A tényállás röviden, legalábbis amit szombat délelőtt megtudtunk mi, és megtudott Európa 15 legjobb női kosarasklubja az erősen botrányszagú történetről: Yolanda Griffith-nek és DeLisha Miltonnak, az Euroliga-címvédő orosz UMMC Jekatyerinburg két olimpiai bajnok sztárlégiósának a grúz belügyminisztérium szerint hamis a grúz útlevele. A Gambrinus JME Brno, az uraliak negyeddöntőbeli ellenfele ugyanis alaposan és minden tekintetben felkészülve az eredetileg jövő hétre kiírt párviadalra kiderítette, hogy a két amerikai kosarashölgy útlevélszáma nem stimmel. A két légiós útlevélszáma egy grúz házaspáré a hivatalos szerv szerint, nevezetesen bizonyos Aliosman Katamadzéé és feleségéé, Meriem Katamadzéé…
Régóta piszkálgatták már a Jekatyerinburg riválisai Griffith és Milton Grúziához fűződő, meglehetősen furcsának tűnő kapcsolatát, eleinte abból az aspektusból kiindulva, hogy vajon mi visz rá két ilyen tudású kosarast a volt szovjet tagállam állampolgárságának felvételére. Nyilván a pénz – vágja rá mindenki, és valószínűleg nem is jár nagyon messze az igazságtól, aki erre tippel, hiszen köztudomású, Jekatyerinburgban csillagászati összegeket fektetett a női kosárlabdacsapatba egy helyi mágnás, Sabtaj Kalmanovics, aki nem sajnálta a dollárszázezreket a tengerentúli klasszisoktól. Igen ám, csakhogy volt, illetve még mindig van egy számára meglehetősen kedvezőtlen megkötés a női Euroliga versenykiírásában: egy együttesben egyszerre csak két Európán kívüli játékos játszhat. Márpedig az UMMC a legjobbak sorozatának alapszakaszában hat tengerentúli légióst is szerepeltetett – Griffith és Milton mellett az ugyancsak egyesült államokbeli Dixont, Teasleyt, valamint Williamst, továbbá a kubai Calderónt –, igaz, nem egyszerre, de a mennyiség akkor is megdöbbentő, ha szinte egymásnak adták a kilincset az oroszoknál az amerikaiak. Főleg, ha azt nézzük, hogy európai játékosuk mindössze hat van, akik közül egyébként öt hazai, tehát Oroszország szülötte. Éppen egy csapatra való hölgy plusz egy csere, ha nem segítenek be a tengerentúliak, és ha közülük nem lesznek hirtelen ketten európaivá.
Szóval eleinte a címvédő csoportbeli ellenfele, a francia Bourges sejtett valami csalafintaságot az amik gyors elgrúzosodása hátterében, de bizonyítéka nem volt, csak két veresége: idegenben 82–53-ra, míg hazai pályán 70–62-re kapott ki a Jekatyerinburgtól. Ha csak az egyik meccs másként alakul, máris a franciák az A betűvel megjelölt nyolcas győztesei, érthető tehát, hogy érdekükben állt megpiszkálni egy kicsit az ügyet. Ôk azonban még nem végeztek elég alapos munkát, mert bár hallani lehetett arról, hogy az európai szövetség is vizsgálatot kezdeményez Griffith-ékkel kapcsolatban, ebből nem lett semmi, vagy legalábbis nyilvánosságra nem került semmi. Most viszont a brnóiak, akiknek a két nyert mérkőzésig tartó negyeddöntőben nem sok esélyt adott a szakma, úgy tűnik, belekapaszkodtak az utolsó szalmaszálba, hiszen a pályán nyilvánvalóan nem lett volna sok keresnivalójuk a bombaerős kerettel felálló Kalmanovics-csapattal szemben. Főleg úgy, hogy az esetleges, mindent eldöntő harmadik találkozóra Jekatyerinburgban került volna sor… Persze az vesse a csehekre az első követ, aki a helyükben nem járt volna utána ennek az ügynek, főleg így utólag, amikor nagyon úgy tűnik, csúnya csalásokra bukkantak Grúziában. Vagy inkább nevezzük nevén a gyereket: okirathamisításra.
"Közel az igazság pillanata, hogy fény derüljön az egész idei Euroliga-szezonra árnyékot vető csalássorozatra. Ez az igazság azonban keserű lesz mindannyiunk számára, mert nehezen tudom elképzelni, hogy igazságszolgáltatással is párosuljon. Különösen fájó lehet ez nekünk, magyaroknak, hiszen gondoljunk csak bele, ha bebizonyosodik, hogy a Jekatyerinburg csalások sorozatával nyerte meg a mérkőzéseit, akkor nem csak Barcelonában örülhetnének, hanem mi, magyarok is biztosan tudnánk, hogy van csapatunk a Final Fourban! Kíváncsian várom a hivatalos döntést, de nincsenek illúzióim" – mondta Török Zoltán, az oroszok csoportjában negyeddikként záró Euroleasing-Orsi Sopron első számú vezetője, aki azt pedzegette nyilatkozatában, hogy ha eltörlik az UMMC eddigi eredményeit, a spanyol Barcelona fut be az A-csoport negyedik helyére, Seresék pedig előrelépnek másodiknak, és akkor a PVSK-val kellene meccselniük. A zöld-sárgák ugyanis egy Jekatyerinburg nélküli tabellán megelőznék az előttük végzett Aix-en-Provence-ot is, mivel ők kettős vereséget szenvedtek az oroszoktól, a franciák viszont egyszer megverték a sztáregyüttest, és ez a két pontjuk kiesne.
Az illetékesek szerint hiába reménykedünk
„Bennünket nem érint a hír, mert ha döntés születik az ügyben, akkor az bizonyára az lesz, hogy a Brno kettô nullás összesítéssel továbbjut. Majdnem biztos, hogy nem fogják a Jekatyerinburg alapszakaszbeli eredményeit törölni, mindenesetre számomra az a legmegdöbbentôbb, hogy ez az egész csalás csak most kerül napvilágra, amikor az oroszok már lejátszottak tizennégy meccset. Egyébként az ügy kapcsán javaslatot tettem a FIBA Europe ügyvezetô igazgatójának, Nar Zanolinnak. Szerintem vissza kellene hozni azt a szabályt, hogy ha valaki állampolgárságot változtat, két évig ne játszhasson, és ezzel máris elejét vennénk az ilyen eseteknek” – mondta el véleményét a gyűrűzô botrányról Bodrogváry Iván, a MKOSZ fôtitkára, aki az európai szövetség végrehajtó bizottságának is tagja.
Amikor a vezetôt telefonvégre kaptuk, éppen a már említett Zanolin úrral közösen vett részt egy tárgyaláson, így aztán neki köszönhetôen meg tudtuk kérdezni a legfôbb illetékest, az európai szövetség ügyvezetô igazgatóját is, aki a FIBA-komisszárok hazánkban zajló továbbképzôjére érkezett Magyarországra. „Mivel döntés még nem született ez ügyben, én sem szeretnék elébe menni az eseményeknek – nyilatkozta szombat este a sportdiplomata. – Sejtem, önöket, magyarokat az érdekli, hogy a negyeddöntô párosítása megváltozhat-e. Nos, válaszul határozottan állítom: egész biztosan nem! A csoportok végeredményét már nem változtatjuk meg, mivel nem akarunk minden meccset elhalasztani. A továbbiakban tehát arról kell dönteni, hogy a Jekatyerinburgot ki kell-e zárni, vagy játszhat tovább.”
Hogy mégis miért pesszimista ennek ellenére Török?
"Októberben volt egy FIBA által összehívott ülés a női Euroliga valamennyi csapatának vezetője számára Münchenben – elevenítette fel egy nem is túl régi emlékét a soproni dirigens. – Itt az összes jelenlévő klubelöljáró érezhette velem együtt az orosz dominanciát abból, amit a két orosz együttes, a Jekatyerinburg és a Szamara képviselője néha az udvariasság szabályait is felrúgva megengedett magának a tanácskozás levezetőjével, Nar Zanolinnal szemben. Ezen a megbeszélésen született egy döntés, amely szerint Sopron vagy Jekatyerinburg lesz a női Euroliga első ízben hivatalosan kiírt All Star-gálájának házigazdája, és a két csapatnak október harmincegyedikei pályázati határidőt jelölt meg a határozat. Mi ezt annak rendje és módja szerint idejében elküldtük, és határozottan állítom, hogy az orosz csapat egy sort sem adott be ezzel kapcsolatban, mert Bodrogváry Iván úrtól, a magyar szövetség főtitkárától ezt az információt kaptam. A végeredmény: nem lett a miénk a rendezés joga, sőt novemberben, egy bonyolult huzavona után, miután nem sikerült megegyezésre jutniuk az európai szövetség vezetőinek a Jekatyerinburggal, törölték az idei programból a női gálát…"
Ezt a diplomáciai csatát tehát elvesztették a magyarok, és most itt az újabb, amely ugye arra irányulna, hogy létrejöjjön a magyar– magyar negyeddöntő. Igen ám, csakhogy nagyon kevés az idő, kedden elkezdődnek a Final Fourért vívandó csatározások, lejátsszák a párharcok első meccseit, és ha ezután születik döntés a Jekatyerinburg "grúzainak" ügyében, aligha remélhetjük, hogy új párosítással újra kiírják a negyeddöntőt. Hogy a FIBA Europe, azaz az európai szövetség is tud a csehek által megszerzett bizonyítékról, az egyértelműen látszik abból, hogy elhalasztották a Jekatyerinburg–Brno csata első, második és esetleges harmadik felvonását – de csak ezt a párharcot, azaz a Pécs és a Sopron jelen állás szerint utazhat Franciaországba, a Bourges, illetve a Valenciennes oroszlánbarlangjába. Ahol ugye a papírforma szerint nem sok jóra számíthat, tiszta sor tehát, mennyivel jobban járna mindkét magyar euroligás együttes, ha egymás ellen játszhatna.
Végül visszakanyarodva kicsit a két főszereplőhöz, Griffith-hez és Miltonhoz: igen fontos szerepet játszottak ők abban, hogy a Jekatyerinburg megnyerte a csoportját az alapszakaszban. EuroleagueWomen Player of the Week Yolanda Griffith – díszeleg a cím még mindig az európai kosarasszövetség hivatalos internetes oldala női Euroligára vonatkozó részének tetején, ő volt ugyanis a 14. forduló legjobbja, de nem csak azé. Hanem pontdobásban és lepattanózásban, vagyis a két legfontosabb mutatóban az egész sorozaté, mivel mindkét rangsornak a 193 centis kiválóság az éllovasa 21.0-s, valamint 12.9-es átlaggal. Milton pedig – Griffith-szel ellentétben – azon kevés jekatyerinburgi játékosok egyike, akik csapatuk mindegyik mérkőzésén pályára léptek ebben az idényben az Euroligában, igaz, az ő átlagai valamelyest gyengébbek. De csak valamelyest, elvégre nincs olyan klub a világon, amely ne látna szívesen egy meccsenként 17.2 pontot szóró és 8.6 labdát letépő játékost. Főleg, ha az illető olimpiai bajnok. És ha már ide lyukadtunk ki, az is érdekes lehet, hogy az idén bizony ismét ötkarikás játékokat rendeznek augusztusban, amelyen természetesen a női Dream Team, vagyis az Egyesült Államok válogatottja is részt vesz.
Vajon Griffith-t és Miltont a maga hamis grúz útlevelével engedik játszani az illetékesek…?