A mérce most is magasan van

Vágólapra másolva!
2004.08.25. 21:21
Címkék
És akkor ott vannak még az öttusázók& - hangzik el rendre az olimpiák előtti esélylatolgatáskor. Igen, ezt mondhatjuk most is, az athéni játékok hajrájában, hogy ott vannak még az öttusázók.Az összetett sportág képviselői nem véletlenül tartoznak mindig a reménységek közé, és okkal kapta az öttusa is a "magyar sikersport" elnevezést. Elég csak arra emlékezni, hogy 1952 óta, amikor is versenyzőink először szerepeltek az ötkarikás játékokon, csupán egyetlenegyszer, 1956-ban tértek haza érem nélkül.
A sydneyi aranyérmes orosz Szvatkovszkij (5) Athénban már nem állhat Balogh Gábor útjába (fotó: Danis Barna)
A sydneyi aranyérmes orosz Szvatkovszkij (5) Athénban már nem állhat Balogh Gábor útjába (fotó: Danis Barna)
A sydneyi aranyérmes orosz Szvatkovszkij (5) Athénban már nem állhat Balogh Gábor útjába (fotó: Danis Barna)
A sydneyi aranyérmes orosz Szvatkovszkij (5) Athénban már nem állhat Balogh Gábor útjába (fotó: Danis Barna)
A sydneyi aranyérmes orosz Szvatkovszkij (5) Athénban már nem állhat Balogh Gábor útjába (fotó: Danis Barna)
A sydneyi aranyérmes orosz Szvatkovszkij (5) Athénban már nem állhat Balogh Gábor útjába (fotó: Danis Barna)
A sportág szabályai időközben sokat változtak, de legjobbjainkon nem fogott ki sem az ötnapos, sem az egynapos verseny, így is, úgy is dobogóra tudtak állni. Az elődök tehát magasra tették a mércét, de az utódok számtalan világversenyen bizonyították már, hogy nem ismernek lehetetlent.
Szóval, Athénban csütörtökön színre lépnek a férfiak, pénteken pedig a nők. A legutóbbi, sydneyi olimpiához képest változás, hogy ezúttal nagyobb lesz a mezőny, 32-32 versenyző - országonként legfeljebb kettő-kettő - áll majd rajthoz kora délelőtt, hogy estére már el is dőljön: azon a napon ki volt a legjobb.
Mivel az öttusában szinte lehetetlen jósolni, hiszen nem elég egy sportágban jónak lenni, mind az ötben maradandót kell alkotni, maradjunk annyiban: mind a négy versenyzőnk, a Sydneyben már szereplő Balogh Gábor és Vörös Zsuzsanna, valamint az újonc Kállai Ákos és Füri Csilla is az élmezőnyben zárhat.
Hogy miért? Baloghról elég csak annyit mondani, hogy négy éve ezüstöt nyert, kétszeres egyéni világbajnok, és az idén kilábalt a gödörből, újból versenyt tudott nyerni. Kállai erre az esztendőre ért be: a csapatban és váltóban elért sikerek után végre egyéniben is kijött neki a lépés, nem teljesen egészségesen hatodik lett a vb-n. Vörös az utóbbi három vb-n mindig a dobogón állt, májusban megszerezte harmadik egyéni vb-aranyát. Füri az igen erős, kínai Világkupán szerzett ezüstérmével lett olimpiai résztvevő, vagyis képes a kiugró eredményre. Csak a lövészete sikerüljön önmagához képest jól.

Az NSO ajánlja:



Az adatlapja
Öttusa az olimpián

Magyar indulók





Az olimpia teljes programja
"Bár a vártnál később, de megszereztük a lehetséges indulói helyeket - utalt vissza az Athénba vezető útra Pálvölgyi Miklós, a férfiak szövetségi kapitánya. - Igen zsúfolt idény van a versenyzők mögött, hiszen az év elején még zajlottak a kvalifikáló viadalok, melyek sorát a májusi világbajnokság zárta. A vébé után csupán egy hét maradt a pihenésre, és máris nekivágtunk az olimpiai felkészülésnek. A bükfürdői ráhangoló egy hét után öt hetet töltöttünk Tatán, ahol végig velünk volt a tartalék Horváth Viktor, és nemcsak a juniorok, hanem a vívók is segítették az edzéseket. Szerencsére senki sem sérült meg, zavartalanul folyt a munka. Kállai Ákos első olimpiáján szerepel, és nagy becsvággyal készült, látszik, hogy bizonyítani szeretne. A sydneyi ezüstérmes Balogh Gábor jól tűrte az edzőtáborozást, ami neki két héttel tovább tartott, hiszen önként vállalt két hetet a vívókkal is. Lelkiállapota egyszer-kétszer hullámzott ugyan, de ő profi versenyző, tudja, mit kell csinálnia az eredményért. Az olimpia helyszínei egyébként nem teljesen ismeretlenek a számunkra, ott edzünk, ahol decemberben a Világkupa-döntő alkalmával versenyeztünk, sőt, az úszás, a lovaglás és a futás "terepe" ugyanaz. Az olasz lovakat már egy ideje Athénban készítik fel, úgyhogy nekik sem lesz szokatlan a feladat. Hogy mivel lennék elégedett? Mint minden versenyen, ezúttal is éremért indulunk harcba."

A "női szakasz", vagyis Vörös Zsuzsanna, Füri Csilla és a tartalék Szatmári Adrienn a világbajnokság után még egy versenyt teljesített: a nagy vetélytárs briteknél szerepeltek a lányok. Háromszoros egyéni világbajnokunk, Vörös ott is folytatta idei menetelését, ezen a viadalon is dobogóra állt.
"Nagyon hasznos volt az angliai verseny, Zsuzsának és Csillának, valamint Adrienn-nek is összeállt az öt szám, vagyis kellemes élményekkel kezdtük a közvetlen olimpiai felkészülést - mondja Kulcsár Antal női szövetségi kapitány. - Tatán öt hetet töltöttünk, és bár ez az időszak nem mondható rövidnek, mégis remek hangulatú, feszültségmentes volt, egyáltalán nem volt "lágerjellege". Az, hogy a vívókkal is együtt edzhettünk, biztos kamatozni fog a jövőben. Külön köszönetet kell mondanom az edzőtábor minden munkatársának, mert mindenben a partnereink voltak, remek hátteret biztosítottak, és higgye el, ez is hozzátartozik a nyugodt felkészüléshez. Gyorsan lekopogom, sérülés vagy betegség nem zavarta a munkát, így bizakodva várom az olimpiát. Mivel mi csak a végén szereplünk, az első hét eseményeit még itthon követtük és szurkoltuk végig, vagyis a távolból kezdtünk ráhangolódni az olimpiai hangulatra. Akkor leszek elégedett, ha mindkét lány képes lesz arra, hogy a legjobb számaikat rakják össze. De hogy ez mire lesz elég…? ---- Az öttusaversenyeket megelőző legfontosabb esemény a lóbemutató. A szakvezetők és az edzők feltérképezhetik a "mezőnyt", és a versenyzők ekkor ismerkedhetnek meg negyedik számbéli társaikkal. Az athéni olimpián olasz lovak szerepelnek majd, és a lóbemutatóról a következőket mondta Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány: - A szabály előírja, hogy közel azonos képességű lovakat kell kiállítaniuk a rendezőknek, és ennek a görögök a bemutató alapján megfelelnek. Kirívóan gyenge ló nem volt, legfeljebb nehezen lovagolható. Négy vagy öt hibátlan "produkciót" láthattunk, a többi ló egy-két akadályveréssel teljesítette a feladatot. Persze, ebből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, mert a bemutatón a lovak olasz lovasokkal mentek, a versenyzők azonban ismeretlenek lesznek a számukra. ---- Augusztus 26., csütörtök
17.20: férfi egyéni
Augusztus 27., péntek
17.20: női egyéni
(Az időpontok magyar idő szerint értendők.)

NEKIK SZURKOLHATUNK

BALOGH Gábor (férfi egyéni, BHSE): a sydneyi olimpia ezüstérmese, kétszeres egyéni világbajnok - éremre mindenképpen esélyes, de ha jó napot fog ki, az az érem a legfényesebb lesz.

KÁLLAI Ákos (férfi egyéni, BHSE): csapatban és váltóban világbajnok, egyéniben most kezd "beérni", ezt jelzi idei szereplése is. Jó technikai számokkal, amelyek az erősségei, meglepetésre is képes lehet.

FÜRI Csilla (női egyéni, BHSE): csapatban volt már világ- és Európa-bajnok, egyéniben a legjobb helyezése Eb-4. A fizikai számokban nagyon jó, és ha a nyitó lövészetben helytáll, ott lehet az élmezőnyben.

VÖRÖS Zsuzsanna (női egyéni, Alba Volán): háromszoros egyéni világbajnok, a jelenlegi női mezőny legeredményesebbje. Éremre esélyes, ha mind az öt számban hozza magát, a dobogó tetejére állhat.

A CÍMVÉDŐK
Férfi egyéni: Szvatkovszkij (orosz)
Női egyéni: Cook (brit)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik