Zalaegerszegen fellélegezhettek a hét végén a szurkolók. A ZTE az előző hetek bukdácsolása után lesöpörte a pályáról a Kaposvárt, és ezzel az 5-0-s győzelemmel továbbra is az élmezőny tagja maradt. Noha a válogatott világbajnoki selejtezője miatt most két hét szünet következik az Arany Ászok Ligában, Egerszegen mégis fölöttébb mozgalmasnak ígérkeznek a következő napok. Más kérdés, a legnagyobb érdeklődéssel várt mecscseket ez alkalommal a tárgyalóasztaloknál vívják majd meg. A tét az egyszeres bajnokcsapatot működtető futball-részvénytársaság sorsa, jövője.
Sebôk Józsefnek (jobbra) már nem csak a védôkkel kell megbirkóznia
Sebôk Józsefnek (jobbra) már nem csak a védôkkel kell megbirkóznia
A színfalak mögötti egyezkedéseknek esetenként velejárója, hogy az érintettek egyike-másika - nyilvánvalóan saját érdekeinek megfelelően csomagolva a híreket - információkat szivárogtat ki. Nem történt ez másként a zalaegerszegi kötélhúzás esetében sem, ám a futballtársaságban 28.6 százaléknyi részvényével főtulajdonos városi közgyűlésnél úgy érzik, a kiszivárogtatások és az azok alapján született sajtótudósítások egy része téves információkon alapult, amelyek rossz fényben tüntették fel az önkormányzatot.
"Elsősorban azt a vádat utasítjuk vissza, s nem csupán a képviselőtestület, hanem Zalaegerszeg polgárai nevében is, hogy a városatyák a futballügyben vakok lennének vagy a saját érdekeiket néznék a csapat rovására" - mondta megkeresésünkre Gyimesi Endre. A megyei jogú város polgármestere, aki korábban a ZTE kosárcsapatának szakosztályelnökeként, sportvezetőként is letette névjegyét, elmondta: Egerszeg az éves költségvetésének több mint négy százalékát fordítja sportcélokra, az elmúlt öt esztendőben majdnem egymilliárd forintot áldozott a labdarúgásra, 500 millió forinttal járult hozzá a stadion korszerűsítéséhez, azaz bolond lenne veszni hagyni a pénzét.
A sikerekkel jöttek a problémák is
Azt persze a Fidesz országgyűlési képviselőjeként is dolgozó Gyimesi Endre sem tagadja, hogy nehéz helyzetbe került a labdarúgó-vállalkozás, a polgármester szerint azonban a csődveszély elkerülhető. A nagy léptékű eladósodás abban az időszakban kezdődött, amikor bajnok lett a ZTE. A 2002-es sikert követően látványos játékosvásárlás kezdődött, a Waltner Róbert, Kenesei Krisztián, Egressy Gábor hármas honi viszonylatban "aranytriónak" számított, ennek ellenére a teljesítmények drámaian romlottak - egy időben a kiesés elől menekült a gárda -, a kifizetések mégsem csökkentek. Mindennek nem is lehetett más a vége, mint hogy a ZTE Rt. tartozásai riasztóan megnőttek. Nem egészen egy évvel ezelőtt már 250 millió forint volt a futballcég költségvetési hiánya, ám ekkor az önkormányzat - egyedüliként a tulajdonosok közül - 160 millió forintra készfizető kezességet vállalt. Tudni kell: a zártkörű részvénytársaságként működő labdarúgó-vállalatban a köztulajdonos közpénze olvad össze a privát befektetők magántőkéjével. A város ésszerűbb gazdálkodást sürgetett, ám mindhiába, ezért idén áprilisban - megintcsak egymagában - közreműködött további 40 millió forint hitelgarancia vállalásában. Júliusban aztán átalakult az ügyvezetőség, amely immár Nagy Ferenc elnökletével készítette elő az új évadot. Gyimesi Endre nem kívánt reagálni azon felvetésünkre, miszerint a klublicencnek, illetve a bajnoki nevezés feltételeinek tényleg csak úgy tudott-e megfelelni a futball-rt., hogy a nagyjából 20 százaléknyi tulajdonrészű, Nagy Ferenc nevével fémjelezte tulajdonosi kör, illetve a pesti székhelyű ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cég, az ugyancsak 20 százalék erejéig tulajdonos Balusztrád Kft. kölcsönnel segítette ki a ZTE Rt.-t. Azt azonban megjegyezte, hogy az önkormányzat sosem kölcsönt nyújtott, hanem mindig támogatást adott a futballvállalkozásnak…