Szabó Miklós
Dr. Bozóky Imre (balra) és Kisteleki István látszólag jól megférnek egymás mellett
Szabó Miklós
Dr. Bozóky Imre (balra) és Kisteleki István látszólag jól megférnek egymás mellett
A királycsinálók
A Magyar Labdarúgóliga által delegált MLSZ-elnökségi tagok- Klement Tibor, a Győri ETO FC ügyvezető igazgatója
- Ofella Zoltán, a Vác VLSE ügyvezetője
- Kutasi Róbert, a REAC klubigazgatója
- Makray Balázs, a debreceni Főnix-sportcsarnok ügyvezető igazgatója.
- Illés János, a Kaposvári Rákóczi ügyvezető elnöke
- Fülöp Ferenc, az MTK klubigazgatója
- Puhl Sándor
A Horvátország elleni vb-selejtező utáni nap azzal a hírrel idnult: az MLSZ elnöksége nem tartja meg mára tervezett elnökségi ülését, így nem dönt egyebek között Lothar Matthäus szövetségi kapitány sorsáról sem. Mindezt Bozóky Imre hozta az érintettek tudomására: a szövetség elnöke ma reggel értesítette a helyzetről Kisteleki Istvánt, a Magyar Labdarúgóliga elnökét is, amint arról is, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetséghez fordul majd.
"Azért döntöttem a fentiek szerint, mert álláspontom szerint a Magyar Labdarúgóliga 2005. október 5. napján tartott taggyűlésén hozott 3./2005. 10. 05. határozata sérti az elnökségi tagok szuverenitását, megakadályozza őket abban, hogy a magyar labdarúgás egészének érdekeit saját meggyőződésük szerint képviseljék" - olvasható Bozóky Imre levelében.
A liga hét küldöttjének együtt kell szavazniaAz ominózus határozat pedig nem kevesebbet tartalmaz, mint hogy az MLSZ elnökségének az MLL által delegált hét tagja köteles egységesen szavazni a testület ülésén, aki pedig úgymond "kiszavaz a frakcióból", annak a többi, a ligából érkezett tag a visszahívását köteles kezdeményezni az MLSZ közgyűlésén. Mindez azt jelenti, hogy bármilyen álláspontot is foglal el a liga (és elnöke, Kisteleki István), annak legalább 50 százalékos képviselete lesz a szövetség elnökségében.
Kisteleki István mondta
"Teljes a patthelyzet, ezért kell lépni. A magyar futballt nem sajátíthatja ki egy-két ember, az mindannyiunké. Ez a mostani olyan tudatos fellépés a részemről, hogy talán észbe kap valaki, felméri, hogy milyen eredményeket ér el a labdarúgásban, és levonja a megfelelő tanulságokat. Bár az az érzésem, hogy aki tíz körömmel ragaszkodik a pozíciójához, attól felesleges mindezt elvárnom…"
A "frakciófegyelemnek" persze megvan a maga oka: a liga ugyanis arról is döntött (és erről tájékoztatták Bozóky Imrét is), hogy tagjainak az MLSZ elnökségi ülésén kezdeményezniük kell a szövetség rendes közgyűlésének összehívását, egyebek mellett az alapszabály módosítása és bizonyos tisztségviselők visszahívása illetve újak megválasztása miatt. Úgy tudjuk, a kezdeményezett alapszabálymódosítás arra térne ki, hogy az MLL elnöke alelnöki pozíciót kapjon az MLSZ-ben, azt pedig, hogy mely tisztségviselők visszahívását szeretnék elérni a Ligában, és kiket szeretnének megválasztatni a helyükre, mindenki tippelje meg maga. Mindenesetre Kisteleki István a Nemzeti Sportnak adott interjújában korábban alkalmatlannak minősítette feladata ellátására a testület elöljáróit.
A szövetség elnöke tájékoztatta a kialakult helyzetről a FIFA elnökét, Joseph Blattert, mivel az a célja, hogy a nemzetközi szervezet - az elnök által magára nézve kötelezőnek elismert - állásfoglalásáig a magyar szövetség elnöksége ne hozzon semmilyen döntést - azaz ne ülésezzen. Ha tehát a FIFÁnál úgy vélik, az MLL határozata nem korlátozza az elnökségi tagok szuverenitását, a szövetség első embere meghajlik az - úgy tűnik - túlerőben lévő másik oldal előtt, ha viszont a nemzetközi szövetség aggályosnak véli a liga eljárását, az még nem jár egyenes következménnyel az elnökségi tagokra nézve.
Csak informálisan tanácskoztakA helyzet azonban még ennél is bonyolultabb, hiába maradt ugyanis el papíron az elnökségi, a testület hét tagja (épp az MLL által delegált hét) megjelent az ülés színhelyén, miután információink szerint reggel az Aquincum Hotelben megbeszélést tartottak Kisteleki Istvánnal. Ekkora létszámmal pedig az elnök jelenlétében már határozatképes a grémium. A "hetek" mindenesetre elvonultak tanácskozni dr. Bozóky Imrével, Berzi Sándor MLSZ-főtitkárral és Puhl Sándor alelnökkel, és befutottak a hiányzó elnökségi tagok is, a külföldön tartózkodó Balázs András és Nemes Ferenc Borsod és Fejér megyei elnökök kivételével.
Bő három óra után aztán Bozóky Imre távozott, Ganczer Gábor, az MLSZ sajtófőnöke pedig arról tájékoztatta a jelenlévő újságírókat, hogy a testület csak "informális megbeszélést" tartott, amelyről azonban nem áll módjában részleteket közölni, az ott elhangzottak nem publikusak. Az elnökség várhatóan csak a FIFA állásfoglalása után ül majd ténylegesen össze.
Az MLSZ elnöke nem tájékoztatta a nyilvánosságot arról, mi is valójában a helyzet a szövetségben, pedig lehet, hogy belső ellenzéke erősödésével nem sok más esélye van arra, hogy pozíciójában maradjon. Az erőviszonyok mindenesetre kirajzolódni látszanak: a sokat emlegetett hét liga-küldött és az értesüléseink szerint szerint velük egy véleményen álló Horváth Cs. Attila Győr-Moson-Sopron megyei elnök már birtokolja a szavazattöbbséget a tizennégy tagú testületben, így elvileg nincs akadálya annak, hogy az ő akaratuk érvényesüljön az elnökségben.
Azt azonban nem tudjuk, miért volt szükség az MLL a küldötteket egységes szavazásra kötelező határozatára. Valószínűleg azért, mert a Kisteleki István vezette "profik" között is lehetnek különvélemények - Puhl Sándor például közismerten évekig volt szakmai kapcsolatban a jelenlegi MLSZ-elnökkel, és ma is jó viszonyt ápol vele. Egy-két külön állásponton lévő MLL-delegált pedig szavazatával még átrajzolhatja a képet.
Érdekes kérdés, hogy vajon Bozóky Imre – aki mögött közvetve ott áll a Lothar Matthäus maradásáért tüntető közvélemény – miért nem tartotta fontosnak ma, hogy a sajtón keresztül tájékoztassa a nyilvánosságot a háborús helyzetről. Nyilvánvaló ugyanis, hogy amíg Matthäus megtartásáért küzd, addig a szurkolók nagy része vele van.