Nagy lépés a középdöntő felé

SIMON JÓZSEF jelenti CsáktornyárólSIMON JÓZSEF jelenti Csáktornyáról
Vágólapra másolva!
2003.12.04. 23:01
Címkék
Ha egy nappal korábban azt írtuk, hogy jól aludtak a magyar lányok Elefántcsontpart legyőzése után, akkor most azzal kell kezdenünk, hogy csütörtökre virradóra nehezen jött álom a szemükre. (Radulovics Bojana: "Hajnali fél négyig nem tudtam elaludni, folyton az járt a fejemben, ami a németek ellen elvesztett mérkőzésen történt. Már-már a kezünkben volt a győzelem, és mégis kikaptunk.)
Küzdelmes, olykor verekedős, hatalmas csatában maradtak alul a mieink Németországgal szemben, holott szinte végig nekik állt a zászló, a végjáték kezdetén még vezettek. A két pontot mégis a németek érdemelték meg, mert a magyar válogatott játéka a hajrában szétesett, az addigi elfogadható teljesítménye, kemény tartása semmivé vált.
A magyarok a csütörtök délelőtti ötvenperces edzés helyett sétáltak a híres Zrínyi-kastély körüli, szépen ápolt parkban, és megnézték a csáktornyai belváros tiszta, elegáns sétálóutcájának karácsonyi kirakatait. A lányok egy-két szót még ejtettek ugyan a németek elleni fiaskóról, s nem voltak nagyon vidámak, de már inkább a szlovénokról beszélgettek. (Tóth Tímea: "Erősek, gyorsak és veszélyesek, de nekünk nagyon kell az ellenük szerezhető két pont, s ezért mindent megteszünk.”) Mocsai Lajos és segítője, Marczinka Zoltán ezalatt a videó előtt ült, és elemezte a szlovénok korábbi mérkőzéseit.
A szlovénok már régen várnak és vágynak arra, hogy legjobb női klubcsapatuk, a kétszeres BL-győztes Krim Ljubljana mellett a válogatottuk is kiemelkedő eredményt érjen el. Ehhez minden eszközt megragadtak az utóbbi hónapokban. Feszes edzőtáborozásokat tartottak, honosították a lengyel Matuszewskát, és hazahívták tehetségeiket a dán, a francia és a spanyol bajnokságból. A szlovén lapok beharangozó és értékelő írásai szerint Marta Bon kapitány aszszony csapatában minden posztra jut egy-egy világklasszis, kivétel a kapus. Kérdés, hogy mennyire befolyásolhatja a csapat vb-szereplését és áhított eredményének megszerzését a kapusok harmatos játéka, amit – Kína és Elefántcsontpart legyőzése ellenére – már az eddigi csoportmérkőzéseken is láttunk. Ugyanakkor Derepasko, Ceckova, Doler, Freser, Kurent vagy Oder akár egyedül is képes eldönteni egy-egy összecsapást. A magyaroknak nincs rossz emlékük Szlovéniáról, mert a legutóbbi összecsapásukon (2002, Dánia, Eb-csoportküzdelmek) három góllal megverték.
Két sikerrel, Kína (34–26) és Elefántcsontpart (32–28) legyőzésével a szlovénok gyakorlatilag bemelegítettek a vb-re, amely nekik a Magyarország elleni találkozóval kezdődött. Az ázsiaiaknak Ilic nyolc, Ceckova hat, Derepasko, Doler és Oder négy-négy gólt lőtt. Elefántcsontpart ellen viszont kissé szenvedett a csapat. (Mocsai Lajos: "A Kína elleni fontos siker után legyőzhetőnek tartott ellenfél, Elefántcsontpart következett, és ezen a mérkőzésen néhány szlovén játékos már előre elkönyvelte a két pontot. Ez végül meglett, de keservesebben, mint ők gondolták.”) Az elefáncsontpartiaknak Oder kilenc, Derepasko hét, Ilic hat gólt lőtt.
A délutáni taktikai megbeszélésen Mocsai Lajos bejelentette, hogy a Farkashoz hasonlóan súlyos megfázásra panaszkodó Szrnka Hortenzia, valamint Sugár Tímea nem játszik Szlovénia ellen.
"Farkast annyira megviselte a lázzal járó, gyulladásos betegsége, amely a fülére húzódott, hogy jelen állapotában legfeljebb keveset tud segíteni a csapatnak – mondta a kapitány. – Ezért egyelőre jobbnak látom, ha orvosunk segítségével igyekszik összeszedni magát. Szlovénia ellen csak akkor lép pályára, ha nagyon szükséges. Szrnka felfázott, és a veséje annyira fájt, hogy kórházba kellett szállítani, ahol vért találtak a vizeletében. Így két balátlövőnk is kivált, ezért Ferlinget állítom erre a posztra.”
A mester azt tervezte, hogy csapata nyitott védekezéssel állítja meg a szlovén rohamokat, valamint kikapcsolja a játékmester Derepaskót.
Hatalmas iramban kezdett mindkét csapat, és a támadásait igyekezett mielőbb befejezni. A hatodik percig már nyolc gólt láttak a szurkolók (4–4). A dunaújvárosi sor remekelt, Radulovicstól remek labdákat kapott Ferling, akinek Bohus teremtett helyet. Kirsner az üres kapuba sem talált be egy szerencsésen megkaparintott labdával, de Pigniczki egyéni akciója sikeres volt, és 9–5-re elhúzott Magyarország.
Bátran, gyorsan és szellemesen kézilabdáztak Sitiék, míg a szlovénok lövési kísérletei többször elakadtak a magyar védőfalon, illetve Pálingerben. Amikor felzárkóztak délnyugati szomszédaink, kissé megilletődött a Mocsai-csapat, és felesleges szabálytalanságai miatt hármas (!) emberhátrányba került. Pálinger bravúrjai azonban még ebben a pokoli helyzetben is segítettek – nem tudott kiegyenlíteni Szlovénia. A folytatásban újra a Dunaferr-csillagok ragyogtak, de Radulovics, Lovász és Ferling mellett Siti is betalált, és már ötgólos volt az előnyünk.

Pigniczki Krisztina remekül védekezett, és két gólt is szerzett Szlovénia ellen (Fotó: Meggyesi Bálint)
Pigniczki Krisztina remekül védekezett, és két gólt is szerzett Szlovénia ellen (Fotó: Meggyesi Bálint)
Pigniczki Krisztina remekül védekezett, és két gólt is szerzett Szlovénia ellen (Fotó: Meggyesi Bálint)
Nem adták fel a szlovénok, és valamelyest segítette őket, hogy a magyarok védekezése fellazult, és a támadásaik befejezését is elkapkodták. A hullámzó iramú és színvonalú, kiállításoktól hemzsegő küzdelemben a vezetésük azonban megmaradt, és Kirsner önbizalmát is visszaadta egy remek gólja. Az olvadni látszó magyar előny újra háromgólosra nőtt, és Mehlmann góljával meg is maradt. A szlovénok azonban hatalmas akarattal csatáztak, és Doler, valamint Oder vezérletével rendre felzárkóztak egy gólra. A szünet előtt Ferling góljával mégis biztató különbségű maradt a magyar előny. A rettegett Derepasko az első félidőben nem lőtt gólt.
A második játékrész úgy kezdődött, mint egy álom. Ferling és Radulovics góljaival 25–17 lett az állás, és a szlovénokból elszállt a korábbi hatalmas hit – nyolc percet kellett várni az első találatukra. Kirsner újabb pompás gólja (27–18) után Marta Bon edző időt kért, hiszen látta, tanítványai sorra csődöt mondanak a fantasztikusan küzdő, szívvel és lélekkel játszó magyarokkal szemben.
A lelkes magyar szurkolótábor Radulovics büntetőből lőtt gólja után rászámolt a szlovénokra (28–18), Kirsner találatával pedig már 11 gólos lett az előny. Hej, ha így küzdött volna csapatunk a németek ellen! Pálinger is folytatta bravúrsorozatát, támadásban pedig Lovász a háta mögül eleresztett, trükkös és a kapust lelkileg megtörő lövéssel ragadtatta tapsra a szurkolókat. A hajrára nem maradt kérdés (33–20), ráadásul a magyar győzelem gólkülönbsége is megsemmisítőnek ígérkezett. A végjátékban már trükközött, gyakorlásként a kapus helyett is mezőnyjátékost szerepeltetett Magyarország, amely Radulovics, Ferling és Pálinger vezérletével győzött, és nagy lépést tett a középdöntőbe jutásért. A pénteki szünnap után szombaton Kína következik.

Mestermérleg
Mocsai Lajos:
– A női kézilabdában nem ritka, hogy egyik nap gyengén, másnap kitűnően teljesít a csapat. Ma a védekezésünk agresszív volt, és szoros állásnál is volt tartásunk. Dinamikusan, nagy szívvel küzdöttünk, és technikailag is jól megoldottuk a feladatainkat. Szlovénia fáradtnak tűnt, de a hét végére ez is változhat.
Marta Bon: – Ma lényegesen jobb volt a magyar együttes. Nekünk semmi sem sikerült, és főleg a második félidőben játszottunk rosszul. Ekkor csapatom több kulcsjátékosa gyengén teljesített. A magyar kapusnak, Pálingernek remek napja volt.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik