Férfi kézi Eb: Izland nyert, de ez kevés volt a négy közé jutáshoz

2022.01.26. 16:56
Izland biztosan nyert Montenegró ellen (Fotó: Török Attila)
Izland tíz góllal legyőzte Montenegrót a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság budapesti középdöntős csoportjában, ezzel pénteken az ötödik helyért játszhat. Az elődöntőhöz a franciák vereségére is szükség lett volna. Egy már tét nélküli mérkőzésen döntetlent játszott egymással Horvátország és Hollandia.

Mindkét csapat számára nagy tétje volt a mérkőzésnek: míg Izlandnak az elődöntő lehetőségéért volt szüksége egy győzelemre, Montenegró számára még elérhető volt a középdöntős csoport harmadik helye, és ezzel az ötödik pozícióért rendezendő mérkőzés.

A koronavírus-járvány által sújtott északiak jó hírekről számoltak be a meccs előtt, Aron Pálmarsson, Bjarki Már Elísson és Elvar Örn Jónsson elhagyhatta a karantént, ám így is nyolc izlandi maradt izolációban. Köztük van az előző meccsre már visszatérő Björgvin Páll Gústavsson kapus is, aki újra pozitív tesztet adott.

Pálmarsson hamar kivált a játékból (Fotó: Török Attila)

Pálmarsson bekezdett, a korábbi veszprémi irányító szerezte a találkozó első két gólját, utána azonban a csapatorvos kíséretében „eltűnt” az öltözőben. Pár percre ugyan visszatért az első félidőben, de kisvártatva újra bement. Közben Montenegró a hetedik percben tudta bevenni először Viktor Hallgrímsson kapuját (az izlandi hálóőr ötven százalékkal védett az első harminc percben!), és utána is komoly gondja akadt a gólszerzéssel. Zoran Roganovicsnak mínusz ötnél már időt kellett kérnie. Az izlandiaknál Elísson is gólerősen tért vissza, a túloldalon a volt tatabányai Milos Vujovicsnak voltak jó lerohanásai, a társai már kevésbé találták a jó megoldásokat az ellenfél védelmével szemben. Izland nem diktált nagy tempót, de enélkül is kényelmesen vezetett kilenccel (8–17) a szünetben.

Az egyik emlékezetes Vujovics-gól

embed_kod=
|
nso_uj_cikk_embed
mceBlockPasteEnd

Vujovics lőtte csapata első öt találatát a második félidőben, átlövésből is eredményes volt, később egyszer annyira el akarta érni a labdát, hogy átesett a reklámtáblán, de szerencsére nem történt semmi baja. A gólerős játékának köszönhetően ötre fel tudott zárkózni Montenegró (16–21), ám Izland Omar Ingi Magnússon vezérletével elejét vette a további montenegrói zárkózásnak. Az izlandi szurkolói csoport közben igazán kitett magáért, szinte végigdalolta a mérkőzést. Izgulniuk nem kellett, a csapatuk végül tízzel (24–34) győzött.

Izland ezzel elvégezte a saját feladatát, és a harmadik helyen végzett a csoportjában. Az elődöntőhöz arra lett volna szüksége, hogy az esti meccsen a franciák kikapjanak a dánoktól, ehelyett a hajrában fordítva nyertek.

Az izlandiakat irányító Gudmundur Gudmundsson a meccset követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy Pálmarsson meghúzódott, még nem tudja, milyen súlyos a sérülése, de reméli, számíthatnak rá a folytatásban. A tréner megjegyezte, ezért különösen veszélyes visszatérni a több napig tartó karanténból. Gudmundsson egyébként elárulta, nem fogja nézni a dán–francia találkozót, hiszen úgy sincsen már ráhatásuk az eseményekre. További részletek itt!

A meccs összefoglalója

A holland–horvát összecsapásnak nem volt tétje, mégis tartogatott izgalmat a legvégén is. Hiába mentek el többször is hárommal a hajrához érve a 12 gólig jutó Ivan Martinovic vezette horvátok, a hollandok mindig vissza tudtak jönni a meccsbe. Ivan Lucin 16 másodperccel a vége előtt juttatta újra előnyhöz a horvátokat, Luc Steins azonban három másodperccel a dudaszó előtt egyenlített (28–28). Az iksszel a horvátok végeztek a csoport negyedik helyén, és összességében a nyolcadik pozíciót szerezték meg.

embed_kod=
|

A horvátok 2002 óta először nem jutottak be Eb-n a legjobb öt közé. A történetük második kontinenstornáján részt vevő, a mieink csoportjából továbblépő hollandok az eddigi egy sikerük mellé újabb három győzelmet és egy döntetlent tettek be a közösbe, és gyors játékukkal sok szurkolót szereztek maguknak.

Nem bírtak egymással a horvátok és a hollandok (Fotó: Török Attila)