Kilenc nap telt el ugyanis a férfi selejtezőverseny és az ugrás hétfő esti döntője között, valljuk meg, nagy idő ez, amelybe az edzések mellett sok minden belefér: izgalmak, nyomasztó gondolatok, százszor, ezerszer előre lepörgetett mozdulatok. Gál Róbert kivárta ezt a kilenc napot ("már nagyon szeretnék túllenni rajta" - mondta még a verseny előtti estén), majd összepakolta kis táskáját, és elindult a Fedett Olimpiai Csarnokba, amelyben - ezt ő is tudta - élete eddigi legfontosabb versenye várt rá.
Ugrásfinálé - sztárokkal…
Például a sydneyi ezüstérmes orosz Alekszej Bondarenkóval ("mostanában sokat bizonytalankodik" - állítja róla Gál), a világbajnoki címvédő kínai Li Hsziao-penggel ("ő egészen más szintet képvisel"), a 2001-es genti vb aranyérmesével, a román Marian Dragulescuval ("ritkán ront"), no és az olimpiai címvédővel, a spanyol Gervasio Deferrel ("jó formában tért vissza").
Persze Gál sem akárki, a tavalyi anaheimi világbajnokságon a negyedik helyet szerezte meg ezen a szeren - sokat szépítve a magyar csapat meglehetősen csúfos szereplésén -, ám érzi ő is: egy hasonló eredmény, netán az athéni dobogó hatalmas bravúr lenne a részéről.
Aztán a nyitány: ahogyan Gál jósolta, Bondarenko bizonytalan, kétszer ront, és sajnos mentővel kell elvinni. És jön Robi. Másodikként szólítják, ami ugyebár nem túl kedvező, a bírók ilyenkor még nem szórják csak úgy a magas pontszámokat. Ám Gál két szép gyakorlata (az elsőből egytized levonást kap egy kis ellépésért) akár arra is késztethetné őket, hogy erősebben megnyomják azt a bizonyos ceruzát. A pontozók azonban - akárcsak a selejtező során - közepesnek mondható 9.537-es összpontszámot adnak gyakorlataira. Láthatóan nem szomorú, mosolyog, hiszen amiért jött, teljesítette. Aztán Bondarenkóhoz hasonlóan a "más szintet képviselő" világbajnok kínai is hibázik, így biztossá válik: Gál a legrosszabb esetben a hatodik, azaz pontszerző helyen zár. A verseny végére marad is a hatodik hely, hiszen a spanyol Deferr (megvédte címét), a lett Sapronenko, a román Dragulescu, a kanadai Shewfelt és a bolgár Janev is megelőzi őt. Ám a többiek rontásokkal teli versengését látva, megkockáztatható az is, hogy Gálnak járt volna az anaheimi világbajnokságon megszerzett negyedik hely.
Ô azonban nem csalódott. "Kárhoztatott a korai szólítás, ráadásul az első ugrás végén kiléptem, amiért egy tizedet elvettek tőlem, no és nekem voltak a legalacsonyabbak a kiinduló pontszámaim is. Az ugrásaimat szépen megcsináltam, talán ha egy-két hellyel előrébb végezhettem volna, de megvallom őszintén, hihetetlenül örülök ennek a hatodik helynek is. Biztos vagyok benne, hogy lesz még ebből dobogó is" - mondta a döntőt követően Gál.
És akkor a többi szerről távirati stílusban: a férfiaknál korláton az ukrán Valerij Goncsarov győzött, míg a nőknél a román Catalina Ponor gerenda-talaj duplájával zárultak az athéni olimpiai küzdelmek. A férfiak nyújtóversenye lapzártánk után ért véget. ---- Igazán járt volna Robinak az a negyedik hely
Marian Dragulescu második rontott ugrását, no és Kyle Shewfelt gyengécske produkcióját látva úgy érzem, Gál Robinak járt volna a negyedik hely. Sajnos a pontozók, mint az olimpia küzdelmek során jó néhányszor, megint kritikán alul ténykedtek, ami a mi tornászunkat sújtotta. És ezt nem lehet csak arra fogni, hogy nem volt mögötte csapat, hiszen amikor én nyertem Sydneyben, akkor sem volt jelentősebb a magyar küldöttség, férfi vonalon még Supola Zoltán indult el a versenyen. A mostani esettel párhuzamban elég ha csak a gyűrűn győztes Dimosztenisz Tambakosz esetét említem, amelyből kiderül, ha ő nem is, a görög sportdiplomácia tökéletesen felkészült erre az olimpiára. Gál Robinak tiszta lehet a lelkiismerete, két kiváló ugrással zárta az athéni játékokat.
Csollány Szilveszter (olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász) ---- Úgy tűnik, az athéni a nagy óvások olimpiája. A szerdöntők első napi küzdelmei után a bolgár tornászküldöttség hivatalos óvást jelentett be a nemzetközi szövetségnél (FIG) amiatt, hogy Jovcsev csak ezüstéremmel zárt a gyűrűn. A tiltakozók szerint a bírák nem értékelték korrekt módon versenyzőjük teljesítményét, aki mindössze 12 ezreddel kapott kevesebb pontot a hazai közönség előtt szereplő, amúgy anyagerősségben gyengébb produkciót bemutató Tambakosznál. Újabb fejezetéhez érkezett a dél-koreai tilatkozás is. Miután a FIG nem változtatta meg a férfi egyéni összetett verseny végeredményét, a dél-koreai küldöttség a nemzetközi sportdöntőbírósághoz fordul. Az ázsiaiak azt kifogásolják, hogy a szerdai viadalon a bronzérmes Jang Te Jungnak a szabályok figyelmen kívül hagyásával alacsony pontszámokat adtak. A FIG egyébként elismerte a tévedéseket, s három pontozót el is tiltott, de a végeredményt nem módosította.
EredményekFérfi ugrás1. Deferr spanyol
2. Sapronenko lett
3. Dragulescu román
Férfi korlát1. Goncsarov ukrán
2. Tomita japán
3. Li Hsziao-peng kínai
Női gerenda1. Ponor román
2. Patterson amerikai
3. Eremia román
Női talaj1. Ponor román
2. Sofronie román
3. Moreno spanyol