Az első amerikai sportoló az orosz válogatottban

Vágólapra másolva!
2005.09.13. 15:51
Címkék
Minden bizonnyal mérföldkövéhez érkezett az újkori sporttörténelem, hiszen a héten kezdődő, Szerbia és Montenegróban megrendezésre kerülő férfi kosárlabda-bajnokságon egy honosított amerikai játékos is erősíti az orosz válogatottat. Másfél évtizede hasonló eset teljességgel kizárható lett volna, ám azóta ilyen szempontból is sokat változott a (sport)világ.
Holden játéka sokat hozhat az orosz konyhára (fotó: Reuters)
Holden játéka sokat hozhat az orosz konyhára (fotó: Reuters)
Holden játéka sokat hozhat az orosz konyhára (fotó: Reuters)
Holden játéka sokat hozhat az orosz konyhára (fotó: Reuters)
Holden játéka sokat hozhat az orosz konyhára (fotó: Reuters)
Holden játéka sokat hozhat az orosz konyhára (fotó: Reuters)
A huszonkilenc éves Jon-Robert Holden évek óta oszlopos tagja annak a CSZKA Moszkvának, amely egylet az Euroliga Négyes Döntőjében szerepelt az elmúlt három évben.

Holden útja szülőhazájából először a mesés Európa keleti részébe vezetett, ahol lett csapatával havi 3.000 dolláros fizetést garantáló szerződés alá kanyarította oda a nevét.

Ezt követően Belgiumban játszott, ahol a 2000-01-s Euroliga szezonban figyelemreméltó 19,5-s pontátlagot hozott össze.

Holden nem az első színesbőrű játékos lesz az orosz válogatottban, hiszen korábban Yaya Adamou és Victor Keirou már szerepelt a korosztályos válogatottakban, de az első, aki amerikai állampolgárként vált.


Holden…

névjegykártyája:
születési idő: 1976. aug. 10.
születési hely: Pittsburgh
magasság: 1.84 méter
súly: 80 kilogramm

és klubjai: Bucknell (amerikai, 1994-98), Broceni Riga (lett, 1998-99), Telindus Oostende (belga, 1999-2001), AEK Athén (görög, 2001-02), CSZKA Moszkva (orosz, 2002-05)
Holden esetében viszont egy nyilatkozatban személyesen Vlagyimir Putyin elnök garantálta, hogy meggyorsított elbírálásnak köszönhetően idő előtt megkapja az állampolgárságot.

Földi halandók esetében ez annyit tenne, hogy öt évet kell Oroszországban élniük, vagy ismerniük kell az oroszt.

Holden esetében azonban egyik feltétel sem valósult meg, de a háttérben megmozduló erők elégségesnek bizonyultak ahhoz, hogy a bürokrácia malmai a megfelelő időpontra őröljenek.

Orosz keret az Eb-re:

Andrej Ivanov (Dinamo Szentpétervár), Zahar Paszutyin (CSZKA Moszkva), Anton Ponkraszov (Szpartak Szentpétervár), Petr Szamojlenko (UNICS Kazan), Jon-Robert Holden (CSZKA Moszkva), Vitalij Fridzon (BC Kimki Moszkva Region), Andrej Kiriljenko (Utah Jazz), Nyikita Morgunov (Dinamo Moszkva Region), Viktor Krijapa, Szergej Monja (Portland Trail Blazers), Fedor Likolitov (Dinamo Moszkva), Alekszej Szavrasenko (CSZKA Moszkva)

szövetségi kapitány:
Szergej Babkov
Nagyszerű dolog, hogy megkaptam, az orosz útlevelet - így az érintett kosaras - és nagyszerű dolog lesz az is, ha végre pályára léphetek az orosz válogatott tagjaként, hogy az Európa-bajnokságon segíthetek a csapaton. Ezt a döntést azonban egyáltalán nem volt egyszerű meghoznom. Nagyon sok emberrel beszéltem erről, kikértem a családtagok és több barátom véleményét is. Csak ez után döntöttem és azt hiszem jó döntést hoztam, legalábbis ők bátorítottak, mögöttem állnak. A szüleimnek is próbáltam elmagyarázni az okokat, hogy mit miért csináltam és ők is megértettek. Megnyugtattak, bárhogy is döntök az az én döntésem, az én életem lesz, ők mindentől függetlenül szurkolnak nekem.

Ettől a váltástól még nem lettem orosz ember, én továbbra is egy amerikainak tartom magam Oroszországban. De ha a sors már így hozta, természetesen minden további nélkül az orosz szövetségi kapitány utasításait szem előtt tartva pályára lépek és legjobb tudásom szerint játszok adott esetben az amerikai nemzeti csapat ellen is.

Persze, nekem is, mint annyi más amerikai fiatalnak, aki ezt a sportágat űzi, az szerepelt az álmaim között, hogy majd egyszer tagja lehetek a Dream Teamnek, az amerikai férfi kosárlabda-válogatottnak. Az amerikai szövetségi kapitányok azonban soha nem hívtak meg. Valószínű már nem is fognak, így elfogadtam az orosz meghívást. Hiszen itt úgy látják, érzik, szakmailag a segítségükre tudok lenni, én pedig nem akarok csalódást okozni nekik.


Szavazás

Mely ország nyeri a 34. férfi kosár Eb-t?

Nem túl hosszú a honosított orosz játékosok eddigi történelme. A 2003-s rögbi-világbajnokságra selejtező orosz válogatott négy dél-afrikai születésű játékossal erősített meg a sorait. Ám esetükben nagyon kilógott a lóláb, spanyol tiltakozást követően a nemzetközi szövetség 122 ezer dollár büntetést rótt ki rájuk.

A kameruni születésű labdarúgó, Jerry-Chritstian Tchuisse a 2002-s labdarúgó vb selejtezőin debütált az orosz csapatban nem sokkal azután, hogy megkapta orosz útlevelét, de azt követően gyorsan el is tűnt a keretből, nem minden rasszista felhang nélkül. 2003-ban erről úgy nyilatkozott, hogy Moszkvában sok olyan szélsőséges ember él, aki egyenesen utálja a színesbőrűeket. Ezért ő már nem is nagyon akar kimenni az utcára, mert nagyon veszélyes.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik