Nincs mese: Izland ellen nem szabad hibáznia a magyar együttesnek

2008.01.23. 14:19
Izlandot már legyőzte Norvégiában a Skaliczki László szövetségi kapitány által irányított magyar férfiválogatott. Mármint nem az Európa-bajnokság középdöntőjében második fordulójában, hiszen a találkozót csak szerda este, 20:15 órától rendezik Trondheimben, hanem a kontinenstornát megelőző Posten-kupán, amelyen Norvégiában negyedik helyen végzett együttesünk. Akkor a négyes torna első mérkőzésén 15-13-s félidő után 28-27-re nyertünk. A győzelemre ma este is nagy szükségünk lenne céljaink elérése érdekében.
Iváncsik Gergő visszafogott kezdés (Spanyolország és Németország) után nagyon elkapta a fonalat. Utóbbi két összecsapásunkon (Fehéroroszország és Svédország) csapatunk legjobbja volt
Mirkó István

Izland a D csoportban a svédektől öt (24-19), a franciáktól kilenc (30-21) góllal kapott ki, a szlovákokat viszont hattal verték (28-22), így végül a csoport harmadik helyen végeztek és jutottak tovább a középdöntőbe, ahol azonban nulla pontról indulhattak.

Amíg mi leikszeltünk a svédekkel (27-27), ők nyolcgólos (35-27) vereséget szenvedtek attól a Németországtól, amelytől mi ugyancsak kikaptunk, még a csoportkörben négy góllal (28-24), de a mérkőzés nagyrészében partiban voltunk a világbajnoki címvédő együttessel.

Az elit csúcsára visszatörekvő, ám még nem elég kiforrt, de már most, klasszisok sorát felvonultató svédek ellen kiegyenlített mérkőzést játszottunk kedden este. A 36. percig kézben tartottuk a mérkőzést, és mi irányítottuk a játékot, az addig csak a nyomunkban járó svédek hat és fél perc alatt 7-0-lal fordítottak.

Onnantól kezdve ellenfelünk volt lépéselőnyben, végül aztán nem kis bravúrral egyenlítettünk. Egy szerencsével akár nyerhettünk is volna - a hajrát 4-1-re nyertük -, ellenfelünk 59:54-nél, tizenegy és félpercnyi gólcsendet követően számunkra a legrosszabbkor szerzett újabb gólt.

Izland ellen bizakodásra adhat okot, hogy két kapusunk, Fazekas Nándor és Puljezevics Nenad is remek formában véd, ha kell, mindketten tudják hozni a bravúrokat is.

A találkozó után Skaliczki kapitány kulcsembereink hullámzó teljesítményében kereste a magyarázatot a 0-7-s etapra. Nagy László, Császár Gábor és Eklemovics Nikola ezúttal támadásban is halványabb volt, előbbi hét kísérletből szerzett három gólt, utóbbi négy próbálkozása azonban eredménytelen volt. Császár két gólt dobott öt lövésből, aminél már volt jobb mutatója, igaz, a magas svéd fallal ellentétben korábban meg volt könnyebb dolga.

Viszont Ilyés Ferenc bátran vállalkozott (5/9), de nem lehet panasz Mocsai Tamásra (2/3) és Laluska Balázsra sem (3/4). Ők védekezésben is alaposan kiveszik a részüket, a svédek ellen ezer fokon égő Herbert Gáborral egyetemben.

Iváncsik Gergő, nyolc találatával ezúttal is csapatunk legjobbjának bizonyult, miként a fehéroroszok ellen. Szélről (4/4) és ziccerből (2/2) nem hibázott, hetesből egyszer (1/2) és egy nem sok sikerrel kecsegtető emberhátrányos átlövésre is vállalkozott, az idő szorításában.

Igazán azonban beállósjátékunk hagy nem kis kívánnivalót maga után. Ritkán tudjuk megjátszani a falban lévő emberinket, akik ellen ritkán fújnak szabálytalanságot a játékvezetők, főként heteseket. De a szerzett gólok is elmaradnak. Gál Gyula és Zubai Szabolcs egyaránt 1/2-vel zárta a találkozót.

Az izlandi csapat a légiósokra épít, hárman a Gummersbach, ketten a Flensburg alkalmazottjai, de ad egy-egy játékost a Lübeck és a Lemgo is. Vannak még spanyol (Ciudad Real, Ademar León), svéd és dán légiósaik is.

Gudjón Valur Sigurdsson (Gummersbach) a góllövőlistán legelőkelőbb helyen jegyzett izlandi játékos, az eddigi mérkőzéseken 42 lövésből 21 gólt szerzett. Rajta kívül csak 37. helyen Alexander Petersson (Flensburg, 15/21) fért fel arra a negyvenes listára, amelyen három magyart is találunk. Nagy László a tizedik (22/38), Iváncsik Gergő a 19. (19/29), míg Ilyés a 30. (17/32) helyen áll.

Az eddigi tapasztalatok alapján a magyar kapuban minden bizonnyal a Bundesligát jobban ismerő, Németországban légióskodó Fazekas kezdhet. Miként a németek vagy éppen a svédek ellen. Őt a holtponton - a második félidő közepén érkezett nála -, Puljezevics válthatja.

Az elődöntőbe jutásról továbbra sem kell lemondania a magyar együttesnek. Oda jó esélyekkel pályázik a folytatásban is, de Izlandot biztosan kellene ehhez verni és akkor kellene a franciák ellen a bravúr.

A címvédő egyelőre hibátlan az Eb-n, kedden a spanyolokat kiélezett küzdelemben verték egy góllal (28-27). Megközelíthetetlennek tűnnek ugyan, de talán biztos elődöntősként, a középdöntő utolsó fordulójában éppen a mieink ellen már visszavesznek őrült tempójukból. Szerdán a franciák, de még inkább a németek számára sorsdöntő lehet a világbajnok és az Eb-címvédő összecsapásának végkimenetel.

Ami az olimpiai kvalifikációs helyek megszerzését illeti. A svédeket sikerült magunk mögött tartani, a csoportunkban Izland, a másik középdöntős csoportban szereplő Montenegró változatlanul nulla ponttal áll. A szlovének viszont győztek, így őket egyelőre eggyel előzzük meg, Norvégia viszont döntetlen játszott, így a házigazda már öt ponttal listavezető.

A norvégok lengyelek elleni összecsapása 24-24-s döntetlent, valamint négy piros lapot (!) - kettőt-kettőt mindkét oldalon - és tizenhat kétperces kisbüntetést hozott.