eseményeiről: "Először is szeretném megköszönni azt, hogy a hozzám eljutott információk szerint a magyar közvélemény egy emberként kiáll mellettem, és maximális támogatásáról biztosít. Külön köszönöm. Az engem ért méltánytalanságról először egy szombathelyi sajtótájékoztatón szerettem volna beszélni, ám a rengeteg kósza hír és információ miatt úgy döntöttem, nem várok, és a nyilvánosság elé tárom gondolataimat. A diszkoszvetés döntője után valóban nem sikerült a szabályban előírt mennyiségű vizeletet produkálni, ugyanakkor a WADA helyszínen tartózkodó ellenőre az általam leadott mennyiségű vizeletet lezárta, és szabályos körülmények között tárolta. Ekkor úgy gondoltam, hogy a minta megvizsgálása után nem veszik el az olimpiai aranyérmemet. A Magyarországon megjelentekkel ellentétben nem próbáltam csalni. Aki egy kicsit is ismeri a doppingvizsgálatok menetét, az tudja, ez lehetetlen. Csalás vagy annak kísérlete nem szerepel a vizsgálat jegyzőkönyvében. Mint ahogy nem szerepelt az eddigi több száz doppingvizsgálatom jegyzőkönyvében sem. Alaptalan minden, erre utaló vádaskodás, ezek részei annak az akciónak, amelynek végén annak ellenére zártak ki, hogy vizeletem vizsgálata során negatív eredmény született. Azt hiszem, ilyen még soha, egyetlen sportágban sem fordult elő. Természetesen élek fellebbezési jogommal, nem fogadom el a döntést. Az IAAF főtitkára, Gyulai István támogatásáról biztosított, és segít a szükséges lépések megtételében. Biztos vagyok benne, hogy a fellebbezés után korrekt döntés születik, és az olimpiai aranyérem visszakerül ahhoz, aki valóban megnyerte ezt a versenyszámot. A hírekkel ellentétben klubtársammal, Annus Adriánnal nem menekülünk, a távozásra engedélyt kértünk és kaptunk. Úton vagyunk hazafelé. Csütörtökön 14 órakor a szombathelyi városháza házasságkötő termében sajtótájékoztatót tartok, ahova minden érdeklődőt várok. A jövőmmel kapcsolatban még nem hoztam döntést, de komolyan gondolkodom azon, hogy mit tegyek. Jelenleg úgy érzem, nem sok értelme van annak, hogy ilyen körülmények között sportpályafutásomat folytassam." ---- A mennyből a pokolba. Hétfőn este Szombathely lakossága még egy emberként ünnepelte Fazekas Róbert olimpiai bajnoki címét, kedden azonban már a teljes letargia lett úrrá a polgárokon. És ez esetben nem csak azokról van szó, akik amúgy is figyelemmel kísérik a sportvilág történéseit. Kedd este óta a szombathelyi tereken, utcákon, munkahelyeken, otthonokban szinte másról sem beszélnek az emberek, mint arról a csúfságról, ami a Haladás VSE kitűnő diszkoszvetőjével megesett. A babakocsijukat tologató kismamák éppen úgy a NOB fura urainak döntését tárgyalják ki egymás között, mint a profi szurkolók. Ezek után aztán cseppet sem hatott a meglepetés erejével, hogy Pintér István (egyszerű "mezei" atlétabarát) fejéből kipattant a szikra: rendezni kellene egy csöndes szimpátiatüntetést Fazekas Robi mellett. Az ideát tettek követték: beindult a riadólánc, telefonok jöttek-mentek, és hipp-hopp, szerdán délben jó száztagú tömeg gyűlt össze Szombathely főterén. A megjelentek csendben beszélgettek a történésekről, avagy éppenséggel az országos és a helyi média képviselőinek kérdéseire válaszoltak. A városi sportbizottság több prominens tagja pedig úgy nyilatkozott, hogy számukra Fazekas Róbert éppen úgy olimpiai bajnok marad, mint Annus Adrián. Mindenesetre Fazekas Róbert mai sajtótájékoztatóján megjelenik Ipkovich György polgármester is, aki információink szerint nem feledkezett meg ígéretéről, és az olimpiai bajnok(ok) tiszteletére rövidnadrágban, fél lábon fogja körülugrálni a város főterét. Az ugrálás biztos, ám az időpont még kérdéses, mivel lehet, hogy ilyen körülmények közepette ma nem lesz kedve ugrándozni a megyeszékhely első emberének. ---- A dpa német hírügynökség jelentése szerint Lars Riedel úgy nyilatkozott Fazekas Róbert doppingügye kapcsán, hogy neki egy magyar diszkoszvető adott tippet a szám legjobb magyar versenyzőjének "csalásait" illetően, ő pedig továbbította az információt hazája atlétikai szövetségének. Majd elmondása szerint a németek a Nemzetközi Atlétikai Szövetséget is tájékoztatták erről. Mint a szám olimpiai és ötszörös világbajnoka állította: erre 2003. július 19-én, a cuxhaveni versenyen került sor. Szerkesztőségünk utánajárt, melyik magyar diszkoszvető járt a kérdéses időpontban a németországi versenyen. Nos, Varga Rolandról van szó. Az UTE versenyzője megdöbbent Riedel nyilatkozatán. "Sohasem tennék ilyet. Most rettenetesen le vagyok sújtva Robi tragédiája miatt. Velem ugyan még nem bántak ilyen durván egyetlen doppingellenőrzés során sem, de ez szörnyű lehetett, emberileg megalázó. Bízom benne, hogy tisztázni tudja magát, hiszen a leadott minta az ő igazát bizonyítja. Riedelt viszont rágalmazásért akár be is perelhetném. Nem is értem, hogyan mondhatott ilyet…" ---- - Mi történt aznap este? - Elkísértem Fazekas Róbertet a doppingellenőrzésre - mondja Pikó Károly, az atlétaválogatott orvosa. - Jelentkezett a vizsgálatra, bement, a mintavételi helyre én már nem tehetem be a lábam, és megpróbált vizeletet adni. Hét alkalommal néztek bele a végbelébe, hét alkalommal hajoltak öt centiméter közelségbe hozzá úgy, hogy közben meztelenül, szétterpesztett lábakkal kellett állnia. Azt mondta nekem, ilyen megalázó körülmények között nem tud mintát adni. - Valamennyit azért adott, pontosan huszonöt millilitert. Azt mikor adta? Az elején? - Azt hiszem, a második vagy harmadik alkalommal. - Tehát hétszer jelezte, hogy pisilne? - Igen, de nem sikerült neki. Már sajnálom, hogy nem vetettük bele a jegyzőkönyvbe, de az ellenőrök sokszor összesúgtak, nevetgéltek, volt, hogy csak egy nézte, ahogyan próbálkozik, aztán behívta a másik kettőt. És ez így ment négy és fél órán keresztül. - Bár a jegyzőkönyvbe nem került bele, a meghallgatáson az ellenőrzést végző orvosok elmondták, Fazekas gyanúsan viselkedett, furcsán állt és - elnézést a kifejezésért - állandóan az egyik heréjét akarta megfogni. - Én is ott voltam a meghallgatáson, hallottam. Viszont a jelentésbe az bekerült, hogy semmi külső eszközt nem találtak, nem bizonyosodott be számukra, hogy Robi idegen vizeletet akarna adni. - Mennyi folyadékot ivott a vizsgálat alatt? - Vagy öt litert, de nem ment neki, akut pszichotikus állapotba került. - Ez mit jelent? - Ilyen körülmények között nem tudott vizeletet produláni. - A huszonöt milliliter hihetetlenül kevés. Mennyit kellett volna adnia? - Hetvenöt millilitert, tehát majdnem egy decit. - És mi történt négy és fél óra elteltével? - Azt mondta, kikészült, nem csinálja tovább. Akkor elővettem a szabálykönyvet, és felhívtam a figyelmét, hogy tudja-e, mit vállal ezzel. De nemcsak én, az ellenőrök is közölték, ha elmegy, visszaveszik a bajnoki címét. - Erre mit mondott? - Hogy jó, menjünk át az olimpiai falu kórházába, és ott ad mintát. De amikor megtudta, hogy ezek az ellenőrök jönnek velünk az autóban, akkor betelt nála a pohár. - Bárcsak betelt volna… És ön engedte, hogy elhagyja a helyiséget? - Mit tehettem volna? - Például még ott felhívhatta volna a magyar csapat egyik vezetőjét. - Megtettem, de akit hívtam, ki volt kapcsolva. - Kit hívott? - Molnár Zoltán csapatvezetőt. - És mi történt aztán? - Visszamentünk az olimpai faluba. Aztán vártuk, hogy mi lesz az eset következménye. - Ha Fazekas valóban képtelen volt pisilni, akkor miért nem ment el másnap a meghallgatásra? Miért nem védte meg az igazát? - Nem jött el, tudja, Robi elég gyengén beszél angolul. ---- Ismét árnyék vetült a magyar súlyemelésre az athéni olimpián. A diszkoszvető Fazekas Róberthez hasonlóan Kovács Zoltán is vétett a dopping-ellenőrzési szabályok ellen, ami automatikusan találgatásokra ad okot. Történt, hogy a BKV Előre emelője könyöksérülés miatt egy (sikertelen) szakításgyakorlat után befejezte a keddi versenyt, csomagolt, majd három doppingellenőr rögtön elragadta. "Kovács Zoli három és fél órán keresztül ült a doppingellenőrző helyiségben, részleges szalagszakadással a könyökében - mesélte Dolovai Tamás, a Magyar Súlyemelő-szövetség elnöke. - Miután nem tudott mintát produkálni, a fájdalmai pedig erősödtek, elfogyott a türelme, és elhagyta a helyiséget. Előtte aláírta azt a jegyzőkönyvet, amelyben ezt feltüntették. Így is alig akarták elengedni, aztán bement a falukórházba, ahol rendbe tették a kezét, és szerdán reggel nyolc órára visszahívták. Ô ott volt, de nem csináltak vele semmit, hanem újabb időpontot, tizenegy órát mondtak neki. Kovács Zoli ismét megjelent, de megint nem vettek mintát tőle." Ezek után a NOB illetékesei megtárgyalták Kovács ügyét, a találkozón jelen volt Mezőfi Miklós, a válogatott orvosa, Dolovai Tamás, Nagy Zsigmond a MOB részéről és maga az érintett. A vád: a versenyző nem vetette alá magát az ellenőrző vizsgálatnak. A magyar delegáció képviselői védekezésként elmondták, a versenyző szerdán háromszor is jelentkezett vizsgálatra, hogy pótolja mulasztását, amit azonban nem fogadtak el. A NOB rendkívüli fegyelmi bizottsága, amelyet Szergej Bubka, Thomas Bach, valamint Stefan Oswald alkot, csütörtök reggelre hozza meg döntését.