Sakk: újabb győzelmével Rapport az élen, jön Carlsen

R. P.R. P.
2022.01.20. 20:02
Rapport eddig szenzációs (Fotó: Facebook, Lennart Ootes – Tata Steel Chess Tournament 2022)
Megszerezte harmadik győzelmét is Rapport Richárd a Wijk aan Zee-ben zajló sakkszupertornán. A magyar nagymester a világos bábukat vezetve szerezte meg a teljes pontot az indiai Rameshbabu Praggnanandhaa ellen. Rapport, aki 3.5 pontjával holtversenyben az élen áll, pénteken sötéttel a világbajnok Magnus Carlsen ellen ül asztalhoz.

Rapport Richárd vereséggel rajtolt a hollandiai tornán, de az azóta eltelt négy forduló során 3.5 pontot gyűjtött. Az indiai Praggnanandhaa ellen ötletes játékkal győzött, így most az azeri Shakhriyar Mammedyarovval és az indiai Gujrathi Vidittel együtt az élen áll. A magyar nagymester három partit nyert, mindenki másnál többet.

Eddig teljesítménye Rapportnak plusz öt Élő-pontot jelent, ezzel a nem hivatalos, napi frissítésű világranglistán a kilencedik helyen áll.

Pénteken Rapport sötéttel a világbajnok Magnus Carlsen ellen ül asztalhoz. Eddig négy klasszikus játszmában meccseltek egymással, a norvég világelső két győzelme mellett Rapport egyszer nyert, egy parti döntetlenül ért véget.

„Nemcsak a Carlsen elleni játszma fontos, eddig mindegyik az volt – mondta Rapport a torna hivatalos oldalán. – Pragganandhaa meglepett a megnyitásban, de Carlsen ellen szeretném elkerülni, hogy a tizedik lépés után 40 perc hátrányom és rosszabb állásom legyen.”

Dubov (orosz, 2720)–Shankland (amerikai, 2708) döntetlen
Az állás: 1. Mammedyarov, Vidit, RAPPORT 3.5-3.5, 4. Jeszipenko, Carlsen 3-3, 6. Duda, Caruana, J. van Foreest 2.5-2.5, 9. Giri, Dubov, Shankland, Karjakin, Praggnanandhaa 2-2, 14. Grandelius 1