Óriási harc, kiszenvedte a sikert Horvátországban az FTC

T. D.T. D.
2019.11.02. 18:05
Kellettek Bíró Blanka fontos védései is a sikerhez (Fotó: Földi Imre)
Hihetetlenül nehéz mérkőzésen, nem tökéletes, de harcos játékkal szerezte meg a két pontot a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének negyedik fordulójában az FTC. Elek Gábor alakulata a Podravka Koprivnicát győzte le egy góllal (26–27).

NŐI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
4. FORDULÓ
A-CSOPORT
RK PODRAVKA KOPRIVNICA (horvát)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 26–27 (15–14)
Kapronca, 2500
néző. V: Mitrovics, Kazanegra (montenegróiak)
KOPRIVNICA: RISZOVICS – Turk, MILOSAVLJEVIC 9 (1), DEBELIC 3, Cakalu 3 (2), Stanko 3, Mugosa 2. Csere: Ecimovic (kapus), Dzono 1, Milosevic, Djordjijevszka 3, Karlovcan, Franusic 2. Edző: Zlatko Saracevic
FTC: BÍRÓ B. – LUKÁCS V. 5, Klujber 5 (1), KOVACSICS 5 (2), Snelder 1, Háfra N. 3, Márton G. 2. Csere: Csiszár-Szekeres, Pásztor N. 2, Debreczeni-Klivinyi 2, Schatzl Nadine 2. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–4. 9. p.: 5–4. 19. p.: 8–10. 23. p.: 12–11. 36. p.: 17–17. 40. p.: 19–19. 45. p.: 20–22. 51. p.: 22–25. 58. p.: 25–26
Kiállítások: 6, ill. 12 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. 4/3
Zlatko Saracevic:
– Fenomenális volt a légkör a csarnokban. A lehetőségeink határán játszottunk, ugyanakkor nagyon sokat hibáztunk a kulcspillanatokban. Egyfajta transzban kézilabdáztunk, ezért sok hülyeségbe is belementünk. Kihagytunk két hétméterest, és az ellenfél kapusa is több hatalmas bravúrt mutatott be.
Elek Gábor: – Fontos mérkőzést vívtunk, amelyen sokat hibázott mindkét együttes. Nagyon büszke vagyok a csapatomra, mert óriásit harcolt, de nem kézilabdázott jól. Ettől függetlenül boldogok vagyunk, hogy újra győztünk.

A középdöntőbe jutás szempontjából rendkívül fontos összecsapást vívott az FTC Horvátországban, hiszen az októberben Érden legyőzött Podravka Koprivnicához látogatott.

A Ferencváros kezdte jobban a találkozót, az első öt perc alatt kétgólos előnyt harcolt ki. Ám ezt követően feljebb jöttek a horvátok, folyamatosan változott a vezető csapat kiléte, az összeálló Fradi-védekezés mellé ekkor támadásban csúsztak be hibák, így nem tudott ellépni a magyar alakulat.

Eközben a horvátok sem játszottak tökéletesen, ám Dejana Milosavljevicre ezen az estén nem volt ellenszer, harminc perc alatt nyolc lövésből hét gólt (összesen végül tizenkettőből kilenc) dobott, így a Koprivnica sem szakadt le. Összességében az első félidőben mindkét csapat sokat rontott, ám a szünethez közeledve Elek Gábor játékosai valamivel többet hibáztak ellenfelüknél, így a félidő egygólos horvát előnnyel zárult.

Ekkor a magyarországi meccsen látotthoz hasonló második játékrészben reménykedhettünk, hiszen az októberi mérkőzésen 17–17-es első harminc percet követően a zöld-fehér csapat kiválóan teljesített a fordulás után, le is rázta magáról ellenfelét, és hat góllal nyert.

Reményeink azonban először tovaszállni látszottak, hiszen a horvátok kezdték jobban a második játékrészt, nem sokon múlt a háromgólos előnyük sem. Rákapcsolt viszont a Ferencváros, és továbbra sem tökéletes játékkal, de a 44. percben átvette a vezetést. Bíró Blanka is elkapta a fonalat a kapuban, több fontos védése mellett pontos indításokkal is kiszolgálta társait.

Az 51. percben a mérkőzésen először alakult ki háromgólos különbség – szerencsére a Fradi volt előnyben, ám még mielőtt azt hihettük volna, hogy innen már csak „be kell gurulni a célba”, gyorsan egy gólra jött vissza az ellenfél, így egyáltalán nem nyugodhattunk meg a hajrára fordulva. Az öt-öt gólt szerző Klujber Katrin és Lukács Viktória góljaival egy perccel a vége előtt ismét kettővel mentünk, amiből épp az említett Klujber és Lukács kiállításával együtt is csak egy gólt tudott ledolgozni a Koprivnica. Az utolsó néhány másodpercben már nem tudta begyötörni a 27. gólt a horvát csapat, így a kemény csata után győzelmet ünnepelhetett a Ferencváros. 26–27

Klujber és Lukács mellett a szintén ötgólos Kovacsics Anikót, illetve a második félidőben sok fontos védést bemutató Bíró Blankát emelhetjük ki a zöld-fehérektől, akik ezzel második győzelmüket aratták az idei BL-kiírásban – ismét a Koprivnica ellen. Nem mellesleg továbbra is küzdhetnek a középdöntőbe jutásért.

AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Metz Handball (francia)321112–92+205
2. FTC-RAIL CARGO HUNGARIA422114–122–84
3. Vipers Kristiansand (norvég)311193–85+83
4. Podravka (horvát)413108–128–202

60. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, ÓRIÁSI KÜZDELEMBEN MEGNYERTE A MECCSET A FRADI!

60. perc: Cakalu belövi, 26–27!

60. perc:
elveszítjük a labdát, hetes és Lukácsnak két perces kiállítás. 13 másodperc van hátra!

60. perc:
Elek Gábor utolsó időkérése, 34 másodperc az órán!

60. perc: BÍRÓ VÉD! Nagyon kellett, így marad a közte két gól!

59. perc: fontos és szép találat, Lukács visszaállítja a kétgólos különbséget! 25–27.

59. perc:
Franusic hatalmas góljával egy a különbség, 25–26.

58. perc:
Klujbert lökésért kiküldik két percre.

58. perc:
sem mi, sem a horvátok nem tudunk gólt szerezni, továbbra is kettő közte, két perc van hátra.

56. perc:
meglehetne a közte három is, de Lukács nem tud betalálni, BÍRÓ viszont hatalmasat véd a horvát támadás végén! Nagyon kellett ez is!

55. perc:
Klujber, de fontos gól! 24–26.

54. perc:
elveszik a labdát a Fraditól a bírók, jönnek a horvátok! Szerencsére oldalhálóba lövik.

54. perc:
Elek Gábor kér időt.

54. perc:
Cakalu ezt belövi, 24–25.

53. perc:
Stankót csak szabálytalanul tudjuk feltartóztatni, hetes.

53. perc:
Ecimovic véd egyet, megint a Podravka jöhet.

52. perc:
gyorsan visszaáll a kétgólos különbség, Franusic. 23–25.

51. perc: Schatzl elképesztően éles szögből bombázza be! Először vezet három góllal a mérkőzésen bármelyik csapat, szerencsére most a Fradi az! 22–25!

50. perc:
Bíró megint véd! Nagyon feljavult a Fradi kapusa!

50. perc:
mindkét oldalon ott a sansz, most Ecimovic a hazai kapuban, véd is egyet.

49. perc:
nagyon fontos gól, Kovacsics lövése szédül be a kapuba Riszovicsról! 22–24!

48. perc:
Milosavljevic büntet is a túloldalon, 22–23.

48. perc:
ott a labda Háfránál a háromgólos előnyhöz, ám Riszovics véd.

47. perc: BÍÍÍRÓÓ!
A második félidőre elkapta a fonalat, kivédi Milosavljevic hetesét is!

47. perc:
Szekerest küldik ki két percre, hetest is dobhatnak a horvátok.

47. perc:
Bíró újabb védést mutat be, Pásztort indítja, aki be is lövi, 21–23!

46. perc:
Dzsordzsijevszka előtt nyílik meg az út, 21–22.

45. perc:
hazai időkérés.

45. perc:
Bíró megint véd, tökéletesen pontos labdát ad a meglógó Lukácsnak, ám Riszovics is véd! Marad a ladbda a Fradinál, Háfra be is talál! 20–22!

44. perc:
Milosavljevic lő, Bíró véd, a túloldalon a nemrég beálló Schatzl talál be! 20–21!

43. perc: Kovacsics kísérletét hárítja Riszovics.

42. perc:
Bíró mutat be fontos védést, jöhet a Fradi!

41. perc: megint gyors ferencvárosi reakció, Snelder talál be. 20–20.

41. perc:
Debelic találatával újra vezet a Koprivnica. 20–19.

40. perc:
Kovacsics bedobja! 19–19.

40. perc:
Márton rontja el a ziccert – azért, mert meglökték. Mugosa megy ki két percre, és hetest is dobhat a Fradi.

39. perc:
Lukács szerencsére gyorsan válaszol! 19–18.

38. perc:
és a kipattanó is a horvátokhoz megy, Dzsordzsijevszka. 19–17.

37. perc:
emberhátrányban kap gólt a Fradi Mugosa révén, majd a támadást is elrontják a zöld-fehérek. Ebből az előnyből nem jövünk ki igazán jól – 18–17.

36. perc:
jön is a ferencvárosi gól, Klivinyi! 17–17.

36. perc: hazai kiállítás lökésért, Milosevic megy ki.

36. perc: Bíró folytatja.

35. perc:
Bíró marad lenn, Mugosa találta telibe a fejét.

35. perc: a kontrát is nehezen sikerül végigvinni, de végül Lukács megkapja a labdát, és be is lövi a kapuba. 17–16.

34. perc:
megint átlőnek minket a horvátok. Stanko. 17–15.

33. perc:
horvát belemenés után támadhatunk, de Klivinyi lövése nem elég pontos. Jön a Koprivnica.

32. perc:
Kovacsics harcol ki büntetőt, és be is lövi magabiztosan! 16–15.

31. perc:
máris egy horvát gól. Ki más, mint Milosavljevic. Ezt követően újra gyorsan támad a hazai csapat, szerencsére Bíró ziccert véd! 16–14.

31. perc: folytatjuk a második játékrésszel!

30. perc:
hibázik a Fradi és a Podravka is, a végén Bíró is véd egyet, de nincs újabb gól. Vége az első félidőnek!

29. perc:

29. perc:
eladja a labdát az üres kapuval támadó Fradi, Milosavljevic ki is használja. Már a hetedik gólját szerzi, 15–14.

28. perc:
Klivinyi, majd a túloldalon Milosavljevic talál be, újabb gólváltás. 14–14.

28. perc: a horvátok is belépnek, így nincs emberelőnyös gól, jöhet a Fradi.

27. perc: Kovacsicsot küldik ki két percre a játékvezetők, talán kissé szigorúan.

27. perc:
Pásztor kap labdát Háfrától, ott is a gól. 13–13.

27. perc:
Milosavljevic. Már megint. Megint átlövés. 13–12.

26. perc:
Kovacsics szerez fontos gólt középről, 12–12!

24. perc:
most éppen Riszovics a hazai kapuban, óriási védéssel jelentkezik Klujber lövésénél.

24. perc:
Elek Gábor időt kér.

23. perc:
Dzono marad középen őrizetlenül, kapja a labdát, 12–11.

23. perc:
most középen van hely, Lukács észre is veszi, és kíméletlen bombával kiegyenlít. 11–11.

22. perc:
még szerencséjük is van, a megpattanó lövéssel nem tud mit kezdeni a másik irányba induló Bíró. 11–10.

21. perc:
rontott ferencvárosi támadás után Klivinyit küldik ki két percre a falból.

20. perc:
Debelic visszajön, lő egy gólt, ám megint lent marad a könyökét fájlalva. Újra le kell mennie, de 10–10.

20. perc:
Milosavljevic előbb betalál, majd vissza is szerzi a labdát a Koprivnicának. Ő a hazaiak legjobbja eddig – 9–10.

19. perc:
középen nincs út, ám Márton Gréta teljesen üres a szélen, kapja is a labdát, be is lövi. 8–10.

17. perc:
gyors horvát válasz Milosavljevictől, majd jöhetne még egy hazai gól a kontrából, ám a kapufáról kifelé jön a labda. 8–9.

17. perc: Klujbeer! Gyönyörű játék után életerős átlövés, a kapus mozdulni sem tud rá. 7–9!

15. perc:
Háfra! Jó kérdés, hogyan, de átbirkózza magát a védőkön, és a labda is becsorog a kapuba! 7–8!

15. perc:
három ember kell, hogy Háfrát a földre tudják vinni a hazaiak, szabaddobás lesz majd, ám Debelicnek és Stankónak is fáj a könyöke – előbbi le is megy.

14. perc:
Stanko óriási átlövéssel egyenlít, 7–7.

13. perc:
jön a Fradi támadása, ám Lukács hiába dob gólt, rálép a vonalra – jöhet a Podravka.

12. perc:
szép csel! Háfra veri át Stankót, 6–7!

12. perc:
hetest dobhat a Koprivnica, ám Milosavljevic fölé dobja.

11. perc:
Stanko zseniális csellel veri meg Háfrát, a túloldalon Márton a szélről állítja vissza a döntetlent. 6–6.

10. perc:
Klujber találja meg a rést a pajzson, 5–5.

9. perc:
Debelic is betalál, három gólt lő magyar válasz nélkül a horvát csapat. 5–4

8. perc:
elhibázza a lövést a Fradi, s mivel üres kapuval támadtak a zöld-fehérek, Milosavljevic az üres kapuba dobja a labdát. Háfra a túloldalon belemegy, Mugosa egyből büntet. 4–4

7. perc:
ez most kellett, Bíró védi a jobb szélről érkező lövést.

7. perc:
két perc mezhúzásért a Fradinál, Sneldert küldik ki a játékvezetők.

6. perc:
sajnos ez nincs bent, Klujber lövését kiszedi Ecimovic.

5. perc:
Kovacsics adja a szélre a labdát, Lukács harcol ki hetest!

4. perc:
Cakalu, majd a túloldalon Klujber talál be, gyors gólváltás. 2–4.

4. perc:
szépen játssza végig a Fradi, Lukács húzza be a harmadik FTC-gólt a szélről! 1–3.

3. perc:
Klujber értékesíti a hetest! 1–2.

3. perc:
Debelic „révén” hazai kiállítás, hetest is dobhat a Fradi!

2. perc:
hetest dobhat a Koprivnica, Milosavljevic talál be. 1–1.

1. perc:
Kovacsics góljával máris 0–1 az állás!

1. perc: elkezdődött a mérkőzés!

ELŐZMÉNYEK (Papp Bálint)

Az FTC-re a középdöntő szempontjából ezúttal is kulcsfontosságú meccs vár a kaproncaiak ellen. A múlt heti szabad hétvége után a második szakasszal folytatódik a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportköre. A Ferencváros ismét a horvát kirakatcsapat Koprivnicával találkozik, amely ellen két hete a továbbjutás szempontjából létfontosságú, 37–31-es győzelmet aratott. A képlet most sem változott, az elitsorozatban legutóbb negyedik francia Metz, illetve a BL-bronzérmes norvég Vipers elleni vereséggel rajtoló FTC-nek szombaton idegenben is kulcskérdés a két pont megszerzése, hogy odaérjen a középdöntőbe jutást jelentő első három hely valamelyikére.

„Rendben van a csapat, a legutóbbi két meccsünk jól sikerült, de tudjuk, hogy sok munka áll még előttünk, és csak a sok befektetett munkának lesz eredménye – mondta Csiszár-Szekeres Klára, az FTC védekezőspecialista átlövője. – Azzal is tisztában vagyunk, mennyire fontos mérkőzések várnak ránk a következő napokban, hetekben. A horvátok elleni előző találkozó tanulságai közül a pozitívumokat emelném ki: egységes csapatként játszottunk mind támadásban, mind védekezésben, aminek meg is lett a jutalma. Ha ugyanúgy koncentráltan, együtt dolgozva megyünk nekik idegenben is, akkor az esetleges hibák ellenére sem lesz gond. Elképzelhető, hogy a Podravka otthon még harciasabb, hazai pályán az önbizalmuk is nagyobb lehet, de nem gondolnám, hogy taktikailag újat tudna mutatni. Nekünk minden játékelemben kicsit pontosabbnak kell lennünk az itthoni meccshez képest is. Az utóbbi találkozókon látszott, ha nem lőjük be a ziccereket, azt az ellenfelek kihasználják. A visszarendeződésnek, a támadásbefejezésnek és a lerohanásnak kulcsszerep jut szombaton.”

A ferencvárosi együttesbe gyermekáldás után visszaépülő, Európa-bajnoki bronzérmes Szekeres szerint a hangulat is jó a zöld-fehéreknél, fiatal, bohókás társaságot alkotnak. A 31 éves átlövő szerint folyamatban van a visszarázódása is.

„Talán egy kicsit lassabban, mint ahogy terveztem, de haladok. Türelmesnek kell lennem. Csinálom, és érzem, hogy jön vissza minden egyes elem a játékban.”