Fantasztikus! Elképesztő! Hihetetlen! Fazekas Róbert 71.70 méterre javította a diszkoszvetés országos csúcsát Szombathelyen a MAL-kupán! Hetven méteren felül dobni ez minden diszkoszvető álma. Fazekasnak vasárnap sikerült, mit sikerült! A magyar az örökranglista negyedik helyére került, s ha hozzátesszük, hogy volt egy kilépett 73 méteres kísérlete is&
Pedig nem is indult sokat sejtetően a verseny. Illetve, dehogynem. A bemelegítésnél Fazekas már túldobta a 69 métert, ám utána 62.82 méterrel kezdett. És jött egy még rosszabb kísérlet. Mi történt vele? Feszélyezi a hazai közönség? Az, hogy szülei és barátai előtt versenyez? Máté Gábor (65.33) és Varga Roland (64.22) is előtte állt, és amikor harmadszor a dobókörbe lépett, a közönség nagy része Ajkler Zitára figyelt. Távolugrónknak szólt a taps, őt biztatták a nézők, amikor… a pálya másik felén kitört az üdvrivalgás. Épp csak odakaptuk a fejünket, és már landolt is a diszkosz a 70 méteres szalag közelében: 69.96 méter – új országos rekord.Fazekas örült, de épp csak fogadta a gratulációkat. "Dobok tovább, érzem, hogy hetven méter fölé kerülhetek” – magyarázta, és félrevonulva összpontosított. A diszkoszát persze elvitték hitelesíteni, mint kiderült, a szer az előírtnál tíz grammal még nehezebb is volt. Épphogy visszahozták a diszkoszt, amikor ismét Fazekas következett. "Gyerünk, Szúnyog!” – hallatszott a lelátóról, és ezúttal már rá figyelt az egész stadion, síri csend lett.
Minden idôk negyedik legjobb eredményét hirdeti a Fazekas Róbert melletti tábla
Minden idôk negyedik legjobb eredményét hirdeti a Fazekas Róbert melletti tábla
Fazekas pörgeti kezében a diszkoszt, hosszasan koncentrál, majd elszánja magát a dobásra. Repül a szer, a közönség sikít, Szúnyog kétségbeesetten, egy lábon küzd egyensúlya megtartásáért a kör szélén. Azért, hogy ne lépjen ki. Hiába, nem tudja megmenteni a kísérletet. A diszkosz 73 méternél csapódik a körbe. Következő dobása előtt Fazekas, ha lehet, még jobban összpontosít, még jobban készül – és nem hibázik. A nézők most nem hiába ujjonganak: 71.70 az új rekord! Utolsó kísérletekor vastaps kíséri, amint a körbe áll, de már nem tudja még egyszer összeszedni magát, kilép. "Számomra is hihetetlen, ami történt – mondja –, pedig éreztem, hogy kijöhet a hetven méter. Igaz, nem készültem erre a versenyre, már az Európa-bajnokságra edzek. De amikor szombaton kijöttem a pályára, és láttam, hogy a széllel szemben is felállítottak egy dobóhálót, tudtam, hogy nagy lehetőséget kapok. A bemelegítésnél jól is dobtam, ám az első két kísérletemet elgörcsöltem. Sohasem léptem pályára még ilyen nagy versenyen itthon úgy, hogy a szüleim és a barátaim is ott ültek a lelátón. Nagyon ideges voltam. Aztán a harmadik dobásom előtt megbeszéltem magammal, hogy le kell nyugodni, hogy én vagyok a legjobb, és csak a mozgásra szabad figyelnem. Már a kidobás pillanatában tudtam, hogy csúcsot érek el. A rekord megnyugtatott, de biztos voltam abban, hogy több is van bennem. A negyedik kísérletre túl nagy lendülettel érkeztem a dobás végébe, és hiába próbáltam megfogni azt, kiléptem. Nem voltam mérges, mert ez is azt jelezte, hogy még javíthatok. Ötödszörre teljesen tiszta volt a fejem, vártam a megfelelő pillanatot, majd elindítottam a mozgást. Azonnal éreztem, hogy megvalósult az álmom. A hazai közönség előtt jobban izgultam, mint külföldön, örülök, hogy pont Szombathelyen dobtam túl a hetven métert.”
"Ideális időben, ideális eredmény született – összegezte szűkszavúan Fazekas edzője, Vida József a történteket, aztán folytatta: – Ez az eredmény persze engem is meglepett. Nem is a 71.70, hanem a kilépett 73 méter. Most már fejben is csak az Európa-bajnokságra kell készülnünk. ” Bár a figyelem Fazekasra összpontosult, másik három diszkoszvetőnk is jól dobott. A második helyet Varga Roland 66.47 méterrel szerezte meg, és Máté Gábor, valamint Kővágó Zoltán is 65 méter fölé került. Bár csúcs nem született, a férfi kalapácsvetők küzdelméről is csak felsőfokban lehet beszélni. Mert ki emlékszik arra, mikor ért el utoljára egy versenyen öt induló 81 méteren felüli eredményt?! Talán a nyolcvanas években, a szovjet kalapácsvetők uralkodása idején esett meg ilyen. No meg vasárnap Szombathelyen. Már maga a mezőny kitűnő volt, ami annak is köszönhető, hogy az itteni gála volt a szám utolsó Grand Prix-versenye az őszi döntő előtt. S az indulóknak ugyancsak igyekezniük kellett, ha be akartak kerülni a fináléba. Négyen – az ukrán Vladiszlav Piszkunov, honfitársa, Alekszandr Krikun, a japán Murofusi Kodzsi és Gécsek Tibor – már a második sorozatban 80 méter fölé kerültek, a harmadikban aztán a finn Olli-Pekka Karjalainen is csatlakozott hozzájuk, de az igazi küzdelem a negyedikben kezdődött el. Mégpedig azzal, hogy Annus Adrián idei legjobbjával, 82.28 méterrel az élre ugrott. Ezen felbuzdulva Murofusi 81.07 métert, Gécsek 81 métert dobott. A következő sorozatban Annus 82.97-tel megerősítette első helyét, Gécsek 81.42-re javított, ám Karjalainen két centivel megelőzte őt. Az utolsó sorozatban Krikun (81.59) is Európa-bajnokunk elé került, ám Gécsek csattanós választ adott: a 38 éves dobó 82.45 métert ért el.
"Erre aztán nem számítottam – magyarázta a Dobó SE versenyzője. –Reménykedtem, hogy végre túldobom a nyolcvan métert, hiszen az idén eddig ez nem sikerült. Most meg attól kellett félnem, hogy a 81.42 végül kevés lesz a Grand Prix-döntőbe való bejutáshoz. Óriási dolognak tartom, hogy negyvenhez közeledve ilyen eredményt értem el, mert mi, kalapácsvetők tudjuk, milyen nagy a különbség a nyolcvan és nyolcvankét méter között.” "Mindannyian a Grand Prix-döntőért küzdöttünk, és én menekültem a többiek elől – foglalta össze a történteket Annus. – Elégedett is vagyok, meg nem is, hiszen nagyon fáradt voltam, a frissesség hiányzott a mozgásomból. Ennek oka, hogy pénteken Rómában versenyeztem. Most csak azért indultam, mert Szombathelyen rendezték a gálát. Nagyon izgultam a hazai közönség előtt, ez meglátszott az első két kísérletemen. Úgy érzem, pihenten akár 84 métert is teljesíthetek. Ezért a napért viszont köszönettel tartozom a minket biztató közönségnek, a barátaimnak és a családomnak.”
A diszkoszvetés örökranglistája
Méter
Név
Helyszín
Év
74.08
JürgenSchult (NDK-beli)
Neubrandenburg
1986
73.88
VirgilijusAlekna (litván)
Kaunas
2000
71.86
JurijDumcsev (orosz)
Moszkva
1983
71.70
Fazekas Róbert (magyar)
Szombathely
2002
71.50
LarsRiedel (német)
Wiesbaden
1997
71.32
BenPlucknett (amerikai)
Eugene
1983
71.26
JohnPowell (amerikai)
San Jose
1984
71.26
RickardBruch (svéd)
Malmö
1984
71.26
ImrichBugár (csehszlovák)
San Jose
1985
71.18
ArtBurns (amerikai)
San Jose
1983
71.16
WolfgangSchmidt (NDK-beli)
Berlin
1978
71.14
AnthonyWashington (amerikai)
Salinas
1996
A verseny során összesen tizenhét nyolcvan méteren felüli dobás született. A női kalapácsvetés ugyancsak színvonalas volt, e számban az olimpiai bajnok lengyel Kamila Skolimowska és a világbajnok kubai Yipsi Moreno csapott össze. Sydney bajnoka a második sorozatban ugrott az első helyre, 70.75 méteres dobásával el is döntötte a küzdelmet. A világbajnok nehezen talált magára, 64.21-gyel csak hatodikként került a döntőbe, ám a negyedik sorozatban vége megtáltosodott, és 69.91-gyel második lett. A súlylökő Kiss Szilárdnak csak önmaga volt az ellenfele. A Haladás atlétája háromszor is húsz méter fölé került, végül 20.27-tel lett első. "Számomra is meglepetés, hogy ekkorát dobtam – nyilatkozta Kiss –, mert három hete rendkívül keményen edzek, készülök az Európa-bajnokságra. Utólag úgy érzem, akár az országos csúcsot is megdönthettem volna, hiszen három dobásom is harminc centiméteren belül volt. Ám kisebb technikai hibákat követtem el, így elmaradt a rekord. Soha rosszabb ne legyen!” Vaszi Tündének csupán egy centiméter hiányzott ahhoz, hogy átírja a csúcslistát, ennyit lépett be ugyanis annál az ugrásánál, amelynél a hét méteres jellel egyvonalban landolt. De nem bosszankodott, örült, hogy győzött, és a korábban sérült lába javul. Ajkler (651) ugyan leszorult a dobogóról, de megnyugodhatott, mert teljesítette az Európa-bajnokság kiküldetési szintjét. Ugyanezt ünnepelte a 200-as döntő után Szabó Enikő is, aki 23.27 másodperccel futotta be magát (Petráhn Barbara mögött) az Eb-csapatba. A húsz országból érkező másfél száz külföldi atlétáról sok szó ezúttal nem esett, mert a mieink remekeltek. Pedig jó néhány olyan szám volt még, amelyben nemzetközi szinten is figyelemre méltó eredmény született! A szombathelyiek kitűnő házigazdáknak bizonyultak, jó ötlet volt, hogy 25. alkalommal ez a város adott otthont az eseménynek. A közönségre kedden újabb élmény vár, hiszen akkor rendezik meg ugyanitt a hagyományos nemzetközi dobóversenyt.