Hosszas várakozás és bizonytalanság után felszállt a fehér füst, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöksége elbírálta az elsőosztályú labdarúgó-bajnokságra aspiráló csapatok beadványait. Így jelenleg 15 csapat indulása biztos, a tizenhatodik helyre az elnökség a Nyíregyháza gárdáját kérte fel.
Nem egyszerű feladat áttekinteni a változásokat, nézzük szépen sorjában. Mint arról lapunk és honlapunk is folyamatosan beszámolt, a holtidény legnagyobb kérdése az volt, hogy lesz-e élvonalbeli futball Miskolcon. A válasz röviden: igen, lesz. Méghozzá nem is akárhogyan! Bár a DVTK klublicenc-kérelmét véglegesen elutasította a liga, a diósgyőriek egy huszárvágással megoldották a helyzetet, a Balaton FC Siófokról nemes egyszerűséggel áttette székhelyét Borsod megyébe. Hogy aztán a feljutást kiharcoló labdarúgók közül mennyien léphetnek pályára az őszi bajnokikon, az még a jövő zenéje, egészen pontosan a közeljövőé, hiszen az elnökség döntése alapján az átigazolási határidő július 31.-ig kitolódott. Az mindenesetre tény, hogy a diósgyőri labdarúgás történetének negyedik telephelycseréjét is megélhettük (mint emlékezetes, korábban a Bőcs, a Borsod Volán, illetve a Monor áttelepülése mentette meg az újra és újra csődbe jutott diósgyőri futballt), de ez vélhetően a lelkes és kitartó szurkolókat egyáltalán nem lepi meg, és nem is fogja zavarni. Szieben László ligaelnök korábban arról beszélt, hogy csak akkor indulhat a Diósgyőr az Arany Ászok Liga küzdelmeiben, ha angyalok érkeznek az Avas aljára – nos, megjöttek, egyenesen a Balaton partjáról.
Montázsunk a valóságot tükrözi: Détári Lajos piros DVTK-mezén Balaton FC-címer feszül (Fotók: Farkas József)
A Balaton FC tehát nem költözik Pápára, nem kell azonban bánkódniuk a Veszprém megyei város drukkereinek. A szombathelyi fanatikusok már kevésbé lehetnek boldogok. Bíró Péter, a Lombard FC Haladás főtulajdonosa ugyanis "magával vitte" csapatát Pápára, így a bennmaradást az ajándékba kapott osztályozón még szombathelyi színekben kiharcoló játékosok néhány kilométerrel odébb feszülhetnek neki az új idénynek, a Bíró Péterrel együtt tatabányáéról érkezettek pedig ugyanazon klubban már a harmadik városban játszhatnak. Az egyik esetben tehát a városba vándorolnak a különböző klubok, a másikban pedig a klub vándorol a különböző városokba…
A DVTK-val együtt korábban elutasított csapatok nevezését végül a liga elfogadta, de a bajnok és kupagyőztes Ferencváros, a (ne feledjük, hogy már miskolci) Balaton FC, a Videoton, a Békéscsaba, illetve a Budapest Honvéd mellé biztost jelöl ki, aki az adott gazdasági társaság működését felügyeli és segíti. Az ülésen elhangzott, hogy a Ferencváros van a legkritikusabb pénzügyi helyzetben, és amennyiben az anyagiakat nem rendezik november 1-jéig a zöld-fehér vezetők, akkor a klublicenc alapján pontlevonásra is sor kerülhet.
Egy tisztázatlan kérdés azért még mindig maradt, hiszen az "eredeti" Diósgyőr, a DVTK végül nem indulhat a bajnokságban, így az MLSZ elnöksége a Nyíregyházát kérte fel beugrónak. Tekintve, hogy korábban a nyírségiek már jelezték, hogy adott esetben szívesen indulnának az élvonalbeli bajnokságban, most már szinte biztosan fel tudjuk sorolni az Arany Ászok Liga 2004–2005-ös idényének mezőnyét: Békéscsaba, Bp. Honvéd, Bp. Vasas, Debrecen, Diósgyőr (a Balaton FC jogán), Ferencváros, Győr, Kaposvár, Sopron, MTK, Nyíregyháza (?), Pápa (a Lombard FC Haladás jogán), Pécs, Újpest, Videoton, Zalaegerszeg. Ez a helyzet július 20-án, de a bajnokság tervezett rajtjáig még szűk három hét hátravan…
Az NB I B-s csapatok nevezéseihez köthető hír még, hogy az elnökség elfogadta a Kecskemét, a Makó, a Mosonmagyaróvár, a Pápa és a Szeged nevezését is, és miután a balassagyarmati együttes nem nevezett az NB I B-be, így ők nem is indulnak a másodosztályban. ---- K ---- &