Már minden variációt "kipróbáltunk".A fegyvernem első olimpiájára, Atlantába toronymagas esélyesként utazott a magyar női párbajtőr-válogatott. Mert ugyebár 1989-től 1996-ig rendeztek hét világbajnokságot, s ebből a lányok ötöt megnyertek, kétszer pedig a dobogó második fokán álltak. Mi ez, ha nem tuti arany az olimpián?Az eredmény azóta ismert: nemhogy aranyérem, még érem sem került a mieink nyakába.
Nagy Tímea (felül) az egyéni verseny után gyengén vívott csapatban, Mincza Ildikó (nagy képünkön) pedig hiába tett meg mindent a kanadaiak elleni negyeddöntôben
Nagy Tímea (felül) az egyéni verseny után gyengén vívott csapatban, Mincza Ildikó (nagy képünkön) pedig hiába tett meg mindent a kanadaiak elleni negyeddöntôben
Némi vigaszt jelentett Szalay Gyöngyi egyéni bronzérme. Persze, az élet Atlanta után sem állt meg. Megint jöttek a világbajnokságok, a magyar mérleg két aranyérem és egy negyedik hely. De ami a lényeg: Sydneybe világbajnokként utazott válogatottunk. És immár ötkarikás rutinnal. Mert ha fájó szívvel is, de a szurkolók tudomásul vették, illetve azzal magyarázták az atlantai szereplést, hogy az olimpia teljesen más verseny, meg kell szokni a légkörét. Szóval, a lányok Atlantában "belekóstolhattak" az ötkarikás légkörbe, Sydneyben majd aranyra váltják az esélyt. Az eredmény azóta ismert: nemhogy aranyérem, még érem sem került a mieink nyakába. Némi vigaszt jelentett Nagy Tímea egyéni győzelme. Az élet megint ment tovább, a két olimpia közti világbajnokságok mérlege egy arany- (2002) és két bronzérem (2001, 2003). Athénba tehát nem világbajnokként utazott a csapat, de most azért "állt a zászló", mert a lányok még tapasztaltabbak, vélhetően ez az utolsó olimpiájuk, tehát méginkább akarják majd a sikert. No és mivel most nem biztos befutók, ez a teher nem nyomja úgy a vállukat, mint korábban, tehát kevésbé esélyesen befuthatnak. Az eredmény sajnos ismert: még a legjobb négy közé sem jutott a magyar női párbajtőrcsapat az athéni olimpián, miután a pénteki negyeddöntőben hallatlanul izgalmas mérkőzésen, a ráadás egy percben kikapott az esélytelenebb kanadaiaktól. Igen, nem elírás, a kanadaitól! A Hormay Adrien, Mincza-Nébald Ildikó, és az egyéniben immár kétszeres olimpiai aranyérmes Nagy Tímea alkotta csapat számára nehezen indult a mérkőzés, mert technikai gondok adódtak a páston. Szerelés után végre elkezdődött az összecsapás, és az első asszót Mincza 3:1-re megnyerte. A következő három percben Hormay ellenfele egyenlített, de végül a magyaroknál volt az előny (5:4). Következett Nagy Tímea, és 4:1-re kikapott Leprohontól, így az első kör végén a juharlevelesek vezettek 8:6-ra. A Hormay-Kavelaars csatában három együttes találat is született, a különbség pedig megmaradt (10:12). Leprohon Nagy után eleinte Minczát is meglepte, általában türelmesen várt, s amikor jött a magyar, közbeszúrt. A párharc végén viszont Mincza jól támadott, és sorozatban négy találatot elérve egyenlített (18:18)!
Szabó Bence inkább nem jósol a folytatásra… (Fotó: Farkas József)
Nagy és MacKay kivárásra játszott, az első tus két perc elteltével esett, további értékelhető esemény pedig már nem is történt. A mérkőzés kétharmadánál Kanada 19:18-ra vezetett. Az utolsó kört Hormay és Leprohon nyitotta, utóbbi megint "mumusnak" bizonyult, ugyanis növelte a különbséget: 26:24 a vetélytárs javára. Nagy utolsó ellenfele Kavelaars volt. Olimpiai bajnokunk kezdetben úgy vívott, mint az egyéni küzdelmek során, egyenlített, a végén azonban a kanadai remekelt, és ismét két tus volt az előny oda. Ez azt jelentette, hogy a befejező embernek, Minczának MacKay ellen 27:29-ről kellett fordítania. Az izgalmakat lehetetlen ecsetelni! Mincza előbb tisztán talált, majd őt érte találat, és jött két együttes. Aztán 30:33-ra, majd 30:34-re módosult az állás. Úgy tűnt, elszállt minden remény, de Mincza nem így gondolta, megfogadta az edzői utasítás. Feljött 34:32-re, de aztán MacKay megint eltalálta őt. Együttes tusokat követően a magyar vívó pillanatai következtek (36:37), és 24 másodperccel a vége előtt egyenlő (37:37) lett az állás. A ráadás egy percben Mincza volt a kedvezményezett, azaz ha nem esik tiszta találat, a magyar válogatott lép tovább - de 14 másodperc elteltével MacKay egylámpás tust ért el, ezzel csapatát az elődöntőbe, a mieinket pedig az 5-8. helyért zajló ágra küldte. A folytatásban Nagy Tímea helyén Tóth Hajnalka szerepelt, és jól mozgott a páston. A dél-koreaiak elleni siker után jöhetett Kína - az ötödik helyért. És megint csak a hosszabbítás döntött - de most a javunkra. Az utolsóként pástra lépő Hormay a nagy harcos Sen Vej-vejjel került össze, aki szenzációsan hajrázott, ledolgozta a négytalálatnyi különbséget, és két másodperccel a vége előtt kiegyenlített. Végül ő lett a kedvezményezett, Hormay azonban szép lábszúrással eldöntötte a helyosztót. Legalább ez megvan! Milyen a világ! Két, egymást követő olimpián negyedik volt a magyar női párbajtőr-válogatott, most meg örülhetünk (örülhetünk?) az ötödik helynek.
Női párbajtőrcsapat 1. Oroszország 2. Németország 3. Franciaország